green street hooligans plakat filmu

Informacje

  • reżyseria: Lexi Alexander
  • scenariusz: Lexi Alexander
  • gatunek: Akcja, Dramat
  • premiera: 6 stycznia 2006 (Polska), 12 marca 2005 (świat)

Jeśli chcesz obejrzeć ten porywający film akcji z gwiazdorską obsadą, w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie jakim jest CDA, kliknij w jeden z powyższych odnośników.

Opis filmu

“West Ham jest przeciętny. Ale ich firma jest pierwszorzędna”. Tego dowiaduje się młody Amerykanin zaraz po przyjeździe do Londynu. West Ham to londyńska drużyna piłkarska. “Firmy” to nazwy zorganizowanych gangów kibiców, którzy planują i prowokują do walk z firmami drużyn przeciwnych. Firmy są quasi-militarne, poziom przemocy jest bardzo wysoki, a następnie członkowie gangu powracają do swojego codziennego życia jako pracownicy biurowi, urzędnicy handlu detalicznego, kierowcy, urzędnicy państwowi, mężowie i ojcowie.

Po raz pierwszy zobaczyłem ten świat w “Firmie” Alana Clarke’a (1988), jednej z wczesnych kreacji Gary’ego Oldmana, który w niepokojący sposób pokazał, jak jego postać została wciągnięta w to, co prasa nazywa “chuligaństwem piłki nożnej”. Walki mogą być okaleczające lub śmiertelne. Są tym bardziej brutalne, że gangi w większości nie noszą broni palnej, wolą bić się pięściami, cegłami, żelaznymi kratami i cokolwiek jeszcze mogą podnieść. Członkowie firmy są tak lojalni idei grupy, że nie biorą pod uwagę ryzyka. W przeciwieństwie do amerykańskich gangów ulicznych, których motywacją są zyski z handlu narkotykami, brytyjskie firmy piłkarskie są motywowane uzależnieniem od przemocy.

“Green Street Hooligans” wybiera nieoczekiwany punkt wejścia w ten świat. Jego bohaterem jest Matt Buckner (Elijah Wood), obiecujący harwardzki uczeń, który został wyrzucony ze szkoły dwa miesiące przed ukończeniem studiów po tym, jak jego współlokator zmusza go do podjęcia na siebie winy w związku z kokainą znalezioną w ich pokoju. Afera w Harvardzie skłania Matta do odwiedzenia jego siostry Shannon (Claire Forlani) w Londynie. Jej mąż, Steve (Marc Warren), zmusza brata Pete’a (Charlie Hunnam) do zabrania Matta na mecz piłkarski.

Wood, który wydaje się na tyle nieszkodliwy, że może być obsadzony jako Frodo we “Władcy Pierścieni”, może wydawać się ostatnią osobą, która będzie zainteresowana brutalnym światem firmy. Ale film opowiada o tym, jak mężczyźni, którzy działają w grupach, muszą do nich przynależeć i się sprawdzać. Matt próbuje zostać zaakceptowany przez elitę Green Street. Jest to o tyle przekonujące, ponieważ widzimy, jak jego wcześniejszy opór stopniowo zanika. Oznacza to walkę u ich boku, co robi z większą lekkomyślnością, niż umiejętnościami. Kiedy w końcu po jednej z rozrób cały zostaje wręcz skąpany we krwi – otrzymuje przynależność do Firmy Green Street.

Co dzieje się dalej? Warto zobaczyć to samemu!

Nasza ocena dla filmu

Zdecydowane 10/10

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here