film online niewinne po polsku

plakat filmu niewinne z 2016 roku

Informacje

  • reżyseria: Anne Fontaine
  • scenariusz: Sabrina B. Karine
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 11 marca 2016 (Polska), 26 stycznia 2016 (świat)

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu “The Innocents”

Większość filmu Anny Fontaine – Niewinne rozgrywa się w murach polskiego klasztoru w grudniu 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się ucieczką od otaczających okropności, objawia się jako brutalne sanktuarium skąpane w strachu, traumie i wstydzie. Ośnieżony, zalesiony krajobraz klasztoru został ukazany tak, aby zasugerować złowieszczą granicę, która nie oferuje schronienia przed niepożądanymi gośćmi z zewnątrz.

Centralną postacią jest Mathilda (Lou de Laâge) młoda lekarka opiekujący się francuskimi żołnierzami w szpitalu Czerwonego Krzyża. Pewnego dnia pojawia się młoda zakonnica, która prosi Mathilde o pilną wizytę w klasztorze benedyktynów, aby uratować życie ciężko chorej siostrze. Wbrew protokołowi szpitalnemu Mathilde ucieka do klasztoru, gdzie odkrywa ciężarną zakonnice. Lekarka dostarcza dziecko przez cesarskie cięcie, ale jest zaprzysiężona do dotrzymania tajemnicy przez przerażającą Matkę przełożoną (Agata Kulesza z “Idy”), która jest przerażona, bo wieść o ciężarnej zakonnicy nie przysporzy reputacji klasztorowi.

Mathilde, niewierząca, dowiaduje się, że kilka miesięcy wcześniej żołnierze radzieccy okupujący Polskę szturmowali klasztor i wielokrotnie gwałcili zakonnice, pozostawiając wiele z nich w ciąży. Mathilde zgadza się na powrót i pomoc w porodach ich dzieci.

“Niewinne” opierają się na prawdziwych wydarzeniach, relacjonowanych w notatkach Madeleine Pauliac, doktor Czerwonego Krzyża, na której wzorowana była postać Mathildy. Pani Fontaine, która szeroko badała te okrucieństwa i spędziła czas w dwóch klasztorach benedyktyńskich, pisze, że żołnierze nie czuli się źle, ponieważ ich przełożeni zachęcali ich do popełnienia tych zbrodni jako nagrody za ciężką pracę na polu bitwy.

Wracając do szpitala Mathilde jest zatrzymana w sowieckim posterunku i napastowana przez żołnierzy, z których jeden zapowiada: “Ona chce nas wszystkich!” Gdyby napaść nie została przerwana przez starszego oficera, doszłoby do tragedii.

Nasza ocena dla filmu

7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here