Akcja

3:10 do Yumy (2007)

plakat z filmu 3:10 do jumy do obejrzenia online

Informacje

  • 3:10 to Yuma

  • reżyseria: James Mangold
  • scenariusz: Michael Brandt
  • gatunek: Akcja
  • premiera: 21 sierpnia 2007

ogladaj-online

Recenzja 3:10 do Yumy

Zanim Elmore Leonard był autorem odjechanych powieści o przestępczości, które sprawiły, że podobnie jak Philip K Dick z gatunku sci-fi, był autorem klasycznych westernów; nowy film Jamesa Mangolda 3.10 do Yuma to odrodzenie się opowiadania Leonarda z 1953 roku, które po raz pierwszy nakręcono w 1957 roku z Glenn Fordem, a podobieństwa do klasyki Gary’ego Coopera były od razu oczywiste: samotny przyzwoity facet, opuszczony przez wszystkich i pozostawiony sam, by twarzą w twarz zmierzyć się i wyrównać rachunki z antybohaterem. W tej nowej wersji paralela z High Noon nie jest tak wyrazista, ponieważ rozróżnienie między dobrymi a złymi nie wydaje się zbyt jasne. Porównanie to jest jednak nieuniknione.

Russell Crowe gra charyzmatycznego bohatera wyjętego poza nawias praca – Bena Wade’a, człowieka odpowiedzialnego za liczne rozboje dyliżansowe. Swobodnie dowodzi on bandą złoczyńców i jest ubrany elegancko, na czarno – być może dość podobnie (szukając porównań) jak Johnny Cash, którego historię również opowiedział Mangold.

Wade jest człowiekiem, którego czytanie Biblii jako dziecko nauczyło go do cytowania z łatwością Pisma Świętego dla własnych celów, ma on też również niezwykły talent do rysowania.

Peter Fonda gra starzejącego się łowcę nagród, którego życiowym zadaniem jest pociągnięcie tego człowieka do odpowiedzialności: jest twardy sukinkotem, który nie płacze, gdy jedna z kul Wade’a jest wyciągana z jego jelit; do znieczulenia wystarcza mu łyk whisky. Christian Bale gra upadającego ranchera o imieniu Dan Evans, weterana wojny domowej z rozbitą nogą, obarczonego długiem, którego nastoletni syn William (Logan Lerman) gardzi nim za to, że nie przeciwstawia się wynajmującym grunt ludziom, którzy nękają rodzinę

Kiedy Wade zostanie złapany, Evans ma szansę na prawdziwe pieniądze, a także na odbudowanie autorytetu w oczach swojego syna. W tym momencie do akcji dołącza jako wolontariusz eskorty Wade’a przez otwarty kraj, aby dostarczyć go do pociągu o 3,10, kierującego się do więzienia Yuma w mieście Contention City, w Arizonie. Tam też ma zostać on powieszony. Jest jednak problem – siejący postrach i powszechnie znany gang Wade’a przegrupowuje się, aby odbić swojego lidera i zabić każdego, kto mu się sprzeciwi i stanie na jego drodze. Czy naprawdę tylko jeden, biedny, chwiejący się na nogach Dan Evans jest jedynym człowiekiem z „jajami”, który stanie, by zmierzyć się z nimi twarzą w twarz?

Tradycyjnie western jest gatunkiem, w którym na rozległej arenie „dzikiej sceny” można doskonale inscenizować elementarny ludzki dramat zmierzenia się sił dobra i zła. Jednak w tym przypadku ta rywalizacja etyczna stała się tutaj niejasna, opowiadając się w swoisty sposób za złożonością i niejednoznacznością. Nie chodzi nawet o to, że sympatia zaczęła chylić się ku postaci złoczyńcy, a raczej – o poświęcenie dokonywane przez cnotliwych, które jakoby nie miało swojego odzwierciedlenia w postaci pokonania sił zła.

Nasza ocena dla filmu

7-8/10