Dramat

Geniusz (2016)

geniusz - plakat filmu online z lektorem

Informacje

  • reżyseria: Michael Grandage
  • scenariusz: John Logan
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 22 lipca 2016 (Polska), 12 lutego 2016 (świat)

Opis filmu

Rok 1929, ołówek w rękach Maxa Perkinsa (Colina Firtha), ówczesnego redaktora naczelnego Scribner of New York, oraz legendarnej postaci, która wypędzała do druku kluczowe dzieła Hemingwaya i F. Scotta Fitzgeralda.

Scenariusz Johna Logana, oparty na książce „Max Perkins: edytor geniusza” A. Scotta Berga z 1978 roku, zawęża jego zawartości do jednego konkretnego związku w życiu mężczyzny, który zaczyna się od wstrząsającego rękopisu „O Lost”, który trafia na biurko Perkinsa.

Pod jego nadzorem ta eksperymentalna powieść straciła 300 stron w stosunku do 1 100 stronicowego oryginału. Tytuł zmieniono na „Look Homeward, Angel”. Tak rozpoczyna się kariera urodzonego w Karolinie Północnej pisarza Thomasa Wolfe (Jude Law), który znalazłby w Perkinsie, (dopóki ich współpraca się nie rozpadnie), sprzymierzeńca i przyjaciela.

Ich kłótnie o zakres i kształt późniejszego utworu Wolfe oraz egoistyczne i niekonsekwentne zachowanie autora doprowadziły do brutalnego wyobcowania, które zostało wyjaśnione przed wczesną śmiercią Wolfe w 1938 roku.

Zadziwiająco geniusz, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie gwiazdy, oraz duet Perkins-Wolfe nie wywołuje bardziej bezpośredniej fascynacji, ani nie komunikuje więcej tego, co wyraźnie chce powiedzieć o bliźniaczych sztukach pisania i życia.

Grandage wypchnął swój film talentem aktorskim, współpracując z jego gwiazdą Nicole Kidman, aby zagrała  depresyjną i kontrolującą kochankę Wolfe, Aline Bernstein i Laurę Linney jako żonę Perkinsa, Louise: oboje sfrustrowani w różnym stopniu przez wszechogarniający charakter tych dwóch męskich przedsięwzięć.

Geniusz to film zdecydowanie warty obejrzenia mimo wszystkich mankamentów które można mu wytknąć.

Nasza ocena dla filmu

6,5/10