Blog

10 najlepszych filmów dla fanów mitologii greckiej

W mitologii greckiej jest coś niezmiernie pociągającego. Włącza ona elementy fantazji do przekonań religijnych. Jest to magiczny realizm najwyższego rzędu, w którym ludzie współistnieją z potworami i bogami. Sami bogowie byli w każdym calu tak samo wadliwi jak ludzie, co sprawia, że każdy śmiertelnik może się z nimi utożsamiać. Oto dziesięć najlepszych filmów dla fanów mitologii greckiej.

10. Immortals. Bogowie i herosi (2011)

Efekty specjalne użyte w tym filmie filmu są niezaprzeczalnie niesamowite. Chociaż fani gatunku mogą powiedzieć, że są w dużej mierze bezczelnie zapożyczone z „300”, znacznie lepszego filmu (naszym zdaniem). Sama historia nie ma bezpośredniego nawiązania do konkretnego mitu, jest raczej zlepkiem kilku motywów zaczerpniętych z mitologii. Gra aktorska jest przyzwoita, jednak dialogi są dość sztywne i nużące.

9. Starcie Tytanów (2010)

„Starcie Tytanów” spotkało się z dużą krytyką. Remake hitu z 1981 roku nie do końca sprostał oczekiwaniom fanów. Poza, wiadomo, lepszymi efektami nie miał zbyt wiele do zaoferowania.  Oryginał skupiał się bardziej na samych bogach i ich szachowym meczu o ludzkość, natomiast w tej wersji mamy wartką akcję, za którą nie nadążają sami bohaterowie. Rozwój postaci jest raczej znikomy, jednak gwiazdorska obsada przyciągnęła do kin wielu widzów.

8. Herkules (2014)

Historia tego herosa jest doskonale znana nam wszystkim. Mroczna i dramatyczna, pełna niesamowitych wyzwań wymagających siły, sprytu i nie raz pomocy ze strony Bogów, historia była ekranizowana już wiele razy. Czym ta wersja różni się od poprzednich? Historia ma lekki, prawie młodzieńczy ton, jednak sama fabuła jest prężna i szybka. Można wręcz powiedzieć POTĘŻNA, tak jak Dwayne Johnson wcielający się w rolę tytułowego herosa. Swoją droga zaczynamy podejrzewać, że zrobienie filmu akcji bez Dwayna Johnsona może być teraz nielegalne. Ale bezsprzecznie ma on dużo charyzmy i odpowiednią budowę ciała. Sprzedaje rolę ze szczerym entuzjazmem i zdecydowanie podnosi poziom fabuły.

7. 300: Początek imperium (2014)

Oto jeszcze jeden film, który wygląda wspaniale, a jednak odkłada na bok fabułę i rozwój postaci. Pochyla się też dalej w kierunku fantazji, co może zdenerwować fanów pierwszej części. Opisane tu nowe początki Xerxesa są… co najmniej wątpliwe. Wszystko, co osadzone jest na tle oceanu, jest z natury piękne, łącznie z odpowiednimi sekwencjami akcji. Brutalność pasuje do tej surowej, burzliwej aury. Niestety bohaterowie są najsłabszą częścią filmu, zwłaszcza w porównaniu z Leonidasem wypadają wyjątkowo blado. Najsilniejszym punktem filmu jest Eva Green w roli Artemizja, która jest jednocześnie sympatycznym i hipnotyzującym złoczyńcą.

6. Herkules (1997)

Disney ma teraz wystarczająco dużo siły przebicia, aby rywalizować z bogami, więc pamiętaj, aby powrócić do tego klasycznego filmu animowanego jak najszybciej! Piosenki będzie śpiewać cała rodzina, a postacie są równie pamiętne. Hercules może i jest typowym wyrzutkiem, ale jego determinacja i spryt są urocze i zabawne. Meg jest jedną z najlepszych postaci kobiecych w kanonie Disneya, z uroczym sarkazmem, empatią i niezależnością. Co więcej, nasz główny złoczyńca, Hades jest absolutnie przezabawny. W rzeczywistości, cała komedia jest genialna, z zaskakującym stopniem meta humoru. Dotyczy to również odniesień do samej mitologii greckiej. Ten film zadowoli zarówno fanów Disneya, jak i mitów greckich.

