gladiator 2000 cały film do obejrzenia

plakat filmu gladiator

Informacje

  • reżyseria: Ridley Scott
  • scenariusz: Ridley Scott
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 14 lipca 2000

ogladaj-online

,,Gladiator” Ridley’a Scotta, z Russell’em Crowem w roli głównej, jest zdobywcą wielu nagród, w tym aż pięciu Oskarów, za najlepszy film, kostiumy, dźwięk, efekty specjalne i rolę pierwszoplanową. Wyszedł na ekrany w maju 2000 roku, do polskich kin trafił kilka miesięcy później. Krótko po premierze w wielu naszych kinach zabrakło biletów.

O czym to świadczy?

Oprócz przewagi siły nad intelektem i spektaklu intymności, ,,Gladiator” Ridley’a Scotta jest przede wszystkim imponującym osiągnięciem odtworzenia nie tylko złotego wieku Cesarstwa Rzymskiego, ale również niewypowiedzianej brutalności, z jaką jedno z największych państw świata prowadziło swoją politykę.

Nawiązując do nagrody dla najlepszego aktora, Russell Crowe solidnie przyczynił się do świetności tego filmu o gladiatorach – pierwszego od prawie czterech dekad – za pomocą swojego muskularnego ciała i wyrazistej twarzy, nadając wymowę temu, co w wykonaniu kogoś innego mogłoby raczej przywodzić na myśl bohatera komiksu. Jako męski idol, ale i ten, który jest bardzo atrakcyjny także dla kobiet, Crowejest jednym z głównych czynników sukcesu tego doskonałego filmu DreamWorks i Universal, na całym świecie.

Podobnie jak Cezar, który dowodził ogromnymi armiami i rządził większością ludności świata, Scott gromadzi tysiące osób ekipy i obsady, antyczne dekoracje, wykwintne kostiumy i grafiki, aby przedstawić wiarygodny w szczegółach, choć czasem mylący geograficznie obraz Imperium Rzymskiego.

Scenariusz, oryginalnie napisany przez Davida Franzoniego, z pomocą i zmianami Johna Logana i Williama Nicholsona, jest zaskakująco prosty i działa na zasadzie dobro kontra zło. Zmusza też widza do pogodzenia się z myślą, że największy generał Rzymu staje się niemal z dnia na dzień niewolnikiem, a następnie gladiatorem. Pokazuje nam to, że w drugim stuleciu epoki chrześcijańskiej imperium było dość szalonym miejscem, w którym wszystko mogło się zdarzyć i zdarzało się.

Film zaczyna się wraz z rozpoczęciem przez granego przez Crowe’a, generała Maximusa, ostatniej bitwy w trzyletniej kampanii, w najdalej na północ wysuniętych zakątkach Imperium. ,,Na mój sygnał,” mówi swoim pomocnikom, ,,rozpętać piekło”. I właśnie to się dzieje. Scott umożliwia nam obejrzenie uderzającego pokazu działań wojennych w stylu lat 180-tych n.e.. Starożytne narzędzia do zabijania idą w ruch: w powietrzu przemykają tysiące włóczni i płonących strzał, katapulty wyrzucające ogniste kule podpalające drzewa, walka wręcz na miecze i topory oraz przeprowadzony przez samego Maximusa manewr z boku sprawiający, że kawaleria ześlizguje się za liniami wroga, aby zakończyć opór stawiany przez przewyższającego liczbą przeciwnika.

Film, który stał się ikoną gatunku

W tej wczesnych scenach Scott sygnalizuje zakres i skalę swoich ambicji, malując szerokie płótno krwi, męstwa i grozy, gdzie akcja zwalnia, i rozmywając cień i kolor, tworząc impresjonistyczny światłocień maniakalnego szaleństwa.

W miarę jak opada dym unoszący się nad polem bitwy, ujawniają się bohaterowie filmu. Umierający Marek Aureliusz, niezadowolony z korupcji w Rzymie, informuje Maximusa, że zamierza pominąć swojego syna Kommodusa w drodze do tronu i wyznaczyć Maximusa opiekunem Rzymu. Syn władcy doprowadza jednak do śmierci ojca, zanim jego życzenie stanie się powszechnie znane, ogłasza się cesarzem zanim ciało Marka Aureliusza zdąży wystygnąć i skazuje Maximusa na śmierć.

Uciekając przed egzekucją, Maximus udaje się do swojego domu, gdzie czeka go okropny widok – jego żona i syn zostali ukrzyżowani. Ciężko ranny trafia w ręce handlarza niewolnikami, Proximo (Reed), który robi z niego i innego niewolnika – Juba (DjimonHounsou) gladiatorów.

Tymczasem Kommodus, nieświadomy przetrwania Maximusa, wraca do Rzymu, gdzie nie stroni od łajdactw i nikczemności i, aby odciągnąć od tego uwagę społeczeństwa, przywraca w stolicy walki gladiatorów. Maximus, który zyskuje chwałę i sławę podczas walk w prowincjach, przyjeżdża do Rzymu. Chce pokazać swoją wielkość na arenie, zdobyć serca Rzymian i rzucić wyzwanie cesarzowi, człowiekowi, którego przysiągł zniszczyć.
,,Gladiator” jest świetnym filmem, jak widać wielokrotnie docenionym. Bardzo dobrze zrealizowany zarówno od fabularnej jak i technicznej strony. Jeśli będziemy pamiętać o tym, że jest to obraz przygodowy, a nie dokument poświęcony historii ostatnich lat Imperium Rzymskiego, film spodoba się zapewne nawet najbardziej wybrednym widzom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here