Akcja

Doomsday (2008)

film online doomsday

Informacje

  • reżyseria: Neil Marshall
  • scenariusz: Neil Marshall
  • gatunek: Akcja
  • premiera: 11 kwietnia 2008 (Polska), 14 marca 2008 (świat)

Opis filmu

„Jeśli jesteś głodny, tu jest kawałek twojego przyjaciela”, mówi więzień w post-apokaliptycznym obrazie akcji „Doomsday”, wsuwając dla więźnia talerz zwęglonego ciała mężczyzny.

Jeśli nie jest się pewnym, co „twórca miał na myśli” w przypadku koncepcji filmowej, reżyser Neil Marshall oferuje wiele wskazówek: ręce, nogi i głowy wyrzucane w powietrze w krwawych zbliżeniach; nieprzerwaną ścieżkę dźwiękową przypominają skoki adrenaliny związane z tąpnięciami rockowej muzyki; ujęcie słodkiego króliczka zmienianego w gulasz przez zdalnie sterowaną armatkę wartowniczą.

„Doomsday” ma miejsce w niedalekiej przyszłości, wiele lat po tym jak brytyjski rząd poddał kwarantannie zniszczoną przez dżumę Szkocję i pozwolił jej mieszkańcom wymrzeć. Uważa się, że decyzja ta zabiła tę chorobę wraz z ludnością szkocką, ale kiedy zaczyna się ona pojawiać w Londynie, urzędnicy ujawniają, że odporna grupa mieszkańców Glasgow przetrwała epidemię i może mieć wskazówki, jak ją wyleczyć.

Do akcji wchodzi stoicka, jednooka najemniczka Eden Sinclair (Rhona Mitra, z serialu telewizyjnego „Nip/Tuck”), której powierzono zadanie poprowadzenia zespołu żołnierzy do Glasgow w celu znalezienia doktora, który stał się samozwańczym przywódcą politycznym o imieniu Kane (Malcolm McDowell), i dowiedzenia się, jak przetrwał kontyngent wysłany do Glasgow. Jednak Eden jest pod ręką głównie po to, by „podszywać się” pod innego bohatera sci-fi – „węża” Johna Plisskena z „Ucieczki z Nowego Jorku” i by bić, kopać, biegać i strzelać torując sobie drogą przez sytuacje bezwstydnie skopiowane z filmów Carpentera i trylogii „Mad Maxa” George’a Millera, „Obcego” i innych dystopijnych kamieni milowych tego gatunku filmów.

„Doomsday” ma przyciągający wzrok punk-rockowy styl ścieżki dźwiękowej, ale oprócz kilku zgrabnych muzycznych nut – w tym piosenki Fine Young Cannibals, jest to niestety – w naszej opinii – jego jedyna wartość wnoszona w gatunek postapokaliptycznych filmów.

Nasza ocena dla filmu

4/10