Fantastyczne

Donnie Darko (2001)

plakat filmu donnie darko z lektorem pl

Informacje

  • reżyseria: Richard Kelly
  • scenariusz: Richard Kelly
  • gatunek: Fantastyczny, Dramat
  • premiera: 13 maja 2016 (Polska)

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online z polskim lektorem w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

Jeśli chcesz, żeby film odkrył przed Tobą wszystkie tajemnice, to już na samym początku staje się jasne, że zdecydowanie nie będzie to możliwe. Obraz ten wymusza na nas konieczności dogłębnej analizy tego co dzieje się w głowie głównego bohatera Donniego Darko (Jake Gyllenhaal) i mimo tego nie daje nam żadnej gwarancji, iż rozszyfrujemy wszystko podczas pierwszego seansu.

Donnie jest nastolatkiem który ociera się o schizofrenię, nie dostaje on za wiele zrozumienia nawet od swoich najbliższych. Zdecydowanie jego problemy psychologicznie nie pomagają mu też w odnalezieniu się w gronie rówieśników. Reżyser Richard Kelly pracuje nad wprowadzeniem do swojego dramatu elementów science fiction, ponurej komedii i satyry społecznej. Wczesna awaria silnika odrzutowego który spada na dom niczego nie spodziewającej się rodziny głównego bohatera będzie miała wpływ, na dalszy rozwój wydarzeń, a chaos, jaki pozostawia, wydaje się podobny do bałaganu który panuje w głowie Donnie’ego.

Splot wątków narracyjnych śledzi Donniego poprzez tragiczne wydarzenia, które pogłębiają jego udrękę, powoduje że ten stan pogarsza się prawie za każdym razem, gdy wchodzi w interakcje z innymi. Nie ma jednak problemów ze zdobyciem serca swojej nowej sąsiadki Gretchen (Jena Malone). Gdy Donnie zmaga się z trudnymi relacjami z ludźmi w szkole i z rodziną, towarzyszy mu tajemnicza osoba wyglądająca jak królik i pomaga mu rozwijać niezwykłą moc, aby widzieć w czasie pęknięcia. Są to dziwne tunele z przyszłości, które pojawiają się w środkowej części klatki piersiowej osób które widzi Donnie. Wykorzystując tą umiejętność, a następnie podróżując w czasie, Darko w końcu pojmuje swoje miejsce w tym dziwnym świecie. Jest to klucz do wyjaśnienie przez Kelly’ego dlaczego bohater nie może uwolnić się od cierpienia.

Kelly chce, aby jego film prowadził narrację na kilku płaszczyznach. Choć akcja rozgrywa się w epoce Reagana, jest to naprawdę fuzja różnych epok. Tworząc go w 1988 roku, nawiązuje do aktualnych tematów pojawiających się w społeczeństwie, pojawia się wątek gdzie siostra Donniego (dobrze zagrana przez prawdziwą siostrę Jakea Gyllenhaala, Maggie) chce powiedzieć ojcu, że będzie głosować na Michaela Dukakisa by objął urząd prezydenta. Pojawia się też wiele ikon ówczesnej popkultury takich jak chociażby Drew Barrymore (która w znacznym stopniu przyczyniła się do sponsorowania produkcji filmu) oraz Patrick Swayze.

Film przedstawia znaczący zwrot akcji na temat bohaterskiej postaci granej przez Patricka Swayzeya (znacznie zmienia to nasze nastawienie do tej osoby), który gra tutaj irytującego mówcę motywacyjnego. Pani Barrymore jest nauczycielką języka angielskiego w szkole średniej do której uczęszcza Donnie, która chce zainspirować uczniów do dyskusji na temat „Niszczycieli” Grahama Greene’a. Ci dwaj dorośli są tak samo nieskuteczni w relacji z młodzieżą, jak wszyscy inni w ‚Donnie Darko’. To wpływ filmów Johna Hughes’a, którego dzieła z lat 80-tych wpłynęły znacząco na twórczość Kellego.

Ostateczna linia podróży w czasie jest niczym kolejny artefakt z lat 80-tych, zapożyczony rodem z powieści Philipa K. Dicka, które zostały zaadaptowane do filmów fabularnych z lat 80. i 90. Takich jak „Blade Runner” i „Total Recall”. Donnie Darko, podobnie jak niektóre fantastyczne powieści Dicka, to historia tragicznej, rannej postaci, która staje się bohaterem dopiero wtedy, gdy uświadomi sobie, że wszystko co go spotyka jest testem jego charakteru i musi przejść przez skomplikowaną drogę by poznać swoje miejsce w świecie.

Cierpienie Donniego jest czynnikiem który sprawił że jest on bardziej wrażliwy, wręcz nie z tego świata. Często towarzyszy mu królik, który zamieszkiwał jego błędnie ukształtowaną psychikę.

Donnie jest męczennikiem sytuacji w której się nieświadomie znalazł, ofiarą własnej empatii i relacji z innymi ludźmi, ta niezwykła koncepcja ta sprawia, że „Donnie Darko” to obraz niezwykle tajemniczy i niejednokrotnie trzeba będzie do niego powrócić, by odkryć wszystko co ma do zaoferowania.

Nasza ocena dla filmu

10/10