Animowane

Asterix i Obelix osiedle bogów (2014)

asterix osiedle bogow film online - plakat

Informacje

  • reżyseria: Alexandre Astier, Louis Clichy
  • scenariusz: Alexandre Astier, Jean-Rémy François, Philip LaZebnik
  • gatunek: Animowane
  • premiera: 26 listopada 2014 (Francja), 27 lutego 2015 (Polska)

Opis bajki

Asterix zawsze był popularnym bohaterem komiksowym i prawdopodobnie najbardziej znaną postacią świata komiksu francusko-belgijskiego (Tintin może się z nim równać). Sprzedano 325 milionów książek, nakręcono 13 filmów animowanych, w tym 4 filmy fabularne, które w latach 1999-2012 były kręcone z prawdziwymi aktorami i zostały zrujnowane przez ich okropne aktorstwo. Asterix (Jack Whitehall) mieszka we wsi Galów, która opiera się rzymskiej okupacji, broniąc się dzięki magicznemu eliksirowi, który daje im czasowo nadludzką siłę. Wraz z jego najlepszym przyjacielem Obelixem (Nickiem Frostem), który nie potrzebuje eliksiru, gdyż miał mały wypadek który zdarzył się za jego dzieciństwa, wpadł do kociołka z wywarem kiedy był niemowlęciem i ma niesamowitą stałe siłę. Obaj bohaterowie przeszli przez wiele przygód w komiczny sposób zabawiając widzów na całym świecie. Asterix i Obelix Osiedle Bogów nie dają wam niepotrzebnego podłoża historycznego konfliktu galów z rzymianami,  dzięki temu przynajmniej poznacie lepiej samych bohaterów.

W Osiedlu Bogów, Cezar (Jim Broadbent) buduje miasto, które będzie rywalizować z Rzymem. Zaczynając od budowy luksusowych apartamentów tuż przy wsi Galów. Początkowo przyciąga to rzymian, ale kiedy Galowie sprowadzają się tam i z czasem zaczynają płacić wyższe ceny za żywność i zaopatrzenie oraz poznają swoich nowych sąsiadów, powoli zdają sobie sprawę, że ułatwiają im dywersję własnej ojczyzny i kultury. Oczywiście nabierają się wszyscy oprócz Asterixa, który jest nieufny wobec tych nowych sąsiadów, i wietrzy spisek, aby usunąć Galów z mapy na dobre.

Styl i animacja tego filmu są po prostu doskonałe. Bohaterowie są przenoszeni prosto z książek, ale bez problemu udaje się ich przenieść  na trójwymiarowe modele. Mają na tyle dopracowane i dokładne tekstury, że wyglądają wspaniale, animowane modele świetnia wyglądają na ekranie i zadziwia ich płynność ruchu. Wyglądają one na dobrze odwzorowane fizycznie i proporcjonalne. Oświetlenie to jednak największy plus, dodaje bohaterom blasku i ożywiająca scenerię. Słońce w lesie z jasnym światłem lśniącym przez liście po prostu prezentuje estetyczne widoki na niewiarygodnie wysokim poziomie, a reszta efektów podąża za nim.

Fani będą szczęśliwi, że duch komiksu jest również uchwycony, z wielką satyrą. Jest to bardzo przyjemna komedia rodzinna w mająca w sobie elementy zapomnianego slapsticku. Niewolnicy buntują się, tylko po to, by negocjować sposób w jaki się im płaci, żołnierze prowadzą strajk, w wyniku którego dowódca musi do każdego rozkazu dodawać uprzejmości. Najlepiej byłoby usłyszeć oryginalną obsadę dubbingującą, ale to brytyjskie tłumaczenie jest nadal bardzo dobrze dopasowane.

Asterix: Osiedle Bogów jest jednym z najlepszych filmów animowanych w tym roku i niczym nie ustępuje nawet przy konkurencji ze strony takich gigantów z branży jak chociażby Pixar, Dreamworks i wszystkich innych dużych firm zajmujących się animacjami dla dzieci. Pozostaje wierny swojemu źródłu oraz nie zawiera prób dodawania niepotrzebnego humoru, ale też zawiera bardzo dużo współczesnych odniesień które będą atrakcyjne dla widza. Jednocześnie ma fabułę, która może bez problemu zostać odniesiona do współczesności. Urzekająca, zabawna, pełna akcji i odpowiednia dla wszystkich widzów niezależnie od wieku. Film nie potrzebuje żadnych tajnych eliksirów, aby wyprzedzić swoich konkurentów.

Nasza ocena

8/10