Dramat

Chocolat (2016)

plakat filmu chocolat online

Informacje

  • reżyseria: Roschdy Zem
  • scenariusz: Cyril Gely
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 1 lipca 2016

ogladaj-online

Opis filmu

,,Chocolat” to francuski film przedstawiający prawdziwą historię artysty cyrkowego Rafaela Padilla (w tej roli znany z ,,Nietykalnych” Omar Sy), który w 1886 roku pracuje w obskurnym namiocie cyrkowym, gdzie bierze udział w przykrym, rasistowskim, spektaklu przed publicznością. W trakcie całego filmu, wszyscy zwracają się do niego niefortunnym scenicznym nazwiskiem „Czekolada”, nadanym mu w związku z ciemnym kolorem skóry, pomimo, że on sam wolałby być traktowany jak człowiek i nazywany po imieniu.

Postać, którą ma zagrać, jest okrutnym i nieprzyjemnym stereotypem, ale nadal wciela się w nią z wyczuciem, humorem i zainteresowaniem. Każdego wieczoru Rafael pojawia się jako kanibal, który chwieje się i szaleje w tłumie, jakby był jakąś egzotyczną nowością. Dorośli są szczerze zaskoczeni, a małe dzieci uciekają do rodziców na jego widok. Rafael pozostaje przy tej roli, bo jest to jego zawód i sposób na przetrwanie kolejnej nocy. Obszar wokół jest pełen błota, przyczep kempingowych i małych ognisk, które dzieli z innymi osobliwymi cyrkowcami.

Produkcja została stworzona przez francuskiego reżysera Roschdy’ego Zema, który skutecznie wykorzystuje w niej wirtuozerię. Film zaczyna się dosyć zabawnie, a następnie staje się celowo szkaradną opowieścią o tym, jak sława i fałsz demoralizują, niszczą poczucie własnej wartości, kultury i tożsamości. Nastrój filmu wyraźnie się z mienia i płynnie przechodzi z dobrej komedii w spiralę obniżenia standardów kulturowych.

FIlm zaczyna od scen, które charakteryzują lekką, zwykłą komedię, kiedy to cyrkowcy ścigają się, przewracają lub kopią w tyłek, co wywołuje u widza śmiech. Jednak po niesprawiedliwym uwięzieniu Rafaela i zaatakowaniu go na tle rasowym, przekształca się w jednem z najtrudniejszych filmów do obejrzenia. Rozmowa czarnoskórego bohatera z więźniem, zupełnie zmienia nasze postrzeganie dzieła, jakim jest ,,Chocolat”. Sekwencja ta pokazuje, że film klasyfikuje się raczej jako dramat polityczny.

Zauważamy, że pomimo wystąpienia Rafaela i Footita na dużej scenie w Paryżu, to Rafael jest tym wybitniejszym i tym, który został zepsuty podczas komediowej rutyny, która rozgrywała się dla rozrywki, zwykle zamożnyc, białych ludzi. Aby jeszcze bardziej zbudzić Rafaela z iluzji, więzień opisuje Footit jako jego białego mistrza. Uderza to niesamowicie w Rafaela, kubańczyka, który uciekł z niewoli, by zostać robotnikiem, a którego własny ojciec został upokorzony jako służący, pracujący dla białej rodziny (informacja ta zostaje jest ukazana w krótkich scenach retrospekcyjnych).

Konwencjonalne cechy podrodzaju ,,wadliwego artyst” piętrzą się w scenariuszu, jeden obok drugiego, włączając w to ostry problem alkoholowy Rafaela, nieutrzymywanie żadnych znaczących relacji z kobietami i trwonienie pieniędzy. jednakże każdy z tych tropów narracyjnych sugeruje nam, że główny bohater nienawidzi obecnego życia, mimo że głośno się do tego nie przyznaje. Jest to jedno z niewielu niedopowiedzeń i subtelności ukrytych w tej historii, ponieważ ,,Chocolat” nie jest do końca spójny tematycznie. Głównym zamysłem jest zwiększenie brutalności sławy i rasizmu.

Sytuacje, które nadwyrężają przyjaźń pomiędzy Footitem i Rafaelem, oraz jawny rasizm, z którym ten drugi spotyka się w cyrku, skłaniają kubańczyka do spróbowania sił w teatrze, który, jak sądzi, przywróci mu osobistą wartość jako człowiek i artysta. Jednak nawet doskonała sceniczna inscenizacja Othella, dzięki której stał się pierwszym czarnoskórym aktorem, który zagrał tytułową postać, nie uchroniła go przed dalszymi atakami na tle rasowymi ze strony widowni, pod koniec spektaklu.

Ze względu na ilość refleksji i dyskusji analizujących współczesne zmagania Hollywood z kulturową mieszanką na wielkim ekranie, jest to film bardzo trafny. Choć nie jest on może subtelny w kontekście jego treści, pozostaje filmem emocjonującym i znaczącym.

Nasza ocena dla filmu

9/10