Thriller

Kontrola absolutna (2016)

plakat kontrola absolutna z lektorem

Informacje

  • reżyseria: John Moore
  • scenariusz: Dan Kay
  • gatunek: Thriller
  • premiera: 23 września 2016

ogladaj-online

Opis filmu

Tytuł zobowiązuje, więc jak łatwo się domyślić, w filmie Johna Moore’a, ,,I.T. (Kontrola absolutna)” przeważają dyski twarde, oprogramowania, sieci śledzenia satelitarnego, najnowocześniejsze systemy nadzoru i banki wielkoformatowych monitorów. Mówiąc w skrócie – technologia. Ale to w dużej mierze na barkach głównego bohatera, granego przez Pierce’a Brosnana, spoczywa obowiązek nadania całemu postępowaniu ludzkiego charakteru, wraz z jego perswazyjnym przedstawieniem analogowego człowieka w cyfrowym świecie.

Z irlandzkim akcentem, bardziej wyrazistym niż zwykle, Brosnan gra Mike’a Regana, prywatnego potentata lotniczego, który zamierza rozszerzyć swoją działalność o nową gałąź, w stylu Ubera, która pozwoli właścicielom samolotów podnajmować ich odrzutowce. Na co dzień Regan nie jest mężczyzną, który czuje się komfortowo z innowacyjną technologią; prawda jest taka, że często potrzebuje pomocy swojej żony Rose (Anna Friel), nawet przy obsłudze ekspresu do kawy, w ich bogato urządzonym ,,inteligentnym domu”. Czuje się wyjątkowo nieswojo, gdy system komputerowy w jego biurze przestaje działać w środku ważnej prezentacji.

Na szczęście, przynajmniej tak nam się wydaje na początku, Ed Porter (James Frecheville), tymczasowy pracownik, jest w stanie ponownie uruchomić system. Regan, odciążony i wdzięczny, prosi Portera, aby pozbył się z jego inteligentnego domu pewnych usterek technicznych (powolne Wifi, itp.) i jest pod tak wielkim wrażeniem pracy wykonanej przez młodzieńca, że oferuje mu pracę w pełnym wymiarze czasu. Nic dobrego jednak z tego nie wynika.

Regan powoli wkracza w nową, lekko przerażającą atmosferę. W miarę jak Porter staje się coraz bardziej agresywny w swoich domniemanych wysiłkach, by zostać najlepszym przyjacielem Regana – a co gorsza, widz zaczyna dostrzegać w nim wszystkie oznaki stalkera w stosunku do Kaitlyn (Stefanie Scott), młodej, nastoletniej córki Regana – ten decyduje się na wzmocnienie granic między pracodawcą a pracownikiem. Gdy to się nie udaje, rozeźlony zwalnia Portera i ostrzega niestabilnego emocjonalnie technika, by trzymał się z dala od niego i jego rodziny. Z tego również nie wynika nic dobrego.
Podobnie jak w wielu innych thillerach technologicznych, ,,Kontrola absolutna” obraca się wokół tezy, że żadne kryjówki już nie istnieją, a piekło nie jest tak straszne jak straszny może być wściekły i pogardzany psychol. Poprzez nieautoryzowane wycieczki po drodze informacyjnej oraz zdalne sterowanie urządzeniami zainstalowanymi w domu i samochodzie Regana, Porter jest przyczyną wszelkiego rodzaju złośliwości, począwszy od sadystycznie okrutnych (rejestruje Kaitlyn, kiedy masturbuje pod prysznicem, a następnie wysyła nagranie jako wirus wideo) do niemalże zabójczych. Regan próbuje ugasić ogień ogniem wynajmując speca od najnowocześniejszych technologii, powiązanego z CIA, tzn. ,,sprzątacza” (grany przez Michaela Nyqvista), aby pokonać Portera w jego własnej grze. Nie dziwi jednak fakt, że do załatwienia sprawy potrzeba staromodnego, sprawdzonego sposobu.

Brosnan bardzo umiejętnie gra Regana, jako ostrożnego technofoba, który stał się zbyt wygodny i pewny siebie, poprzez swoją siłę i sukces – tak pewny siebie, że w rzeczywistości nawet nie zastanawia się, zanim prosi tymczasowego, nieznanego pracownika, o wykonanie kilku dodatkowych napraw w całym swoim domu – ale gdy przychodzi co do czego, zachowuje się, jak prawdziwy samiec alfa.
Scenariusz Dana Kaya i Williama Wishera to niewiele więcej niż sprawny zbiór banalnych frazesów, a Frecheville polega w zbyt dużym stopniu na drapieżnej akcji, w miarę jak jego postać staje się coraz bardziej niewzruszona. Jednak reżyser Moore (w dorobku którego znajdują się m.in. ,,Za linią wroga” i ,,Szklana pułapka 5″) generuje spore napięcie podczas ,,Kontroli absolutnej”, szczególnie podczas zaskakująco porywającej sekwencji, w której Porter wysyła pocztą elektroniczną Rose fałszywą diagnozę raka piersi. Potem nawet najbardziej wyrozumiali widzowie niewątpliwie zdecydują, że ten techno-sadysta zasługuje na wszystko, co mu się przydarzy.
H2 Nasza ocena dla filmu
7/10

Zawartość wpisu