Animowane

Film animowany Ratchet i Clank (2016)

Informacje

  • reżyseria: Kevin Munroe
  • scenariusz: T.J. Fixman, Kevin Munroe
  • gatunek: Animowany
  • premiera: 22 kwietnia 2016 (Polska), 13 kwietnia 2016 (świat)

ogladaj-online

Recenzja animacji

Film Ratchet and Clank to urocza, nie wulgarna, choć nieszczególnie zapadająca w pamięć adaptacja ukochanej serii gier z PlayStation. To kolorowa przygoda z solidnymi występami światowej klasy aktorów, ale ostatecznie nie może ona wybić się powyżej swojego pierwowzoru i zajmuje miejsce w cieniu swojego daleko wysuniętego kontrapunktu z konsoli PS4.

Film opowiada historię Ratcheta, młodego Lombaxa (który przypomina trochę kosmicznego szopa…czy coś podobnego), który tęskni za swoim życiem mechanika na ojczystej planecie i staje się Strażnikiem Galaktyki, podobnie jak jego idol Kapitan Qwark. Po drodze zaprzyjaźnia się z uroczym małym robotem o imieniu Clank. Znajdują się oni potem w sercu międzygwiezdnej intrygi i ostatecznie mają za zadanie pokonać wiele przeciwieństw losu by stać się ostatecznie bohaterami ratującymi świat. Idea sympatycznego chłopaka z gospodarstwa rolnego, który pragnie spotkać swojego bohatera i ostatecznie odnaleźć się w rozległym wszechświecie, nie jest całkowicie oryginalna. Przypomina to bardzo drogę którą przebył Luke Skywalker w Nowej Nadziei, ale niekoniecznie jest to negatywne. Może nawet lepiej sprawdza się niż zazwyczaj wychodzi to w filmach opartych na grach.

Związek filmu z niedawno wydaną grą na PlayStation 4 jest interesujący, ponieważ obie opowiadają tę samą historię, ale pewne wydarzenia opowiadają niewyjaśnione wątki które pojawiły się w filmie i rozwija je następnie gra. Doświadczenie obu tytułów daje pełny obraz historii, a ci, którzy nie chcą grać w grę, będą mogli śledzić wraz z fabułą filmu. Mówiąc szczerze, są pewne dziwne przejścia i ogromne skoki w logice fabuły, które sprawiły, że można zachodzić w głowę, dlaczego niektóre wydarzenia tak dziwnie rozwinęły się na ekranie.

Aktorstwo dubbingowe jest dość dobrze zrobione. Od Jamesa Arnolda Taylora i Davida Kaye, którzy wcielili się w głównych bohaterów, po gościnne występy takich gwiazd jak John Goodman i Rosario Dawson. Złoczyńcy filmu nie mają żadnego konkretnego motywu ani spójnej jednolitej motywacji, dlaczego próbują przejąć władzę nad wszechświatem. Odrobina historii postaci i ich początków znacznie by pomogła, brak tu wyraźnego czynnika dlaczego zdecydowali się oni stać po stronie zła.

Ogólnie rzecz biorąc, nie mogę się oprzeć, ale czuję się rozczarowany, że film nie osiąga tak wysokiej pozycji jak w przypadku swojego towarzysza znanego z gier wideo. Jednym z moich głównych zarzutów w filmie jest to, że brakuje w nim niektórych podstawowych zasad, które sprawiły, że seria gier przyciągała fanów przez prawie 15 lat. Na przykład, podczas gdy grze udaje się podtrzymywać tę wspaniałą stylistykę Pixara, która na różnych poziomach przemawia zarówno do dzieci, jak i dorosłych to żarty, tematy i scenariusz filmu rzadko zawierają taką głębię. Mogłem zobaczyć młodszą publiczność śmiejącą się z niektórych gagów, ale nie były one szczególnie lepsze w porównaniu do niedawnych animowanych hitów, takich jak np. Zootopia. Ratchet i Clank jest całkowicie pozbawiony dojrzałych tematów i prawdziwych problemów.

W filmie brakuje również fantastycznego arsenału dziwnych kreatywnych broni i gadżetów, które dostarczały graczom tyle zabawy i radości. Sceny akcji filmu są pozbawione tempa i nie służą rozwojowi bohaterów w żaden znaczący ani zabawny sposób.

Ratchet i Clank nie jest złym filmem w żaden sposób, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi z wręcz okropnych adaptacji gier wideo z ostatnich dwóch dekad. Ale biorąc pod uwagę humor, akcję i zew przygody które dają nam gry, film jest ostatecznie niekompletny, płytki, rozczarowujący.

Nasza ocena

5/10