Dramat

Pele. Narodziny legendy (2016)

pele narodziny legendy do obejrzenia online

Informacje

  • reżyseria: Jeff Zimbalist
  • scenariusz: Jeff Zimbalist
  • gatunek: Biograficzny
  • premiera: 23 kwietnia 2016

ogladaj-online

Opis filmu

,,Trzymaj się z dala od piłki nożnej jak od zarazy”, mówi ojciec (Seu Jorge) do chłopca Edsona (Leonardo Lima Carvahlo), którego przyjaciele nazywają Dico, już w jednej z pierwszych sekwencji dokumentu ,,Pelé. Narodziny legendy”.

Mówi synowi, że kiedyś planował poświęcić życie piłce nożnej, dopóki kontuzja nie zakończyła jego kariery, a bez wykształcenia (co jest powszechną historią wśród aspirujących piłkarzy) skończył na sprzątaniu toalet. Jego matka (Maria Nunes), ostrzega go, że nigdy nie pozwoli, aby historia powtórzyła się u syna, więc musi skupić całą swoją energię na swojej edukacji.

Rodzina (składająca się również z młodszego brata i siostry) mieszka w bardzo ubogiej dzielnicy Sao Paulo. Dla Dico, piłka nożna jest całym życiem i, za zgodą lub bez niej, całymi dniami gra z przyjaciółmi na ulicach piłką, wykonaną z kawałków materiału i czego tylko się da; o ile jest okrągła i może być kopana. Wszystkie dzieci grają w piłkę nożną w wysublimowany sposób, jednak żadne z nich nie dorównuje Dico.

Pewnego dnia, kiedy towarzyszy matce do domu, w którym pracuje jako służąca, w ciągu zaledwie kilku sekund, zdarzają się dwie kluczowe sytuacje, które na zawsze wpłyną na jego życie: gdy są w kuchni, przyjeżdża syn właścicieli domu, wraz z przyjaciółmi, ubrani w stroje piłkarskie, brudząc wszystko, co kobieta właśnie skończyła sprzątać. Bogate i zarozumiałe dzieciaki wyśmiewają Dico, gdy ten myli imię ulubionego gracza i zaczynają nazywać go ,,Pelé”.

Przed powrotem do domu Dico znajduje zostawioną przez zamożnego syna właścicieli ulotkę, z informacją o turnieju piłki nożnej dla młodzieży. Dico chowa ulotkę, a następnie dzieli się nim z przyjaciółmi. Bez strojów, bez piłki, bez butów, dzieci zapisują się i zaczynają wygrywać grę po grze, dopóki nie docierają do finału…. przeciwko chłopcu z domu i jego znajomym.

Do ojca Dico zwraca się łowca talentów z drużyny Santos, który oferuje mu wizytówkę, mówiąc, że chce zabrać Dico aby mógł spróbować swoich sił w dużej drużynie w mieście. Po początkowym niechęci matki i nieśmiałym wsparciu ojca (który nawet potajemnie pomaga mu doskonalić technikę, między innymi za pomocą mango), Pelé otrzymuje rodzinne błogosławieństwo, by udać się do Santos w Brazylii i tam spróbować szczęścia. Choć na początku trudno było mu zaadaptować się do zespołu, wszyscy wiemy, że od tej pory poznamy historię gwiazdy.

Odkąd na samym początku filmów, nazwisko Pelé pojawia się jako producent wykonawczy, możemy przewidzieć, co nas czeka: obraz, który Edson Arantes Do Nascimento kultywuje i o który troszczy się od lat. Oprócz tego, że jest wielkim piłkarzem (najlepszym w historii), jest również swoim własnym, wspaniałym marketingowcem.

Przedstawia nam historię biednego, niezwykle utalentowanego dziecka, któremu życie zdaje się rzucać kłody pod nogi, dopóki nie znajduje ścieżki, która zaprowadzi go do sukcesu. Każdy element jest umieszczony w filmie jest tam po to, aby poruszać, aby emocjonalnie manipulować widzem, nawet jeśli nie jest to konieczne, gdyż historia jest wyjątkowa sama w sobie. Posiada wszystkie wartości, które trafiają do serca i duszy publiczności. Poza dobrym rytmem, według którego montowana jest akcja filmu, warte uwagi są świetnie sfilmowane sekwencje, w które zaangażowana jest piłka (uchwycona przez Matthew Libatique, głowę Straight Outta Compton) oraz przedstawienie kilku istotnych faktów, które poznajemy dzięki filmowi (jak chociażby pochodzenie imienia Pelégo ).

Jeśli lubimy piłkę nożną, będziemy mogli poznać, zapamiętać lub przeżyć słynne chwile w historii światowej gwiazdy futbolu. Jeśli jednak ktoś nie lubi tego sportu lub zupełnie nie interesuje go piłka nożna, trzymaj się z dala od filmu jak od zarazy.

Nasza ocena dla filmu

7-8/10