Dramat

Modelka (2016)

plakat filmu modelka - dramat z 2016 roku

Informacje

  • reżyseria: Mads Matthiesen
  • scenariusz: Anders Frithiof August
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 13 maja 2016 (Polska)

ogladaj-online

Opis filmu

Pozornie płytka, ale dobrze wyglądająca opera mydlana, rozgrywająca się w świecie mody i wielkiego stylu. „Modelka” to obraz który podąża za marzeniami 16-letniej dziewczyny o niezwykłej urodzie z podmiejskiej miejscowości z Danii która próbuje wskoczyć w wielki świat mody jaki oferuje Paryż. Niestety jest to bezwzględne miejsce gdzie bezkompromisowe i niemoralne drapieżniki są gotowe do wyłapywania naiwnych i nieświadomych ofiar. W drugim filmie fabularnym duńskiego reżysera Madsa Matthiesen (laureat nagrody Sundance 2012) brakuje głębokiego humanizmu wcześniejszego filmu. Oczywiście jest on zdecydowanie dobrze zarabiającą pozycja dla wydawców z TrustNordisk, być może z powodu seksownego, łatwego w odbiorze powierzchownego blasku którym emanuje ten obraz.

W gazetach pełno jest artykułów o obiecujących sportowcach, którzy z powodu braku dojrzałości opuścili szkołę, a następnie nic nie osiągnęli. Matthiesen wyraźnie podkreśla, jak bardzo nieprzygotowana jest młoda Emma (dwudziestoletnia modelka Maria Palm), jest ona zupełnie zagubiona i nie radzi sobie ze stresem związanym z okrutnie konkurencyjną pracą, do której aspiruje. Przyjeżdżając do Paryża (w rzeczywistości film nakręcony został w Warszawie) bez przygotowania i wiedzy, robi na wszystkich złe pierwsze wrażenie. W mieście gdzie czas jest bezcenny przyjeżdża wszędzie spóźniona.

Agent Emmy Marcel (Virgile Bramly) pomaga jej znaleźć niedrogie wspólne mieszkanie z cyniczną, zazdrosną polską modelką Zofią (Charlotte Tomaszewska, również prawdziwa modelka) w dużym, dobrze zlokalizowanym mieszkaniu należącym do słynnego w kręgach mody Bernarda. (Thierry Hancisse).

Po tym, wraz z rozwojem fabuły Emma uwodzi znacznie starszego, kobieciarza Shanea (Ed Skrein) który jest czołowym fotografem. Kiedy upokorzył ją i zwolnił z pracy, która była jej pierwszym kontraktem, jej kariera zaczyna rozwijać się. Tworzy ona kilka głośnych zdjęć, jedno z nich trafia na okładkę znaczącego czasopisma. Sceny te, nakręcone we współpracy z francuskim magazynem L’Officiel, także wszystko co prezentuje film, jest zgodne z prawdziwymi realiami świata mody.

Marzenie Emmy o tym by wystąpić na wybiegu Chanel w paryskim tygodniu mody wydaje się być w zasięgu ręki. Niestety podejmuje złe decyzje, jak chociażby weekend z Shane’em, po którym ostatecznie dochodzi on do wniosku, że chce przestać się z nią spotykać. Emma wchodzi wtedy w ciąg negatywnych i złych wyborów, jej obsesja na punkcie Shane’a przesłania jej zdolność do podejmowania właściwych wyborów i niszczy w ten sposób wszystko, co udało się jej osiągnąć.

Współscenarzyści w ciekawy sposób bawią się koncepcją voyeuryzmu. Podglądactwo to rzecz wpisana w życie które prowadzą profesjonalne modelki. Emma jest cały czas osaczona spojrzeniami z każdej strony, zupełny brak prywatności to cena jaką zgodziła się zapłacić by spełniać swoje życiowe cele. Ostatecznie my też bierzemy udział w obserwowaniu jej. Oczy widza zdają się również bezpardonowo przyczyniać się do odzierania Emmy z resztek jej prywatnego życia.

Ostatecznie piękna, początkująca i niewinna modelka Palma niespodziewania pojawia się w życiu głównej bohaterki. Wzbudza zazdrość u zbyt porywczej Emmy i jej obsesja na punkcie Shane’a tylko pogarsza relacje między nimi. Wysoki i przystojny Shane zdecydowanie mógł dostać trochę więcej czasu ekranowego i znacznie lepszą historię postaci. Dziwi, że nie wydaje się zbyt zaniepokojony, gdy Emma wyznaje, że w istocie jest nieletnia. Zofii Tomaszewska to również postać z niewykorzystanym potencjałem. Brakuje jej finezji i energii, aby przyczynić się do zmiany obrotu wydarzeń i wpłynąć znacząco na przebieg fabuły. „Modelka” mimo swoich niedociągnięć to film, który może jednak spodobać się nawet dla widza, który nie jest specjalnie zafascynowany światem mody.

Nasza ocena dla filmu

8/10