atlas chmur 2012 online

okładka filmu atlas chmur

Informacje

  • reżyseria: Tom Tykwer
  • scenariusz: Tom Tykwer
  • gatunek: Akcja
  • premiera: 23 listopada 2012 (Polska), 8 września 2012 (świat)

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie CDA, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu i recenzja

Najlepiej sprzedający się chiński przekład Finneganów tren Jamesa Joyce’a oraz filmowa wersja krótkometrażowej powieści Davida Mitchella z 2004 roku, Atlas Chmur – obie złożone fikcje na temat cykliczności życia – powinny nas ostrzec przed nazywanie czegokolwiek niewykonalnym lub niemożliwym do przetłumaczenia. Niekoniecznie są one jednak dowodem na to, że warto je filmować lub tłumaczyć.

W uroczym wstępie do nowej, papierowej edycji powieści Mitchell wyraża radość, że trafiła ona w “kompetentne ręce”, takie jak Lana i Andy Wachowskich oraz Toma Tykwera, współreżyserów i adaptatorów filmu. Wachowscy uwielbiają zawiłe narracje i świat idei; ich trylogia Matrixa, jak sądzę, została wykorzystana na kursach wprowadzających do filozofii w amerykańskich college’ach. Biegnij, Lola, biegnij Tykwera, niemiecki film akcji opowiadający o tej samej historii trzykrotnie, z różnymi wydarzeniami przydarzającymi się na różnych obranych ścieżkach, poprzedzony został epigrafią z Little Gidding Eliota, a następnie sfilmował on Niebo, pierwszą część trylogii pozostawionej po jego śmierci przez polskiego metafizyka filmowego Krzysztofa Kieślowskiego.

Powieść Mitchella opowiada sześć powiązanych ze sobą historii z różnych gatunków, rozłożonych na okres prawie 500 lat, od 1850 do 2321. Bieganą one kolejno, ale zatrzymują się tuż przed najważniejszymi momentami finałowymi, które następnie znajdują się w drugiej części książki. Adaptatorzy mądrze zdecydowali się na stosunkowo krótkie zaprezentowanie sześciu scenariuszy, a następnie przeplatają opowieści. To powoduje pewne początkowe zdziwienie, ale daje w rezultacie nieco inny, bardziej zwarty efekt.

Ma film ten jednak pewną skrytą wspaniałość – jest inspirująco ambitnym głupstwem. Dodatkowo autorzy zdjęć filmowych (John Toll, Frank Griebe) i projektanci (Hugh Bateup, Uli Hanisch) wykonali świetną robotę i jest to jedna z rzadkich koprodukcji międzynarodowych na dużą skalę, w których panuje wrażenie jedności. Od czasu do czasu skrzywiłem się, ale byłem w większości zaangażowany emocjonalnie i intelektualnie, niesiony przez przypływ oceaniczny. Nie jestem jednak pewien, czy chciałbym zobaczyć Atlas Chmur po raz drugi – przynajmniej nie w tym życiu.

Nasza ocena dla filmu

7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here