Dramat

Prawo zemsty (2009)

plakat filmu prawo zemsty

Informacje

  • Law Abiding Citizen

  • reżyseria: F. Gary Gray
  • scenariusz: Kurt Wimmer
  • gatunek: Dramat, Thriller
  • premiera: 27 listopada 2009

ogladaj-online

Recenzja Prawa zemsty

„Prawo zemsty” to trzymający w napięciu thriller o seryjnym mordercy który zabija swoje ofiary podczas pobytu w więzieniu, kluczowy jest fakt iż wszystkie zbrodnie popełnia poza murami zakładu. Kiedy jest już za kratami, zaczyna krwawo eliminować swoje ofiary, przez większość czasu jest zamknięty w izolatce, mimo tego zbrodni nie udaje się powstrzymać. Tajemnica związana z tymi wręcz nielogicznymi wydarzeniami jest główną osią fabuły. Jak udało się bohaterowi skoordynować te wszystkie misterne zabójstwa? Czy ma wspólnika poza murami, a może działa sam?

Jamie Foxx wciela się w rolę Nicka, adwokata z okręgu Filadelfii. W rolę antybohatera wciela się Gerald Butler, gra genialnego zabójcę Clyde’a. Clyde zostaje nam przedstawiony jako kochający mąż i ojciec, aż do momentu gdy jego żona i córka zostają brutalnie zamordowane na jego oczach. Nick nie jest zainteresowany sprawiedliwym wyrokiem, zawiera ugodę. Jeden z morderców zostanie stracony, drugi w zamian za zeznania, dostanie wyrok za morderstwo, ale nie zostanie skazany na śmierć.

Clyde nie może w to uwierzyć. Widział, jak jego rodzina została zamordowana. Obaj mężczyźni są winni. Wszyscy się z tym zgadzają. Dlaczego tylko jeden z napastników ma zostać stracony? Ponieważ, jak wyjaśnia Nick, sprawa nie jest na tyle trudna do udowodnienia iż bez zeznań nie da się ich skazać i prawdopodobnie wtedy obaj mężczyźni będą wolni. Nie jest to wystarczająco satysfakcjonujące dla Clyde’a, który ma 10 lat na przemyślenia, zaplanowanie i przygotowanie planu który w jego mniemaniu będzie sprawiedliwy. To jest właśnie siła napędowa intrygującej fabuły. Nie będę szczegółowo omawiał wydarzeń poza wyjątkiem pierwszego zabójstwo Clyde’a, wiąże się z przeniknięciem do więzienia i jego małą „pomoc” przy egzekucji jednego z morderców jego rodziny. To wszystko dzieje się zanim znajdzie się jeszcze w więzieniu. Czy jest to facet Houdini, czy posiada nadprzyrodzone moce?

Kiedy jego metody są powoli odkrywane przed oczami widza, jasne jest, że jest to człowiek który nie posiadł żadnych magicznych zdolności. Lecz jest sprytny i posiada niezwykle duże zasoby. Czasem widz może mieć wrażenie że to co ukazuje się na ekranie jest trochę zbyt absurdalne. Wyjaśnienie metod stosowanych przez Clyde jest niedorzeczne, choć odkryte są przed odbiorcą na tyle późno, że nie psują klimatu filmu. Mimo wrażenia rozczarowania to spełniło to swoją rolę, dostaliśmy niesamowitą dawkę napięcia i suspensu. Dodatkowo fakt iż motyw ojca s który wyrusza samotnie w poszukiwaniu zemsty nie jest niczym nowym, a nawet jest strasznie wyeksploatowanym schematem. Za to aura tajemnicy rekompensuje nam wszystko. Jedynie końcówka mogła lepiej i zgrabniej spiąć wszystkie wątki. Można mieć żal że reżyser nie sprostał oczekiwaniom które sam wywołał u widza.
Foxx i Butler tworzą dobrze dobraną parę w swojej wręcz toksycznej determinacji by przechytrzyć swojego wroga. Rola Colma Meaneya nie jest w pełni wykorzystana, widzimy go głównie jako partnera Nicka z policji. Dostajemy całą paletę pobocznych bohaterów choć brakuje im wyrazistości. Wątek vendetty głównego bohatera przesłania wszystkie postacie i nie daje im czasu na ekranie by dostały one szanse rozwinąć skrzydła.

„Prawo zemsty” to jeden z tych filmów, które lubimy najbardziej gdy oglądamy je za pierwszym razem. Napięcie związane z wydarzeniami pojawia się tylko raz. Gdy poznamy już cały schemat działania Clyde’a to można mieć wrażenie jakoby film stracił swój największy atut. Mimo to jest to pozycja którą każdy powinien zobaczyć.

Nasza ocena dla filmu

9/10