Dramat

Idy marcowe (2011)

plakat idy marcowe z lektorem

Informacje

  • The Ides of March

  • reżyseria: George Clooney
  • scenariusz: George Clooney
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 31 sierpnia 2011

ogladaj-online

Opis filmu

,,Idy Marcowe” to nie tylko opowieść o szemranych relacjach tych, którzy chcą zdobyć władzę; to opowieść o moralności, o tym, jak bardzo trzeba walczyć przy wyborze między czynieniem rzeczy właściwych a tych, które będą nam służyć lepiej, w dłuższej perspektywie czasowej. Jest to melodramat polityczny, ale równie łatwo porusza temat biznesu i dużych pieniędzy. Jest bardzo cyniczny, kreowany przez świetną obsadę ale jednak nie moralizatorski. Tak naprawdę, w tym filmie nie ma ani jednego dobrego, ani złego faceta.

Ryan Gosling wciela się w rolę Stevena Myersa, głównego pomocnika gubernatora Mike’a Morrisa (George Clooney), który kandyduje na prezydenta; obecnie stawką jest stan Ohio, w którym toczy się walka o stołek. Jeśli Morris zdobędzie delegatów Ohio, to ma pewność, że otrzyma nominację demokratyczną, a w filmie podkreślono, że sami republikanie mają wątłe pole do działania.

Menedżerem kampanii Morrisa jest Paul Zara, którego gra Philip Seymour Hoffman, weteran wielu przełomowych kampanii. I choć Zara ma ogromne doświadczenie, Morris często zwraca się do swojego młodego pomocnika Stevena, aby uzyskać mniej entuzjastyczną, ale jednocześnie bardziej realistyczną perspektywę. Jak większość pracowników, Steven wierzy w Morrisa; uważa, że jeśli mężczyzna zostanie wybrany na prezydenta, to będzie to właściwa decyzja. Jest on idealistycznym pomocnikiem; wierzy, że robienie tego, co właściwe jest najważniejsze. Nie jest on całkowicie naiwny jeśli chodzi o politykę prowadzoną za zamkniętymi drzwiami, ale jego zorganizowanie, zdolność analizy, świetny zmysł oraz duch są tym, co przywiązuje do niego Morrisa.

Chociaż Steven nie jest Człowiekiem Doskonałym, samowystarczalnym pomocnikiem, jest sprytny i wie, które przyciski należy naciskać. Dowiaduje się jednak, że jego główną przeszkodą na drodze do sukcesu jest ustalenie, komu można ufać, a fakt przyjaźni między dwoma osobami, nie oznacza, że któryś z nich będzie miał długi wobec drugiego, jeśli chodzi o grę polityczną.

Gdzieś w trakcie rozwoju sytuacji Steven dochodzi do przełomu, miejsca, w którym lojalność nie jest najważniejszą rzeczą. Ta kwestia wynika z dwóch dość złych decyzji, których musi dokonać. A wszystko zaczyna sprowadzać się do paranoi.

Clooney, który występuje tu również jako reżyser, wygląda i spełnia się aktorsko jako prezydent, nie jest jednak głównym bohaterem filmu; podobnie jak w poprzednich jego filmach, jest potężną postacią drugoplanową. Cała akcja nie obraca się wokół Mike’a Morrisa a wokół Stevena Myersa. To jest jeden z powodów, dla których film tak dobrze działa na widza – koncentrujemy się na walce moralnej i dochodzimy do wniosku, że dla Morrisa, siedzącego na swoim stanowisku gubernatora, ta bitwa dawno już się zakończyła.
Obsada, którą możemy podziwiać na ekranie, jest niedościgniona. Obserwujemy świetne kreacje nie tylko Clooneya, Hoffmana, Tomei i Goslinga, ale także Paula Giamattiego jako menedżera kampanii przeciwnika gubernatora. Każdy z nich zdaje się być gwiazdą scen, w których się pojawiają, nawet w tych, w których widzimy ich wspólnie. Również Evan Rachel Wood, jako nowa stażystka w obozie Morrisa, w pełni ukazuje swój kunszt aktorski.

Jasne jest, że ,,Idy marcowe” nie są filmem dla każdego. Jest to, jak już ustaliliśmy, film, w którym główną rolę odgrywa cynizm. Nie pozostawia nam nadziei dla rozwoju moralnych wartości. Nie daje nam bohatera, któremu będziemy szczerze kibicować ani takiego, którym będziemy prawdziwie gardzić. Oferuje nam realizm zamiast nadziei. Celem tego chwytliwego melodramatu jest wyjaśnienie nam motywacji tych, którzy angażują się w te kampanie. Skutecznie?

Nasza ocena dla filmu

7/10