Komedie

Vicky Cristina Barcelona (2008)

komedia Vicky Cristina Barcelona z 2008 roku - plakat

Informacje

  • reżyseria: Woody Allen
  • scenariusz: Woody Allen
  • gatunek: Komedia obyczajowa
  • premiera: 17 maja 2008

ogladaj-online

Opis filmu

Gdyby tylko wszyscy filmowcy mogli być tak radośnie nastawieni do oportunizmu. Zapytany w Cannes, dlaczego nakręcił swój film w Barcelonie, Woody Allen przyznał, że miasto zaoferowało mu fundusze; czując, że byłoby to miłe miejsce na spędzenie lata, napisał scenariusz, który pasował do jego potrzeb.

Radni miasta nie mogą powiedzieć, że nic nie dostali z tych pieniędzy. Film oferuje wspaniałe potwierdzenie atrakcji Barcelony: jedź tam, obiecuje, a będziesz cieszyć się wspaniałym jedzeniem i winem, zobacz spektakularną architekturę Gaudiego, odnajdź siebie i „zalicz”. Akcja toczy się w Barcelonie, ale Allen równie łatwo mógł nakręcić film w Paryżu, Wenecji lub w każdym mieście, w którym lokalni aktorzy mogą być zdolni do tego, by skutecznie odegrać seksualną eteryczność.

Ta krucha komedia moralna jest świadomie przejrzystą reorganizacją odwiecznej historii mieszkańców Ameryki Północnej w Europie, udoskonaloną przez Henry’ego Jamesa i Edytę Wharton, a odpowiedni pedantyczny ton nadaje skrzypiąca narracja głosowa (czytana przez Christophera Evana Welcha). Bohaterkami są Vicky (Rebecca Hall), inteligentna, spięta studentka studiów wyższych, oraz Cristina (Scarlett Johansson), zmysłowa i gotowa na wszystko. Do obu podchodzi pewnego wieczoru intrygujący artysta Juan Antonio (Javier Bardem), który sugeruje improwizowany weekend w oddali i seks „bez trudu” lub po prostu „dla luzu”, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podczas gdy Vicky protestuje, Cristina daje zalotnie nieśmiałe zielone światło. Przewidywalna ironia jest następująca: choroba żołądka wyklucza Cristinę, a Juan Antonio zabiera się za Vicky. Później Cristina dostaje swoją szansę z Juanem Antonio, lecz w tym to momencie na scenie pojawia się jego była żona Maria Elena (Penélope Cruz). Cristina i hiszpańska para stwarzają bohemiczny trójkąt.

Jak we wszystkich niemal filmach, Allen nie interesuje się popychaniem swoich postaci poza określoną rolę, przypisując im chociażby bazowe myślenie. Czy to możliwe, że Vicky, specjalistka od katalońskiej tożsamości kulturowej, nie nauczyła się jeszcze hiszpańskiego? Może, ale jednak… Nie ta tożsamość kulturowa tak bardzo przeszkadza Allenowi. Film ten jest dla Hiszpanii i Katalonii na poziomie przewodnika Fodora z lat 40-tych: Amerykanie zawsze odwiedzają „zabytkowe i urokliwe” parki lub odkrywają „zachwycające” słodycze i piekarnie. DP Javier Aguirresarobe sprawia, że lokalizacje i aktorzy są zawsze równie uroczy i zachwycający, kąpiąc wszystko w pięknym, słonecznym blasku.

Widzimy co najmniej stare przebłyski promieni starej pewności Allena. Widać to wyraźnie w scenie, gdy Cristina po raz pierwszy słyszy plotki, że Juan Antonio to zły wybór, i jasne jest, że natychmiast daje się złapać na haczyk… „Jeśli nie zaczniesz mnie rozebrać wkrótce”, ostrzega Cristina, „to zamieni się w dyskusję panelową”.

Vicky Cristina Barcelona nie oferuje żadnych niespodzianek, ale kilka przyjemności. Trafi to zwłaszcza do publiczności, która gustuje w modnym, kosmopolitycznym stylu życia. W Cannes panuje zgoda co do tego, że w filmie Allen odzyskał część dawnej iskry. W pewnym sensie tak, ale jest to tylko poblask ładnie wyglądającego wina „ze średniej półki”. Wciąż – w porównaniu z gorzkim i niezbyt świeżym tworem Cassandra’s Dream – jest to już „coś”.

Nasza ocena dla filmu

6-7/10