Komedie

Facet na miarę (2016)

okładka filmu facet na miare online

Informacje

  • Un homme à la hauteur

  • reżyseria: Laurent Tirard
  • scenariusz: Laurent Tirard
  • gatunek: Komedia
  • premiera: 15 lipca 2016

ogladaj-online

Opis filmu

Chciałoby się polubić przyjemną komedię Laurenta Tirarda ,,Facet na miarę”, o niziutkim mężczyźnie i jego romansie z wysoką kobietą. W takich produkcjach zawsze kibicujemy małemu facetowi i wydaje nam się, że jest to niewyczerpany temat do śmiechu. W rzeczywistości jest to remake argentyńskiego filmu z 2013 roku, a wiele sitcomów, w tym 30 Rock, The Mary Tyler Moore Show i Taxi, przedstawiało epizody związane z tym tematem. Być może 30-minutowy program telewizyjny jest najlepszym formatem do zgłębiania tej przesłanki. Jest ona jednak trochę zbyt mała w przypadku filmu, który trwa ponad 90 minut. Jednak twórcy robią co mogą aby maksymalnie rozciągnąć to w czasie.
Jest to film, który wydaje się być szczególnie popularny we Francji, gdzie wszystko i każdy jest trochę za doskonały, aby być wiarygodnym. Virginie Efira (która występuje m.in. w ,,Słodkim smaku faworków”) gra Diane, atrakcyjną, rozwiedzioną prawniczkę, która nadal pracuje w firmie ze swoim cwaniakowatym, byłym mężem Bruno (Cedric Kahn).

Kiedy jakiś mężczyzna dzwoni do Diane, aby powiedzieć jej, że znalazł telefon komórkowy, który zostawiła w restauracji, z zadziwiającą łatwością i przyjemnością zaczyna z nim rozmawiać. Alexandre (Jean Dujardin, nagrodzony Oscarem za rolę w ,,Artyście”) zaprasza ją na drinka, aby ta mogła odebrać telefon, na co ona oczywiście się zgadza.

A my już doskonale wiemy, co nadchodzi… Kiedy Diane przychodzi na spotkanie, jest zaskoczona, że ten czarujący człowiek z seksownym głosem ma niecałe 140 cm wzrostu. Ale Alexandre rozbraja ją, zapraszając na pewnego rodzaju randkę-nierandkę, podczas której jego wzrost nie będzie problemem – skok ze spadochronem.
Pomysł bardzo przypada jej do gustu i zgadza się z nim wyjść.

Gdy są sami, jego wzrost jej nie przeszkadza. Jest zabawnym, inteligentnym i doświadczonym architektem, który lata po całej Francji, pracując nad prestiżowymi projektami budowlanymi. Jest polubownie rozwiedziony, a jego dwudziestokilkuletni syn, Benji (Cezar Domboy), aspirujący na stanowisko projektanta aplikant, mieszka razem z nim. Ale nieuchronnie dochodzi do momentu, kiedy Alexandre ma dość faktu, że Diane nie chce pokazywać się z nim publicznie z i nie chce, aby spotkał się z jej rodziną i przyjaciółmi.
Bruno i asystent Diane dowiedzieli się o jej związku i były mąż zaczął ją tym dręczyć, podczas gdy ona podkreśla, że Alexandre jest cudownym człowiekiem pod każdym względem. Wydaje się już, że pogodziła się z kwestią wzrostu, ale kiedy opowiada o ukochanym swojej matce, tej kompetnie odbija i zaczyna jechać pod prąd na jednokierunkowej ulicy., Matka Diane nie jest w stanie zaakceptować Alexandra i okazuje się, że ma spory problem z jego wzrostem.

Ojczym Diane jest jest niedosłyszący, a jej matce nie do końca ten fakt przeszkadza. W końcu, jej matka przychodzi po rozum do głowy po tym, jak jej mąż puszcza jej rozmowę, odbywającą się w kulminacyjnym momencie filmu z 1972 roku, ,,Motyle są wolne”, gdzie niewidomy młody mężczyzna odpowiada swojej emocjonalnie zahamowanej dziewczynie: „Przykro mi, że jesteś okaleczona. Wolałbym być ślepy”.

Oglądając ,,Faceta na miarę”, myślałam o dwóch rzeczach. Po pierwsze, jak oni sprawili, że Dujardin, który w rzeczywistości ma ponad 180cm, wygląda na niższego, o wiele niższego. Okazało się, że efekt ten uzyskany został poprzez umiejętne posłużenie się sobowtórem, jednak dla mnie było to bardzo rozpraszające.

Drugą moją myślą było to, jak wyglądałby film, gdyby Alexandre nie był doskonały pod każdym względem, poza swoim wzrostem. Gdyby rzeczywiście miał kilka wad, to nie byłoby to takie łatwe dla Diane podjąć decyzję o zignorowaniu jego wzrost i rozpoczęciu romansu. To trochę tak, jak w ,,Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” – filmie, w którym biała dziewczyna przyjeżdża do swoich rasistowskich rodziców wraz z czarnoskórym narzeczonym. Ponieważ jest on wspaniałym i wybitnym lekarzem, przezwyciężają oni rasizm i akceptują go. ,,Facet na miarę” ma zasadniczo to samo założenie.

W filmie brakuje konfliktu, który mógłby mieć miejsce, gdyby Alexandre był prawdziwym, niskim człowiekiem, a nie charakterem, napisanym tak aby skłonić ludzi do przezwyciężenia uprzedzeń.

Nasza ocena dla filmu

9/10