Animowane

Piorun i magiczny dom (2013)

plakat całego filmu online - piorun magiczny dom

Informacje

  • reżyseria: Jeremy Degruson
  • scenariusz: James Flynn
  • gatunek: Animowany
  • premiera: 24 grudnia 2013

ogladaj-online

Opis bajki

Wyobraź sobie kojota z kreskówek Walta Disneya jako bohatera który zajmuje się ratowaniem mieszkańców przed eksmisją z ich domów. Tak właśnie można określić tytułową postać który nazywa się Piorun. Jest to sympatyczny lecz też trochę szalony pomarańczowy kotek. Bohater filmu „Piorun i Magiczny Dom” może przypominać innego sławnego kota o tym kolorze, lecz poza wizualnymi aspektami jest zupełnie inny niż Garfield. Wszystko czego chce, to miejsce które może nazwać domem. Schronieniem którego nigdy nie miał i chciałby je dzielić wraz z kilkoma przyjaciółmi.

Ta komputerowo animowana bajka produkcji belgijskiej. Przygoda została zaprojektowana z myślą o dzieciach. Młodzi widzowie prawdopodobnie nie rozpoznają, że film jest połączeniem niesamowicie wielu aspektów filmów „Kevin sam w domu” i „Toy Story”, z postaciami które występowały w kreskówkach braci Warner z lat 50-tych. Były to produkcje w których kojot i inne złe charaktery są regularnie (jeśli nie ciągle) miażdżeni kowadłem, wystrzeliwani z armaty lub uderzani wielkim młotkiem. Niepokojący mogą wydawać się reżyserzy. Jeremy Degruson oraz Ben Stassen, znani są oni głównie z tworzenia mało popularnych animacji próbujących na siłę powtórzyć kasowy sukces popularnych obecnie filmów animowanych wielkich studiów (takich jak chociażby Pixar). Czy ten film podzieli los reszty ich dzieł?

„Piorun i magiczny dom” jest wyraźnie zrobiony schematem który Pixar uznałby za film określany mianem nisko budżetowego. Nie może pochwalić się charakterystycznymi bohaterami ani obsadą sławnych aktorów podkładających im głos. Ale postacie są poprawnie napisane, a fabuła czasem wydaje się nadzwyczaj ekscytująca. Choć dorośli mogą być zachwyceni, szczególnie jeśli są miłośnikami kotów, to najprawdopodobniej bardziej zachwycona będzie mimo wszystko młodsza publiczność.

W zaskakująco dynamicznej sekwencji otwierającej ukazuje zostaje nam dom Pioruna który właśnie jest opuszczany przez amerykańską rodzinę. Zostali oni właśnie wyeksmitowani. Kot jest zdezorientowany, a następnie znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie, prawie rozjechał go autobus a tuż po chwili kilka samochodów i deskorolka zagrażała jego bezpieczeństwu, prawie sam został rozpłaszczony jak wyżej wymieniani bohaterowie Disneya.

Po otrzymaniu jakichś nie przydatnych rad od psa rasy Chihuahua (jednego z niestety wielu stereotypowych bohaterów wspierających) Piorun trafia do rezydencji w utrzymanej w stylu wiktoriańskim. Wita go Lawrence, magik o siwych włosach, który teraz robi swoje staroświeckie magiczne sztuczki głównie na oddziale dla dzieci w miejscowym szpitalu.
Lawrence zamienił niektóre popularne urządzenia domowe w roboty. Te energiczne, ale bezgłośne istoty wkrótce staną się sojusznikami Pioruna w walce o ich dom. Ale kot nie jest akceptowany przez dwa inne zwierzęta mieszkające w domu magika, Jacka królika i Maggie, myszkę. (Papużki nierozłączki, Carla i Carlo, są bardziej przyjaźnie nastawione do naszego kotka).

Próba Jacka, aby wykopać Pioruna jest nieudana, ale niestety gorzej kończy się dla Lawrenca, który trafia do szpitala. Podczas gdy magik jest unieruchomiony, jego chciwy bratanek Daniel próbuje sprzedać dom. Piorun i jego sojusznicy świetnie radzą sobie z intruzami. Wspomagają się też tajną bronią kociaka, wyjątkową alergię Daniela na sierść. Trochę może zastanawiać fakt, że dwór wygląda zupełnie niczym nawiedzony dom.
Jeśli nie będzie mógł sprzedać domu, Daniel zdecyduje, że go zburzy. W ten sposób rozpoczyna się kolejny wstrząsający epizod dla „Pioruna i magicznego domu”, ale on i jego przyjaciele nie będą bierni. W ostatecznej bitwie zachłanny bratanek nie będzie już tak ulgowo traktowany.

Nasza ocena dla bajki

8,5/10