Informacje

  • reżyseria: Alex Garland
  • scenariusz: Alex Garland
  • gatunek: Thriller
  • premiera: 20 marca 2015

ogladaj-online

Film Alexa Garlanda mówi o sztucznej inteligencji jak o czymś nieuniknionym, kwestia tylko “kiedy”, a nie “czy”. Fikcja przygotowuje nas do tego już dużo wcześniej, zanim w ogóle mogło by to stać się rzeczywistością.

Powieść o Frankensteinie mówi o stworzeniu sztucznej istoty, a od tego czasu fikcja i nauka tworzą łańcuch przekaźników, który prowadzi nas do czasu, gdy Internet i technologia cyfrowa stworzyły tak bliskie relacje, że rodzą się w związku z nimi wszelkiego rodzaju kwestie kulturowe, filozoficzne, naukowe, ekonomiczne i inne.

Czy jest to nowy krok w ewolucji?

Oczywistym jest, że Internet i komputery zmieniają świat w szybkim tempie. Jeśli jesteś ,,apokaliptyczny”, niczym sługa, moje kondolencje. Jeśli jest ,,zintegrowany”, gratulacje. Jeśli nie wiesz, o czym mówię, podwójne gratulacje.

W ,,Ex Machina” pomysł stworzenia sztucznej inteligencji i androidów znów służy jako odbicie kondycji ludzkiej, naszej małostkowości i braku dobroci. Nic nowego, ale to nie znaczy, że mało interesującego, iż Alexowi Garlandowi, udaje się nakręcić film, który bardzo dobrze się sprawdza w kwestii intelektualnej i jednocześnie nie pozostaje jedynie sztywnym, srogim science fiction, ale jest dobrym thrillerem psychologicznym.

,,Ex Machina” opowiada o podróży Caleba (Domhnall Gleeson), pracownika dużej firmy internetowej (którą równie dobrze mogłoby być Google, choć w filmie nazwa jest inna), do gigantycznej, rajskiej rezydencji swojego szefa Nathana (Oscar Isaac), grubej ryby, geniusza komputerowy, który raczej nie wylewa za kołnierz. Nathan wybrał wygrał konkurs firmowy, nie wiedział jednak, że jednocześnie został wybrany do wzięcia udziału w ważnym, tak dziwnym, jak fascynującym eksperymencie, który polega na przetestowaniu bardzo inteligentnego robota Ava (Alicia Vikander) podczas testu Turinga.

Całą produkcja opiera się na jednej, pozornie prostej zasadzie – trzy inteligentne istoty, które konfrontują się ze sobą, próbują przezwyciężyć i łączyć się mentalnie. Jednak kiedy jedną z tych istot, jest kobieta-robot, sprawy zaczynają się komplikować. Jak mówi producent, Andrew Macdonal, ,,Ex Machina” to dwa oddzielne poziomy. Pierwszym z nich i jednocześnie głównym, jest thriller psychologiczny, ale służy również do zgłębiania podstawowych ludzkich i psychologicznych problemów, za pośrednictwem bohaterów.
Film bawi się i przeplata ze sobą wątpliwości, manipulacje i tajemnice, tworząc niespokojną atmosferę, wszystko to w scenerii jednego z tych nowych, ekologicznych i inteligentnych domów.

Oprawa wizualna jest zarówno tak piękna i nowoczesna, jak zimna, klaustrofobiczna i mało wiarygodna.

Doskonałą ideą, która została wprowadzona do filmu, a nie do końca jest zupełnie szalona i nierealna, jest to, że sztuczna inteligencja i wygląd robota są oparte na wyszukiwaniach w Internecie niezliczonych użytkowników Google-nie-Google, przyswajając w ten sposób wszystkie cechy ludzkiej psychiki, od tych najbardziej rozsądnych do nielogicznych i emocjonalnych.

To wszystko powoduje szereg pytań dotyczących internetu, które od razu przychodzą nam do głowy: czy z niego korzystamy my, czy też “on” korzysta z nas? Czy ma jakiś konkretny cel? Czy w końcu nie będzie nas potrzebował jako użytkowników, gdy nas, że tak to ujmę, wchłonie?

Alex Garland, oprócz stworzenia solidnego scenariusza, demonstruje umiejętności dobrego reżysera, ale jednocześnie dbając o przedstawienie i grę aktorów aż do najmniejszego szczegółu, aby ,,Ex Machina” była przede wszystkim niezdrową opowieścią o naszej przyszłości. Generalnie science fiction dla dorosłych, ale przystępna dla nie do końca znających temat widzów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here