Komedie

Tajne przez poufne (2008)

plakat filmu z 2008 roku

Informacje

  • reżyseria: Joel Coen
  • scenariusz: Joel Coen
  • gatunek: Komedia
  • premiera: 24 października 2008

ogladaj-online

Recenzja tajne przez poufne

„Tajne przez poufne” to pozornie prosta komedia braci Coen, która od czasu do czasu zaskakuje nas swoją głębią. Bohaterowie są zaprawdę zabawni, fabuła rozwija się z zawrotną szybkością, a role wydają się idealnie dopasowane do aktorów. Nawet Brad Pitt jako Chad, żujący gumę, niezbyt rozgarnięty instruktor fitness. Zazwyczaj kojarzony z typowo męskimi rolami, ale tutaj ujawnia talent którego, nie widzieliśmy wcześniej.

Niesamowicie porywające są role Frances McDormanda i George’a Clooney’a, którzy szukają miłości w niewłaściwych miejscach. Frances gra Lindę Litzke, jedną z koleżanek Chada, szuka ona idealnego mężczyzny w Internecie. Mimo przekonania, że jest daleka od doskonałości, poddaje się ona bezlitosnej transformacji u chirurga plastycznego i postanawia poprawić uda, brzuch, biust oraz lekko skorygować twarz.

Clooney to szczęśliwy żonaty mężczyzna o imieniu Harry Pfarrer. Harry szuka również randek w Internecie. On i Linda ostatecznie spotykają się i wydaje się że iskrzy między nimi. Następnie Linda i Chad znajdują płytę CD na siłowni. Czytają pliki które są na niej zapisane i uważają że należą do agenta CIA o imieniu Osborne Cox (John Malkovich), który właśnie został zwolniony z pracy za alkoholizm. Cox jest żonaty z Katie (Tilda Swinton), która również ma romans z Harrym. Jak widać relacje między bohaterami już stają się skomplikowane.

Sukces filmu w dużej mierze zależy od bohaterów i dialogów. Linda i Chad próbują sprzedać płyty z tajnymi danymi dla Ambasady Rosyjskiej. Wszystko to, aby zebrać pieniądze na operację plastyczną. Nawet widmo zdrady własnego kraju nie jest wstanie konkurować z presją społeczną by pięknie wyglądać.

Malkovich bohater do którego raczej nie będziemy czuć sympatii, to jeden z tych pijaków, który myśli, że nie jest alkoholikiem, bo zawsze czeka do 12 by mieć pewność że nie pije przed południem. Jest to przykład człowieka który nie poradziłby sobie z informacją, iż zgubił tajne dane i w dodatku trafiły one w ręce nie za bardzo inteligentnych cywili.
„Tajne przez poufne” to obraz który mógłby okazać się rozczarowaniem jeśli porównamy go do innych filmów braci Coen. Po sukcesie „To nie jest kraj dla starych ludzi” dwójka reżyserów podniosła wysoko poprzeczkę i rozbudzili oczekiwania u wielu fanów kinematografii. Więc fani szukający kontynuacji i rozwinięcia poprzedniego stylu mogą czuć się rozczarowani.

Nie jest to wielki film braci Coen. Nie jest to też jedna z ich oszałamiających produkcji które bezsprzecznie zapiszą się w historii kina. To zabawne, zachwycające i czasem smutne kino z naciskiem na budowanie klimatu poprzez dialogi. Zabawny jest fakt że gdy wsłuchasz się uważniej to zrozumiesz, że wszyscy ci ludzie są szaleni albo głupi. To dość ciekawy sposób kreowania postaci. Film również nie jest zbyt długi, niecałe półtorej godziny to nie jest dużo jak na dzieła braci Cohen. Oczywiście długość filmu to też jego zaleta, czasem można mieć wrażenie że są momenty gdy akcja zwalnia i przy sztucznym wydłużaniu metrażu zdecydowanie widz mógłby czuć się znudzony. Jest to obraz prowokacyjny który ma za zadanie sprawdzić jak wiele odbiorca jest w stanie znieść zanim poczuje że pewne granice zostały przekroczone.

Nasza ocena dla filmu

8/10