Komedie

Jak bóg da (2015)

Informacje

  • reżyseria: Edoardo Maria Falcone
  • scenariusz: Edoardo Maria Falcone
  • gatunek: Komedia
  • premiera: 26 sierpnia 2016 (Polska), 9 kwietnia 2015 (świat)

ogladaj-online

Opis filmu

We wrześniu dwa lata temu ten film otwierał Włoski Festiwal Filmowy w Australii. Teraz „Jak Bóg da” próbuje dotrzeć do nieco szerszej publiczności dzięki dostępności online. Widzowie na cały świecie mogę teraz oglądać to niezwykłe dzieło włoskiej kinematografii.

To zabawna, przerysowana komedia, która trwa zaledwie 87 minut i zapewnia więcej rozrywki niż niejedna komedia która powstała w ostatnim dziesięcioleciu. Główną postacią jest uzdolniony chirurg o imieniu Tommaso (Giallini). Nie jest skromny jak wiele innych podobnych postaci. To typowy przykład modnego w ostatnich latach antybohatera. Utrzymuje wyjątkowo wysokie standardy w pracy i jeśli zajdzie potrzeba bezpardonowo krytykuje każdego pracownika, który nie podziela jego poglądów.

Zupełnie brakuje mu subtelności. Jest taka scena, w której z powodzeniem zakończył trudną operację serca, a następnie przekazuje dobrą nowinę rodzinie mężczyzny która czeka na korytarzu. Mówią, że jest to „cud”, ale Tommaso szybko krytykuje ich podejście kwitując je wymownym zdaniem. „Bóg nie miał z tym nic wspólnego”. To właśnie umiejętności i zręczność w posługiwaniu się skalpelem są czynnikami, dzięki którym mężczyzna przeżyła Tomasso jak nikt inny wie jak przyczynił się do tego. Nie jest on sympatyczną postacią, więc tym bardziej widzowie będą mogli cieszyć się niezwykłego rozwoju fabuły zaprezentowanego w tym filmie. Dwudziestoletni syn Tomassa, Andrea (Enrico Oetiker), mówi rodzinie, że chce się spotkać i przekazać rodzinie bardzo ważną wiadomość. Przeczuwają, iż Andrea ogłosi, że jest gejem, brzydzący się uprzedzeniami Tomasso dzięki temu mógłby udowodnić wszystkim jaki jest tolerancyjny. Prawda jest o wiele bardziej zaskakująca. Andrea postanowił porzucić szkołę medyczną i zostać katolickim księdzem.

Tommaso, zagorzały ateista, jest przerażony wyznaniem syna, ale nie przyznaje się do tego swojej żonie. Zamiast tego, rozpoczyna on swoje prywatne śledztwo, aby dotrzeć do przyczyny nieoczekiwanej decyzji syna. Tommaso przybiera fałszywą tożsamość parafianina i przedstawia się młodemu księdzu Pietro (Alessandro Gassmann), przełożonemu Andreia. Szuka dowodów, które wskazywałyby, że intencje kapłana nie są tak szlachetne jak wyglądają. Pisarka/reżyserka Edoardo Maria Falcone prezentuje widzowi kilka zwrotów fabuły podczas seansu. Twierdzić można, że są one dość przewidywalne, ale nie umniejszają niczego z niezwykłego wachlarza wątków jakie oferuje film. Marco Giallini sprawdza się niesamowicie w roli egocentrycznego, aroganckiego ojca, który w końcu staje w obliczu sytuacji, której nie jest w stanie kontrolować. Osobowość bohatera którego gra jest nieco przejaskrawiona, aby dopasować się do komediowego tonu filmu.

Zbyt mocno spychana na drugi plan jest historia niezadowolonej żony Tommaso (Morante). Jest zdecydowanie zawiedziona z powodu braku oznak miłości męża i zaczyna szukać lepszych sposobów spędzania czasu. Jej przygody jednak wydają się spełniać rolę tylko i wyłącznie „wypełniacza” i nie przyczyniają się do budowania głównej narracji filmu. Może wydawać że nieznacznie spowalnia to tempo całego filmu i lekko psuje dynamizm całości. To samo można powiedzieć o córce Tommaso (Ilaria Spada), która dostaje bardzo mało czasu na ekranie i zupełnie nie sposób znaleźć jakiekolwiek argumenty by próbować utożsamiać się z tą postacią.Abstrahując od wszystkich niedociągnięć, „Jak Bóg da” jest kinem rozrywkowym , którego kulminacją jest refleksyjny moment, który znacznie wychodzi poza ramy komedii i daje widzowi większe pole do refleksji niż początkowo można się było tego spodziewać. Film porusza paradoksalnie wiele życiowych wątków i jest to pozycja z którą zdecydowanie warto się zapoznać.

Nasza ocena dla filmu

7/10