Koniec pierwszej części naszego zestawienia. Mitologia jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Bogowie, herosi, potwory, miłość, zdrada przyprawione odrobiną magii? To przepis na sukces! Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie tytuły znalazły się w naszym top 5 najlepszych filmów dla fanów mitologii greckiej koniecznie przeczytaj drugą część artykułu!  

Mitologia grecka jest niszowym gatunkiem, który może być spektakularny na dużym ekranie. Jest w niej coś niezmiernie pociągającego. Co więcej, sama cywilizacja jest niebywale intrygująca. Ich polityka i obyczaje są unikalnymi, fascynującymi fragmentami historii. Legendy, sztuka i kultura, które krążą wokół starożytnej Grecji, są fascynujące i niesamowite. Nic więc dziwnego, że wielu artystów i filmowców inspirowało się mitologią grecką w swojej twórczości. Poniżej prezentujemy listę najlepszych filmów dla fanów mitologii greckiej – część 2

5. Zmierzch tytanów (1981)

Szybka fabuła filmu jest sama w sobie kolejną prostą przygodą, jakich wiele już powstało. Ma jednak coś, czym nie każdy film akcji może się poszczycić – niesamowitego jednego w swoim rodzaju Raya Harryhausena. Każde nowe stworzenie po prostu promieniuje kreatywnością i estetyczną pasją jego twórcy. Było to już za czasów, kiedy „Gwiezdne Wojny” ukradły już serca fanów fantastyki, ale Harryhausen był niezaprzeczalnym geniuszem. „Zmierzch tytanów” jest swego rodzaju klasykiem, który zachwyca kunsztem wizualnym, doskonała grą aktorską i wartką fabułą. Czy trzeba czegoś więcej?

4. Wonder Woman (2017)

Ten przebój kinowy był powiewem świeżości dla tego niszowego gatunku. Jest połączeniem filmu superbohaterskiego, wojennego a to wszystko doprawione mitologią. Początki Diany na Themyscirze są całkowicie ciekawe, przekonujące i wizualnie zapierające dech w piersiach. Rzadko w filmach zdarzają się tak szczere rozmowy połączone z delikatnym humorem i empatią. Historia jest tu na pierwszym miejscu, a rozwija się z doskonałą równowagą akcji, dramatyzmu, śmiechu i emocji. Diana może nie walczyć z gigantycznymi stworzeniami, ale z pewnością konfrontuje się z najprawdziwszymi z potworów. Ta bogata opowieść jest również wspierana przez świetną obsadę, olśniewające efekty oraz rewelacyjną ścieżkę dźwiękową.

3. Jazon i Argonauci (1963)

Oryginalny klasyczny film idealny dla fanów mitologii greckiej. Jego efekty wyszły daleko poza ramy epoki, były innowacyjne i urzekające! Wciągająca historia nie pędzi bez sensu, pozwala widzowi przyjrzeć się bohaterom i ich poczynaniom, zauważyć ich rozwój, delektować się pięknem scen i ciekawymi dialogami. Tu każdy bohater i każdy potwór ma osobowości.

2. 300

Powieść graficzna Franka Millera z pewnością bardzo luźno podchodzi do aspektu historycznego. A sama fabuła jest bardzo prosta. Bez wątpienia jednak jest to jedna z najsłynniejszych bitw w historii świata. Spartanie są brutalni, bezkompromisowi i potężni. Na ekranie widzimy też prawdziwą miłość, silne braterstwo, pasję i zdradę. Słowem- każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Troja (2004)

Piękna sceneria, świetne kostiumy, plejada gwiazd, doskonała ścieżka dźwiękowa i najsłynniejsza wojna w historii ludzkości. „Troja” jest z pewnością najbardziej charakterystyczna, przekonującą prezentacją greckiego mitu, która wciąż oferuje zgrabne sekwencje akcji. Nawet takie rzeczy jak filozofia czy przeznaczenie są przywoływane w dialogach! W tym filmie jest wszystko co trzeba aby zadowolić szeroką publiczność.

Mitologia grecka stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. Skomplikowane postaci, niebanalne historie, potwory, bogowie i tyle emocji ile się zmieści na Olimpie- mimo, że wiele historii ma już swoją ekranizację, zostało też jeszcze wiele do nakręcenia.