kadr z filmu do obejrzenia online z lektorem pl

ostatni w aleppo plakat filmu

Informacje

  • Last Men in Aleppo

  • reżyseria: Firas Fayyad
  • scenariusz: Firas Fayyad
  • gatunek: Dokumentalny
  • premiera: 30 czerwca 2017

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

Nominowany do Oscara w 2018 roku film dokumentalny “Ostatni w Aleppo” nie jest filmem, który można szybko zapomnieć lub zignorować.

Syryjski twórca filmowy Firas Fayyad nakręcił dokument w latach 2015-2016, kiedy jego rodzinne miasto było bombardowane z powietrza przez siły prezydenta Baszara al-Asada oraz jego rosyjskich sojuszników. Podąża za członkami Syryjskiej Obrony Cywilnej, czyli Białymi Hełmami, którzy poświęcili się ponuremu zadaniu wykopania swoich rodaków z powstałego, w skutek ataku lotniczego, gruzu.

W początkowej scenie możemy wśród ruin zauważyć dzieci – dwójkę żywych, jedno martwe. Ostatecznie, tylko jedno z nich ocaleje, aby podziękować swoim wybawcom, w scenie, która wiele mówi nam o dwóch bohaterach filmu, członkach Białych Hełmów – byłym studencie filozofii Mahmoudzie i ojcu rodziny Khaledu.

W tym pejzażu wypełnionym po brzegi śmiercią i dewastacją, Mahmoud wyznaje, że nie czuje się komfortowo, będąc witany niczym bohater. Z kolei Khaled wyraźnie widzi podobieństwo dwójki swoich małych dzieci do tego, które udało mu się ocalić. Widzimy w nim ludzką, sympatyczną postać, grającą w piłkę nożną i jeżdżącą konno ze swoimi dziećmi. Niejednokrotnie zastanawia się nad perspektywą ucieczki z nimi w jakieś bezpieczne miejsce w Turcji. ,,Urodziłem się i wychowałem tutaj”, mówi. ,,Czy powinienem zostawić to wszystko komuś obcemu?”

Nie ma tu narratora, który wyjaśniałby zawiłości wojny domowej czy polityki konkretnych Syryjczyków. Jednak słowa Khaleda natychmiast przywołują znajomy nam scenariusz z filmów wojennych i westernów: ostatni bastion oraz bój na śmierć i życie.

,,Ostatni w Aleppo” nie jest łatwym do obejrzenia filmem. Ukazuje morderczą rutynę życia w mieście podczas niemal ciągłego ataku. Fayyad wraz z autorem zdjęć przedstawiają nam wydarzenia oczami Białych Hełmów. Dzięki tej perspektywie, razem z bohaterami znajdujemy się na pierwszej linii ognia. Z każdej strony słychać ,,Weź plastikowy worek na ciało”. Podczas gdy cała rzeź na ogół pozostaje poza kamerą, w rzeczywistości sposób, w jaki ratownicy sobie z nią radzą, mówi sam za siebie.

Odczuwamy chwilową ulgę, gdy Fayyad ulega na krótką chwilę artystycznemu impulsowi, oferując nam kilka ujęć z drona, przedstawiających zrujnowane miasto. Surrealistyczny obraz kolorowego zbiornika na ryby, umieszczony w mieszkaniu pozbawionym frontowej ściany, nawiązuje do wcześniejszego motywu, gdzie Khaled zapełnia fontannę rybami, tworząc awaryjne źródło pożywienia.

To moment spokojnej normalności, ale także moment uwięzienia bohaterów. Film kończy się przed grudniem 2016 roku, kiedy to wojska Assada przejęły pełną kontrolę nad Aleppo i położyły kres ostatniemu bastionowi rebeliantów.

Od czasu, gdy Białe hełmy stały się sprawą międzynarodową, partie zarówno prawicowe, jak i lewicowe prowadziły kampanie mające na celu przedstawianie grupy jako politycznych pionków, a nie bezinteresownych zbawicieli. Jednak jeśli ,,Ostatni w Aleppo” rzeczywiście jest propagandą, to nie jest ona tak skuteczna, z pewnością natomiast przyciąga naszą uwagę i skłania do przemyśleń. W rozmowach ratowników nieustannie pobrzmiewa nihilizm i rozpacz: “Cały świat jest przeciwko nam”, mówi się pod koniec. “Wszyscy są zjednoczeni w zabijaniu ludzi tutaj”.

Dokument może nie daje nam wiele wyjaśnień dotyczących przyczyn tych mordów, ale jest na tyle wyrazisty, że zmusza nas do poszukiwania faktów. Nie są one przyjemne. W raporcie z grudnia 2016 roku, dziennikarz Robin Wright napisał w nowojorskiej gazecie: “Niewiele pozostanie Syrii, fizycznie, do której mogliby powrócić jej obywatele”. Wstrząsający film Fayyada nadaje tym zniszczeniom nazwiska oraz twarze.

Nasza ocena dla filmu

7-8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here