skazani na shawshank - cały film z lektorem pl

Informacje

  • reżyseria: Frank Darabont
  • scenariusz: Frank Darabont
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 10 września 1994

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

“Skazani na Shawshank” to film o upływającym czasie, cierpliwości i lojalności. Być może nie widać tego tak wyraźnie na początku, ale są to kluczowe elementy, łączące tą niezwykłą historię. Bohaterami tego obrazu jest dwójka mężczyzn odbywających karę dożywocia w więzieniu. Zaprzyjaźniają się i znajduje wspólne sposoby na walkę szarą i często niebezpieczną codziennością.

Narratorem jest Ellis Boyd “Red” Reding (Morgan Freeman), który od dawna przebywa w murach więzienia Shawshank i jest tam wiodącym przedsiębiorcą. Może dostarczyć wszystkiego, czego potrzebują osadzeni, papierosy, słodycze a nawet dłuto dla „amatora geologii”. Pewnego dnia on i inni skazańcy obserwują rozładunek autobusu pełnego więźniów. Zajmują się oni obstawianiem zakładów, kto się złamie i będzie płakał podczas pierwszej nocy w więzieniu. Red obstawia wysokiego, leniwie wyglądającego faceta o imieniu Andy Dufresne (Tim Robbins), który wygląda jak owca otoczona przez wilki.

Ale Andy nie płacze, nie łamie się. „Red” traci papierosy, którymi obstawiał zakłady. Andy okazuje się niespodzianką dla wszystkich w Shawshank, bo w nim jest tak potężna determinacja i siła, że nic go nie łamie. Andy był bankierem na zewnątrz, a został skazany za morderstwo. Wydawać by się mogło że jest on niewinny, jest wiele szczegółów dotyczących jego sprawy, które nie pasują. Mimo wszystko nie liczy się to w więzieniu. Tutaj każdy musi sobie radzić sam i odnaleźć swoje miejsce w tej dziwnej społeczności.
Od czasu do czasu „Red” staje przed komisją ds. zwolnień warunkowych, pytają go, czy uważa, że został zrehabilitowany. Stara się odpowiedzieć tak jak by komisja sobie tego życzyła ale ma tylko poczucie, że został zinstytucjonalizowany. Ostatecznie po takim czasie za kratami powoli zdaje mu się że nie poradzi sobie na wolności.

Andy nie jest typem który stara się przypodobać innym. On nigdy nie chce ustąpić. Dla naczelnika (Bob Gunton) jest on zarówno kłopotem, jak i zasobem. Andy wie wszystko na temat księgowości i rozliczania podatków. Niedługo potem zostaje przeniesiony z więzienia do biura naczelnika, gdzie siedzi za biurkiem i zapisuje wszystkie dane na temat nieopodatkowanych zysków. Jego sława rozrasta się i w końcu rozlicza podatki i plany emerytalne dla większości urzędników lokalnego systemu więziennictwa.

W filmie są ważne momenty, kiedy Andy wykorzystuje swoje talenty nie tylko dla wrogów. Udaje mu się zdobyć zimne piwo dla swoich przyjaciół, którzy pracują przy zadaszeniu. Albo kiedy zaprzyjaźnia się ze starym bibliotekarzem (James Whitmore) i pomaga rozwinąć bibliotekę. To, co po cichu zadziwia wszystkich w więzieniu to sposób w jaki przyjmuje on wszystkie dobre jak i złe zdarzenia, jako część jakiegoś większego planu.

Współpraca między postaciami Tima Robbins’a i Morgana Freemana jest kluczowa dla rozwoju historii. Nie jest to “dramat więzienny” w żadnym konwencjonalnym znaczeniu tego słowa. Nie chodzi tu o przemoc, zamieszki czy bunt. Film oparty jest na powieści Stephena Kinga „Skazani na Shawshank”. Strach nie jest tu nadprzyrodzony, tak jak w wielu dziełach Kinga, ale wypływa on z rutyny człowieka, który całe swoje życie spędza w niezmiennej więziennej rzeczywistości.

Reżyser Frank Darabont maluje więzienie w ciemnych szarych barwach i skrywa je w cieniach, tak że kiedy rozwijają się kluczowe wątki, wydarzenia te wydają się być tylko kolejnymi tajemnicami tego miejsca.

“Skazani na Shawshank” nie jest przygnębiającą historią, chociaż być może tytuł na to wskazuje. Jest tu wiele z codziennego życia skazanych i humoru. Ciepło przyjaźni, która buduje się między Andym i „Redem” dodatkowo podgębia te wrażenie. Ten film to niewątpliwa klasyka kina, nawet jeśli widzieliśmy już ten obraz to bez wątpienia czas by wrócić do Shawshank nie będzie stracony.

Nasza ocena dla filmu

11/10 😉

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here