Fantastyczne

Labirynt fauna (2006)

film labirynt fauna i jego okładka

Informacje

  • reżyseria: Guillermo del Toro
  • scenariusz: Guillermo del Toro
  • gatunek: Fantastyczne
  • premiera: 30 marca 2007 (Polska), 27 maja 2006 (świat)

Opis filmu i recenzja

Labirynt Fauna to jeden z najlepszych filmów fantastycznych, choć tak mocno zakotwiczony w rzeczywistości wojennej. Trudno jest pojąć film, który z jednej strony przedstawia fauny i wróżki, a z drugiej ukazuje nieludzkiego sadystę w mundurze faszystów reżimu Franco. Fauny i fantazje widzi tylko 11-letnia bohaterka, ale to nie znaczy, że „tylko śni”, są tak prawdziwe, jak faszystowski kapitan, który morduje przy pierwszej lepszej wymówce. Współistnienie tych dwóch światów jest jednym z najbardziej przerażających elementów filmu; oba światy narzucają bowiem zbiory reguł, które mogą doprowadzić do śmierci 11-latki.

Labirynt Fauna (z 2006) ukształtował się w wyobraźni Guillermo del Toro już w 1993 roku, kiedy ten zaczął szkicować pomysły i obrazy w notebookach, które zawsze nosił przy sobie. Meksykański reżyser zdecydowanie inspirował się i spoglądał na horror czający się pod powierzchnią klasycznych bajek i nie był zainteresowany nakręceniem filmu dla dzieci, lecz filmu, który spogląda przerażającym wizjom prosto w oczy. Odrzucił też wszelkie powielane pomysły na stworzenia widziane dotąd w filmowej kinematografii, sięgając do własnej fantazji i stworzył fauna, żabę i straszne, blade humanoidalne monstrum, którego skóra wisi w fałdach na jego zdeformowanym ciele.

Jest to czas 1944 roku w Hiszpanii. W lesie ukrywają się grupy bojowników przeciwnych reżimowi Franco, zachęcane przez wieści o lądowaniach w Normandii i innych komplikacjach dla przyjaciół Franco, Hitlera i Mussoliniego. Oddział żołnierzy Franco jest wysyłany do odległej, dzikiej okolicy, aby polować na rebeliantów, a na jego czele stoi Capitan Vidal (Sergi Lopez), sadysta ukrywający się pod przykrywką karnego, oddanego idei żołnierza. Właśnie on staje się brutalnym reprezentantem realnego świata, nie mniej strasznym, niż wymieniony wcześniej człekokształtny potwór.

To, co sprawia, że Labirynt Fauna stworzony przez Del Toro jest tak potężny w oddziaływaniu, to moim zdaniem, że łączy dwa rodzaje światów, oczywiście niekompatybilnych, i nalega, aby grać zgodnie z nimi i ich zasadami, aż do samego końca. Ponieważ nie ma kompromisu, nie ma drogi ucieczki, a zagrożenia w jednym świecie są zawsze obecne w drugim. Del Toro mówi o „regule trzech” w bajkach (trzy drzwi, trzy reguły, trzy wróżki, trzy trony). Nie jestem jednak pewien, czy trzykrotne obejrzenie tego filmu będzie w moim odczuciu wystarczające… Gorąco polecamy!

Nasza ocena dla filmu

9/10