gdzie obejrzeć klątwa śpiącej królewny lektor pl

plakat filmu klątwa śpiącej królewny

Informacje

  • The Curse of Sleeping Beauty

  • reżyseria: Pearry Reginald Teo
  • scenariusz: Josh Nadler
  • gatunek: Fantastyczny
  • premiera: 8 kwietnia 2016

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

Hollywood wciąż stara się tworzyć mroczne bajki (,,Czerwony Kapturek”, ,,Hansel i Gretel: Łowcy Czarownic”), ale po ,,Klątwie Śpiącej Królewny”, chyba nadchodzi czas, aby zrezygnować. Nie zrozumcie mnie źle, jestem zwolennikiem tego typu mieszania gatunków. Kto nie kocha dobrego bożonarodzeniowego horroru, który zamienia radość w strach? Co prawda, ta adaptacja Śpiącej Królewny jest oparta na wersji braci Grimm (Brier Rose), więc odstępstwa są przewidywane – ale nie w takim stopniu, w jakim dostarcza nam je Pearry Teo.

Film Teo rozpoczyna się gdzieś na jakimś pustynnym pustkowiu, kiedy Thomas (Ethan Peck) idzie w kierunku łóżka pokrytego pofałdowanymi prześcieradłami, w którym ktoś leży. Tom zbliża się do łóżka i widzi śpiącą kobietę. Pochyla się nad nią i ją całuje. Właśnie w tej chwili Thomas budzi się zlany zimnym potem, uzmysławiając sobie, że to tylko sen. Przynajmniej, dopóki nie odziedziczy majątku swojego wuja – domu – którego ściany pozwalają mu w końcu pocałować dziewczynę ze swoich fantazji (nadal w krainie snów). Ta budzi się po tej pieszczocie, tłumacząc, że jej prawdziwe ciało ukryte jest gdzieś w domu wuja, i że pocałunek Toma może ją obudzić w rzeczywistym świecie. Thomas zaczyna więc szukać dziewczyny w śpiączce, ukrytej gdzieś w tym przerażającym, starym domu, co jest przecież zupełnie normalne, prawda?

Cóż, przynajmniej przyznajmy punkty za kreatywność. Teo zamienia historię o książętach “żyjących długo i szczęśliwie” w złowieszczą walkę o przetrwanie biednej, śpiącej dziewczyny, z udziałem istot nadprzyrodzonych. Zamiast zalotników próbujących uratować Śpiącą Królewnę (India Eisley), jej wieczny sen staje się czymś w rodzaju miejskiej legendy, a głupi nastolatkowie ośmielają się szukać jej ciała. Według braci Grimm, Brier Rose była otoczona przez swoich śpiących przyjaciół i rodzinę, natomiast tutaj jest otoczona manekinami, których dżin używa do ukrywania ciał. Coraz lepiej!

Niestety, w tym miejscu komplementy się kończą. ,,Klątwa Śpiącej Królewny”, choć interesująca w teorii, w praktyce wypada bardzo marnie. Thomas nie jest sam w walce, bo towarzyszy mu Linda (Natalie Hall), której brat zginął (przypuszczalnie) w posiadłości, którą odziedziczył nasz główny bohater. Można by się spodziewać wątku miłosnego, lub szczerej nienawiści pośredniczki do Toma, który bądź co bądź, nosi to samo nazwisko co dziadek, a ten mógł być potencjalnym zabójcą jej brata. I relacja między nimi faktycznie rozwija się stosunkowo szybko (ze względu na 86-minutowy czas trwania filmu) jednak możemy wyczuć, że jest to przyjaźń wymuszona, biorąc pod uwagę długość filmu.

Co się tyczy prawdziwych elementów horroru, Teo dostarcza jedną lub dwie dozy przerażenia, które czają się wokół labiryntów wykonanych z manekinów wystawowych. Trzeba przelać krew, aby otworzyć tajne drzwi, za którymi kryje się paskudny Dżin, jednak nic naprawdę przerażającego nigdy się nie dzieje. Wtedy, gdy Brier Rose ujawnia swoje prawdziwe intencje (nigdy nie ukryte) po tym, jak Thomas nieuchronnie przychodzi ją uratować, film ucina się przed apokaliptycznym końcem. To oczywiste, że Teo ma do czynienia z pewnymi ograniczeniami budżetowymi, ale w takim horrorze o nawiedzonym domu, otwarte zakończenie nie jest dobrym pomysłem.

,,Klątwa Śpiącej Królewny” to opowieść, którą uwielbiam. O nadziei i marzeniach. I wystarczy mi jedynie ten motyw w produkcji, aby przyciągnąć moją uwagę. Jednak historie trzeba kończyć, a nie zostawiać widza w taki sposób. To ten rodzaj grzechu filmowego, którego nie mogę przebaczyć.

Nasza ocena dla filmu

7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here