niesamowita komedia z lektor pl

paryz na bosaka z 2016 roku online

Informacje

  • Paris pieds nus

  • reżyseria: Dominique Abel
  • scenariusz: Dominique Abel
  • gatunek: Komedia
  • premiera: 11 sierpnia 2017

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

,,Paryż na bosaka” jest urzekającą jak diabli komedią, którą oglądałam z uśmiechem na ustach. Jest to lekkie, romantyczne kino, pełne wielu drobnych niespodzianek, a prawie żadna scena uzupełniona zostaje wspaniałą oprawą wizualną.

Jest to czwarty z kolei film zrealizowany przez małżeństwo: Dominique Abel (z Belgii) i Fiona Gordon (z Australii), którzy piszą, reżyserują, produkują oraz grają w hołdzie dwóm wielkim gwiazdom poczwórnych ról:: Charlesowi Chaplinowi i Jacques’owi Tati. A jeśli ich trzy poprzednie filmy były nawet o połowę tak dobre w tworzeniu skomplikowanych wizualnych żartów i werbalnego humoru, to chyba czas najwyższy nadrobić zaległości i zapoznać się z poprzednimi produkcjami.

Fabuła jest prosta i wyraźna aby ułatwić wszystko inne: w Kanadzie Fiona (Gordon, która we wszystkich czterech filmach używa swojego imienia) otrzymuje wiadomość, że ciocia Martha (francuska ikona kina, Emmanuelle Riva, w jednej z ostatnich swoich ról) zostanie zmuszona do przeniesienia się do domu opieki. Fiona martwi się tym faktem, jednak ta sytuacja wydaje jej się być rozsądnym pretekstem, do spełnienia swojego dziecięcego marzenia o odwiedzeniu Paryża, gdzie Martha przeniosła się wiele lat temu. Po przyjeździe Fiona niemal natychmiast wpada do Sekwany i traci wszystkie dokumenty, które znajduje i zbiera bezdomny Dom (Abel). Ścieżki Fiony i Doma wciąż się krzyżują. Jak we wszystkich typowych komediach romantycznych: ją irytuje to, że jest złodziejem, on się w niej zakochuje i stara się naprawić swoje życie, ona myśli, że on zostaje przypadkowo spalony w krematorium, on uprawia seks z Marthą, nie wiedząc, że jest ciotką Fiony, i tego typu sytuacje.

Jednak na poważnie, jest to książkowa, klasyczna komedia romantyczna. Pomimo tego, że niektóre sceny brzmią odrobinę agresywnie czy delikatnie mówiąc, dziwnie, zostały tak znormalizowane przez niesamowitą estetykę filmu, że nawet sytuacja w której bezdomny mężczyzna, bez budzenia się, uprawia seks z 88-latką, co wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo odrzucające, nie zostaje praktycznie zauważona przez widza. Film tak naprawdę opowiada o perfekcyjnych spektaklach, które tworzą Gordon i Abel, a także o starannie dopracowanym stylu, który wypełnia każde ujęcie filmu.

Wpływ Chaplina widać głównie w inscenizacjach i postaciach. Dom jest czarującym włóczęgą, tak transparentną w swoich zamiarach, nowoczesną wersją małego wędrowca, jak to tylko możliwe bez kapelusza i wąsów. Wchodząc jednak głębiej, ,,Paryż na bosaka”, pokazuje nam na ogół przyjazne spojrzenie na ludzi i ich radość z życia.

Jest to również produkcja stricte kinowa. Sposób, w jaki w filmie przedstawione są miejsca akcji, projekt całej produkcji w wykonaniu Nicholasa Giraulta oraz kostiumy Claire Dubien (która była odpowiedzialna również za włosy i makijaż, co nabiera sensu, gdy już zobaczymy, jak wszystkie te elementy wpływają na podkreślenie ciał i pełen obraz postaci) współpracują w celu stworzenia ściśle kontrolowanych, kolorowych przestrzeni. To film o śmiałych barwach, pełen rekwizytów, dekoracji i ludźmi pasujących do siebie w takiej kompozycji, w której chodzi bardziej o rysowanie linii wizualnych w przestrzeni niż o tworzenie obrazów w stylu Wesa Andersona.

To wszystko składa się na zachwycające i zabawne kinowe przedstawienie, które cieszy oczy. Moim jedynym zażaleniem, a wydaje mi się, że nie jest bardzo negatywne, jest to że pomysł na film kończy się chwilę przed jego faktycznym zakończeniem. Jednak uważam, że jest to przyjemna, warta zobaczenia produkcja.

Nasza ocena dla filmu

8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here