ghost in the shell online 2017

online cały film 2017 ghost

Informacje

  • reżyseria: Rupert Sanders
  • scenariusz: Jamie Moss
  • gatunek: Thriller
  • premiera: 31 marca 2017

ogladaj-online

Nieskazitelny, genialny spektakl, który mieliśmy ujrzeć w adaptacji ,,Ghost in the Shell”, w porównaniu do realnego obrazu, którym się stał, może pozostawić gorzki posmak niezadowolenia u widza, który już zna materiał wyjściowy. Proponowana przez film Ruperta Sandersa futurystyczna wystawa fajerwerków jest umiarkowanie wierna swojemu pierwowzorowi, momentamu przedstawiając nam wyczerpującą wizualną replikę dzieła, ale jasne jest, że mamy tu do czynienia z jednym z tych przypadków, w których podczas tłumaczenia języków coś się po drodze gubi. I nie mówimy tu tylko o japońskim i angielskim.

Zacznijmy od mniej lub bardziej oczywistego faktu, że “Ghost in the Shell” jest nieodpowiednim materiałem do adaptacji filmowej. Powstał w 1989 roku jako manga napisana i narysowana przez Masamune Shirow, który opowiedział historię japońskiej organizacji antycyberterrorystycznej z XXI wieku, zwanej Sekcją 9, na której czele stoi cyborg Major – Motoko Kusanagi (w ekranizacji z 2017r, w tej roli Scarlett Johansson). Komiksy składają się z trzech tomów i wszystkie trzy zostały wydane na polskim rynku. Do tej pory powstało kilka części filmów animowanych, serial oraz niedawno, na podstawie trzeciego tomu, film aktorski. Nic dziwnego, że Hollywood zastanawiało się nad tym przez ponad dwie dekady, zanim zdecydowało się podjąć wyzwanie ekranizacji ,Ghost in the Shell”. Biorąc pod uwagę hity science fiction typu ,,Matrix”, czy ,,Avatar”, wydawałoby się to łatwą, szybką piłką.

Jednak manga okazała się dosyć trudnym tematem.

W każdym razie, trzeba to przyznać reżyserowi, Rupert Sanders nie udaje, że cokolwiek wymyślił na nowo. Przeciwnie, w wielu scenach wydaje się, że praktycznie wykorzystywał anime jako scenorys. Podobnie jak oryginalna manga, wydana w 1989 roku przez Masamune Shirow, nowy film przedstawia świat, w którym ludzie mogą zastąpić części ciała, które otrzymali po urodzeniu, maszynami. W tym kontekście Major jest czymś w rodzaju prototypu: ludzką świadomością wszczepioną w anatomię wykonaną z części mechanicznych.

Major pracuje dla tajnego oddziału rządu, który walczy z cyberprzestępczością i terroryzmem. W jednym z jej dochodzeń, gdy wraz ze swoim zespołem ściga tajemniczego ,,hakera” zwanego Łowcą Marionetek, którego tożsamość jest nieznana. Popełnia on wiele przestępstw połączonych wspólnym sposobem działania określonym jako ‘ghost hacking’, mającym na celu przejęcie kontroli nad umysłem człowieka. Początkowa sceptyczna Major ostatecznie zgadza się na połączenie Władcy Marionetek z jej świadomością i powoli odkrywa szczegóły swojej przeszłości oraz zaczyna rozumieć, jak destrukcyjna może być technologia.

Prawdą jest, że Sanders, scena po scenie, sprawia, że jego bohaterowie stają na rzęsach, aby nas przekonać, że ucieleśniają coś bardzo głębokiego, a co 20 minut materiału filmowego jeden z nich mówi takie rzeczy jak “Ty nadal jesteś masz swoją duszę” czy “Wspomnienia, fantazje… jaka jest różnica?”Ale wszystko, co w wersji anime było ciemne, poetyckie i filozoficzne, zostało zamazane lub bezpośrednio usunięte, aby dać więcej miejsca scenom spowolnionych walk w deszczu i gejszom-androidom z bronią. Jeśli Shirow i poprzedni twórcy ekranizacji jego komiksu medytowali nad ukrytą duszą w maszynie, film Sandersa przedstawia maszynę, a nie duszę.

Innymi słowy, za dużo formy i za mało głębi.

Jak ostryga bez perły. Jak jajko Kinder bez niespodzianki. To trochę taki pakiet, który zawiera jedynie bzdury.

Film ten to kolejna opowieść o tym, co dobre, a co złe, bardzo stereotypowa i pełna porywających akcji, w których Johansson – często ubrana w magiczny kostium, który sprawia, że wygląda jakby była naga – wyskakuje z drapaczy chmur i przez okna, a także z mnóstwem ujęć z powietrza, które czerpią ze wszystkiego, co postęp w postprodukcji cyfrowej może zaoferować po przetworzeniu miejskiego pejzażu. I tyle. Oczywiście wizualnie film zdecydowanie daje radę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here