Akcja

Maruderzy (2016)

okładka filmu maruderzy marauders

Informacje

  • reżyseria: Steven C. Miller
  • scenariusz: Michael Cody, Chris Sivertson
  • gatunek: Akcja
  • premiera: 1 lipca 2016 (świat)

Opis filmu z recenzją

Christopher Meloni i Bruce Willis, gwiazdy tego thrillera zbrodni, opowiadają o jednostce FBI badającej serię rozbojów bankowych.

Podczas oglądania najnowszego thrillera kryminalnego „wcielającego się” w rolę Bruce’a Willisa nasuwa się kilka pytań. Ile dni aktor pracował nad ukończeniem kilku scen? Ile zapłacił i czy warto było sfilmować w Cincinnati? I czy zagraniczne przedsprzedaże i wpływy VOD są naprawdę wystarczające, aby tego rodzaju formuła filmu B przynosiła zyski?

Rozważanie tak ważkich kwestii jest z pewnością bardziej interesujące niż próby zanurzenia się w pogmatwanej fabule nijakiego tytułu Maruderzy. Opowieść o zespole agentów FBI, którzy próbują złapać bandę bezwzględnych rabusiów, których motywacja wydaje się wykraczać daleko poza pieniądze, toczy długą debatę o naturze zła, podpowietrzu, w którym toczy się wojna w Afganistanie i scenach emocjonalnych wstrząsów do mało dramatycznego efektu.

Wszystkie banki są własnością Huberta (Willis), swego rodzaju potentata, który regałuje odwiedzających, korzystając z dyskursu na temat pająka czołgającego się na zewnątrz na szklanej ścianie swojego biura na 13 piętrze. (Można śmiało powiedzieć, że monotonne wykonanie monologu przez aktora nie będzie studiowane przez studentów aktorstwa ani teraz, ani w przyszłości; będzie to zapewne zresztą dotyczyć całości tego tytułu).  

Nawet widzowie, którym uda się zwrócić na siebie uwagę i którzy z pewnością będą w mniejszości, będą mieli problemy z nadążaniem za scenariuszami Michaela Cody’ego i Chrisa Sivertsona. I choć reżyser Steven C. Miller, którego wcześniejszy film, „Ekstrakcja”, był kolejnym nijakim filmem z kreacją Willisa, potrafi z pewnym napięciem nadać sekwencjom napięcie, to jego powolne poruszanie się po dramatycznych scenach sprawia, że film odczuwa się jako znacznie dłuższy, niż jest w rzeczywistości.

Meloni robi wszystko, co w jego mocy, grając typową rolę cliché, a graczom wspierającym udaje się od czasu do czasu przekazać, że naprawdę troszczą się o swoje kreacje… Co ciężko jednak dostrzec bez odpowiedniego zagłębienia się w film, o które naprawdę trudno.

Nasza ocena dla filmu

4-5/10