Komedie

O północy w Paryżu (2011)

okładka filmu online - o północy w paryżu

Informacje

  • reżyseria: Woody Allen
  • scenariusz: Woody Allen
  • gatunek: Komedia romantyczna
  • premiera: 26 sierpnia 2011 (Polska)

ogladaj-online

Opis filmu

Niesamowite! Ponieważ nie wyobrażam sobie innego słowa by opisać swoje wrażenia po seansie „O Północy w Paryżu” bez omówienia wspaniałej finezji komedii Woody’ego Allena. Trailery nie oddają wspaniałości filmu, dodatkowo pojawiły się też w moim polu zasięgu recenzje z Cannes. Z pewnością każdy jednak powinien dać sobie szansę, by obejrzeć ten bajeczny obraz również bez jakichkolwiek “wpływów” i opinii.

Ten film jest swego rodzaju zupełnym oderwaniem od hollywoodzkich produkcji. Rozpoczyna się gdy poznajemy parę głównych bohaterów na wakacjach w Paryż. Gil (Owen Wilson) i Inez (Rachel McAdams) są w sobie zakochani, ale może to, co Gil naprawdę kocha, to Paryż który widzi wiosną. Jest hollywoodzkim scenarzystą, który wciąż nosi w sobie marzenie o napisaniu niesamowitej powieści. Chciałby dołączyć do panteonu amerykańskich pisarzy, których duchy zdają się tkwić w powietrzu, którym oddycha.

Chciałby mieszkać w Paryżu. Inez chciałaby mieszkać na amerykańskim przedmieściu, podobnie jak jej rodzice. Przywołuje poetyckie skojarzenia z kawiarnią, w której Hemingway pijał swój ulubiony absynt „Pernod”. Inez wolałaby jednak chodzić na zakupy niż żyć przeszłością artystów którzy od dawna nie żyją.  Zaproszeni są na udział w imprezie organizowanej przez sławnych poetów. Spotykają tam chociażby Scotta i Zeldę Fitzgeraldów. Woody Allen nie próbuje wcale wytłumaczyć tej magii która otacza bohaterów. Nie ma takiej potrzeby. Nie musimy też decydować, czy to, co się dzieje, jest realne czy wyimaginowane. To nie ma znaczenia. Powieść Gila miała opowiadać o człowieku, który prowadził sklep z nostalgią, a teraz sam jest częścią swojego poematu.

Niektórzy widzowie mogą być szczególnie zachwyceni „O Północy w Paryżu”. Byliby to ci, którzy znali Fitzgeralda, Hemingwaya, Gertrude Stein i Alice B. Toklasa oraz inni artyści, którzy odwiedzali słynny salon Steina jak chociażby Picasso, Dali, Cole Porter, Man Ray, Luis Bunuel. Allen zakłada pewną znajomość kultury wyższej swojego pokolenia, a niektórzy widzowie będą zaskoczeni, ponieważ znajomość takich nawiązań nie jest już często wymagana w filmach. Reszta będzie po prostu zauroczona zdjęciami i przyjemną fabułą.
Woody Allen świetnie się bawił pisząc ten scenariusz. Gil jest oczywiście postacią Woody’ego (w jego filmach zazwyczaj bohater grany przez reżysera i oddający jakąś część osobowości Allena.

Moją ulubioną sceną z pogranicza snu i rzeczywistości jest rozmowa Gila z Bunuelem. Przedstawia mu pomysł na film: grupa gości siada do kolacji, a po posiłku tajemniczo nie mogą opuścić domu. „Ale dlaczego nie? pyta Bunuel. „Oni po prostu nie mogą”, wyjaśnia Gil. Bunuel twierdzi, że nie ma to dla niego żadnego sensu. Jest to scena, która nie łączy żadnych wątków i nie posuwa fabuły naprzód, ale Allen zdaje się być świadomy, że flirtuje z wysublimowanymi żartami które nie każdy zrozumie ale stara się, aby film mimo wszystko był czytelny nawet dla widza nieoczytanego w dziełą wyżej wymienianych autorów.

Owen Wilson jest elementem który nadaje filmowi głębi. Nie może uwierzyć, że spotyka się z tymi wszystkimi ludźmi, a oni są dla niego tak mili – choć w owym czasie, oczywiście, nie myśleli jeszcze o sobie jako o legendach; wpadali na wieczorne spotkania z ambitnymi młodymi pisarzami, jak noc Gila w salonie p. Stein.

Kolejną perła w filmie jest występ Kathy Bates. Ona jest dokładnie taka, jak ja bym wyobrażał sobie Gertrude Stein: Amerykankę, praktyczną, towarzyską, z nosem do wyszukiwania ludzi pełnych talentu. Uosabia autorytet, który uczynił z niej ikonę.
To 41. film Woody Allena. Swoje filmy pisze sam, reżyseruje z dowcipem i ironią. Uważam się go za twórcę wybitnego kina. Niektórzy uważają oczywiście że Allen kręci ciągle ten sam film które mocno nacechowane są jego życiem osobistym. Choć „O Północy w Paryżu” podobno zachwycał nawet zmęczonych weteranów pokazów prasowych w Cannes. Nie ma czego nie lubić. Albo przeniesiesz się w tą magiczną wyprawę z bohaterami, albo nie.

Nasza ocena dla filmu

8/10