Horror

Zanim się obudzę (2016)

plakat z niesamowitego filmu online z lektorem

Informacje

  • Before I Wake

  • reżyseria: Mike Flanagan
  • scenariusz: Mike Flanagan
  • gatunek: Horror
  • premiera: 27 maja 2016

ogladaj-online

Opis filmu

,,Zanim się obudzę” jest bezapelacyjnie jednym z tych filmów, których obejrzenia do końca nie możesz się doczekać, bo wiesz, że fabuła przyniesie Ci zupełnie coś innego, niż się spodziewasz. Dzieło reżysera oraz współscenarzysty Mike’a Flanagana oraz często współpracującego z nim scenarzysty Jeffa Howarda. Splatają oni ze sobą w jedną spójną całość przerażające sceny w stylu Boogeymana emocjonalny wydźwięk przedstawianej historii. Mówi się, że jest to ich najmroczniejsza i najbardziej ponura ale i refleksyjna realizacja do tej pory, pod warunkiem, że naprawdę chcemy odnaleźć i odczuć w niej coś więcej niż tylko przerażający obraz.

Jessie (Kate Boseworth) i Mark (Thomas Jane) są w żałobie z powodu śmierci ich małego synka Seana (Antonio Evan Romero). Ona boryka się z bezsennością i ciągłymi wizjami tragicznego wypadku. On próbuje jak najskuteczniej obejść proces leczenia. Aby zmniejszyć ból żałoby, para postanawia adoptować Cody’ego (Jacob Tremblay), ośmiolatka, który również doznał w życiu wiele przykrości. Wędruje od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Wszyscy jego poprzedni opiekunowie albo umarli, zniknęli w dziwnych okolicznościach, albo, podobnie jak jego ostatni przybrany (Dash Mihok) – oszaleli. Cody obawia się sprowadzenia kolejnych nieszczęść na nikogo innego. Niedługo potem Jessie i Mark odkrywają niespotykany talent Cody’ego: jego sny ożywają, kiedy ten śpi. Wizje kolorowych motyli tańczących wokół salonu w subtelnym balecie. Pełen blasku i ciepła duch Świąt Bożego Narodzenia powraca, Sean natomiast wraca do życia – a przynajmniej jego pozorne widmo. Nie jest to jednak tylko kolor i spektakl. Koszmary Cody’ego przejawiają się również w postaci przerażającej postaci: Canker Mana (Topher Bousquet), który przynosi swoim ofiarom strach, śmierć i zniszczenie.

Bohaterowie nie są tu przesadnie wyidealizowani i wszyscy kierują się racjonalną ludzką naturą. Filmowcy nie wstydzą się ubrudzić rąk swoim bohaterom. Jessie podejmuje pozbawione skrupułów działania, takie jak wykorzystanie talentu Cody dla jej własnego dobra, co stawia Marka w trudnej sytuacji moralnej. Sposób Marka na radzenia sobie z żalem jest nieco mniej zdefiniowana niż Jessie. Chociaż nigdy nie był osądzany za to, że nie radzi sobie z powodu żalu, jasne jest, że powierzchowny sposób, w jaki ukrywa rany, nie jest zdrowy. W tym czasie pracownik socjalny, Natalia (Annabeth Gish), robi wszystko, co w jej mocy, aby ochronić Cody’ego.

Flanagan i Howard kontekstualizują realny świat żalu i straty, co w tym horrorze wychodzi imponująco. Po części dzięki przedstawieniu trzech głównych bohaterów oraz jasno zarysowanej pustce ich wspólnego smutku. Ból staje się tu wręcz niemą postacią samą w sobie. Zdolność filmowców do uczynienia tego bez odrobiny manipulacji jest naprawdę godna uwagi. Zaskakujące zwroty akcji trzymają widza w napięciu znacznie bardziej niż którakolwiek ze scen grozy wywołana przed Boogeymana. Tragedię widzimy przez pryzmat dorosłych i młodego bohatera. Przedstawienie smutku i to, jak bolesne realia życia mogą pozostawiać ślady w psychice, jest przejmujące.

Z porywającą, uzupełniającą ścieżką dźwiękową, przygotowaną przez Newton Brothers i Danny’ego Elfmana oraz wspaniałymi zdjęciami Michaela Fimognari, rewelacyjnie odwzorowującymi ból, który widzimy na wielkim ekranie, ostatecznie ,,Zanim się obudzę” rozbudza w nas przejmujące myśli na temat nadziei i uzdrowienia.

Nasza ocena dla filmu

8/10