Kryminalne

Drive (2011) lektor PL

plakat niesamowitego filmu online drive

Informacje

  • reżyseria: Nicolas Winding Refn
  • scenariusz: Hossein Amini
  • gatunek: kryminalny neo-noir
  • premiera: 16 września 2011 (USA), 16 września 2011 (Polska)

ogladaj-online

Opis filmu

Drive to film o kierowcy do wynajęcia. Nie ma on imienia, ani nic co by zdradziło jego tożsamość. Kiedy go po raz pierwszy widzimy, jest on kierowcą samochodu, który ucieka przed pościgiem organizowanym przez policję. Nie tylko za sprawą czystej prędkości i mocy maszyny, ale także poprzez chłodno wykalkulowane wykorzystanie ulicznego terenu i prześcignięcie swoich oponentów. Za dnia pracuje on jako kaskader w filmach akcji. Te dwie prace nie stanowią dla niego żadnego konfliktu: Pracuje zawsze tam gdzie można kierować samochodem.

W roli kierowcy Ryan Gosling wpisuje się w tradycję ikonicznych bohaterów lat sześćdziesiątych: niczym bohater filmów drogi chce być jest spokojny choć szalony w swojej brawurze, dąży do celu, do wolności. Nie ma rodziny, przeszłości i pozornie wykazuje niewiele emocji. Cokolwiek mu się przydarzyło, zepchnęło jego  osobowość głęboko pod powierzchnię maski którą nosi. Przypuszczalnie, że jest on bohaterem egzystencjalnym, całkowicie determinowanym tylko i wyłącznie przez pryzmat jego zachowania.

To kwalifikowałoby go jako typowego bohatera filmów akcji, niewiele mamy tu efektów CGI, wypadków i chaosu. „Drive” to bardziej elegancka rozrywka w stylu, gdzie emocje mogą być ukryte, ale odgrywają znaczną rolę. Czasami film robi wymaga od nas większego skupienia, nie próbując zmęczyć nas przy tym zbyt mocno. Enigmatyczny kierowca otoczony jest bogatą galerią wspierających go bohaterów drugoplanowych, którzy odgrywają swoją rolę w tej niekiedy chaotycznej układance i stanowią kluczowe przystanki dla rozwoju wydarzeń. Oto kolejny przykład starej hollywoodzkiej zasady noir, że film żyje swoim życiem nie przez bohatera, ale w cieniu.

W filmie Drive główny bohater powoli wegetuje po pracy wracając do pustego mieszkania. Jego sąsiadką jest Irena, w tej roli (Carey Mulligan), wzorzec wrażliwości. Ma młodego syna, Benecio (Kaden Leos), który zdaje się wzbudzać sympatię bohatera, choć nie jest on typem ojcowskiego wzorca, wszystko się zmienia gdy za tydzień mąż Ireny, Standard (Oscar Isaac), zostaje zwolniony z więzienia. Wbrew naszym oczekiwaniom, Standard nie jest pełen zazdrości i nie jest wrogo nastawiony do nowego sąsiada, ale szanuje go, widzi profesjonalistę i szybko wpada na pomysł o wartości 1 miliona dolarów. Będzie to motorem napędowym całej historii. Gdy Irena i Benecio są zagrożeni tytułowy Kierowca rzeczywiście ujawnia głębokie uczucia i lojalność, a także naraża się na ogromne ryzyko, nie przynosząc sobie zbyt wielu korzyści z tego powdu.

Film duńskiego reżysera Nicolasa Winding Refna („Bronsona”), oparty na powieści Jamesa Sallisa, opowiada historię o bohaterach, którzy toczą na ekranie zwykłe życie, w przeciwieństwie do kierowcy, który daje od siebie jak najmniej. Nino (Ron Perlman) jest głównym szefem który wdraża swój plan kierując wszystkim z niepozornej pizzerni.

Wspomniane już wcześniej efekty CGI wydają się nieobecne w filmie. „Drive” wydaje się mieć ich niewiele. Większość scen opartych na popisach kaskaderskich wygląda naprawdę dobrze. Cały film wydaje się w rzeczywistości znacznie bardziej realny niż zwykłe. Znacznie na plus wychodzi wychodzenie poza schematy w stylu kina akcji. Oto film z szacunkiem dla scenariusza, aktorstwa i rzemiosła filmowego. Były chwile, kiedy przypomniano mi „Bullitt’a”, który był o wiele lepszy niż filmy, które zainspirował. Kluczową rzeczą, którą chcesz poczuć podczas sceny pościgu, jest zaangażowanie w cel gonitwy. Trzeba się troszczyć o powodzenie głównego bohatera.

Nasza ocena dla filmu

6-7/10