Fantastyczne

Przyciąganie (2017)

przyciąganie film online

Informacje

  • reżyseria: Fedor Bondarchuk
  • gatunek: Science-Fiction
  • premiera: 26 stycznia 2017 (świat)

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu Attraction z naszą recenzją

Obcy statek kosmiczny rozbija się w Moskwie w rosyjskim blockbusterze science-fiction reżysera Fiodora Bondarchuka.
Współczesna Moskwa staje się polem bitwy o przetrwanie rasy ludzkiej. Przyciąganie to wybuchowy thriller, którego fabuła jest napędzana przez światowej klasy efekty wizualne. Reżyser Fiodor Bondarchuk jest synem Siergieja Bondarchuka, który był znanym radzieckim reżyserem oraz zwolennikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, co zapewne znajduje odzwierciedlenie w patriotycznym podtekście politycznym tego filmu. Choć Bondarchuk twierdzi, że przesłanie jest bardziej uniwersalne niż lokalne. Wcześniej jego najnowszym projektem był epicki Stalingrad (2013), który Rosja bezskutecznie zgłosiła do prestiżowej nagrody jaką jest Oscar.

Przyciąganie jest już przebojem w kraju, gdzie wyświetlany był w formacie 3D Imax obok zwykłych 2D. Wpasowuje się w stylistykę wcześniejszych filmów, takich jak Dzień Niepodległości, Wojna Światowa, Dzielnica 9 i RoboCop. Niecodzienny rosyjski hit science-fiction, powinien on przyciągać widzów, choć bariera językowa może okazać się przeszkodą na anglojęzycznych rynkach.

Sekwencją otwierającą jest brawurowe eksponowanie pirotechniki wizualnej i akrobatyki lotniczej. Rosyjscy dowódcy wojskowi przechwytują ogromne UFO wielkości meteorytu, jednak zestrzeliwując je w dół stwarzają zagrożenie dla Moskwy. Statek spada na ziemię w dzielnicy mieszkalnej Chertanovo na południe od centrum miasta, rozbijając wieżowce i niszcząc osiedle. Wszystko jest ozdobione cieszącymi oko efektami.

Po katastrofie, w której zginęły setki osób, Moskwa mobilizuje się militarnie. Ale pułkownik Walentyn Lebiediew (Oleg Menshikov), wyznaczony do dowodzenia armią, wzywa do ostrożności. Powstrzymując żądania agresji polityków, Lebiediew kontaktuje się z kosmitami, którzy komunikują się telepatycznie z wnętrza biomechanicznego pancerza. Następnie zgadza się zamknąć zniszczony statek kosmiczny, aby przybysze mogli ukończyć swoje plany naprawcze i opuścić planetę. Ale buntownicza nastoletnia córka pułkownika Julia (Irina Starshenbaum) i jej chłopak Artyom (Aleksander Petrow) mają inne plany, wkradając się do pilnie strzeżonej strefy katastrofy w poszukiwaniu obcych technologii.
Pod przesłaniem o tolerancji możemy również zauważyć kreowanie Rosjan kochających pokój, którzy tylko w obronie używają siły. Patetyczna wymowa może przypominać Dzień Niepodległości i i inne filmy o wymowie propagandowej z czasów zimnej wojny, takie jak The Day the Earth Stood Still czy This Island Earth.

Przyciąganie wydaje się o znacznie lepsze wizualnie niż wskazywał by na to budżet który został wydany na realizacje, który wynosi podobno 6 milionów dolarów. Nawet jeśli Bondarchuk nie jest subtelny, jego zwroty akcji i dynamika wydarzeń spełnia idealnie swoje zadanie. W ten sposób metodycznie dostarcza to czego oczekuje od niego widz, ładnie prezentujących się aktorów, częściową nagość, dzikie pościgi samochodowe, przemyślane sceny bojowe i imponujące obce technologie. Przyciąganie, doskonały wizualnie spektakl z łatwością spełnia swoje zadanie.

Nasza ocena dla filmu

8/10