plakat filmu online

Informacje

  • reżyseria: Christopher Nolan
  • scenariusz: Christopher Nolan
  • gatunek: Sci-Fi
  • premiera: 7 listopada 2014

ogladaj-online

Jak wszyscy wiemy, Hollywood lubi Christophera Nolana.

Producenci są gotowi dać mu pieniądze dosłownie na wszystko, przekonani o tym, że wszelkie koszty zwrócą się z nawiązką a produkcja nie wywoła żadnego skandalu. Nie znajdziemy bowiem w jego dziełach scen ociekających morzem krwi, czy niestosownych scen ,,dla dorosłych”. Nolan zwyczajnie tego nie potrzebuje, potrafi bez tego zaangażować emocjonalnie widza w przedstawiane historie. Tak miało być również z ,,Interstellar”. Czy wyszło? Nie do końca. Kiedy film wszedł do kin, media trąbiły o jego nowej produkcji science fiction, nazywając ją Odyseją Kosmiczną XXI wieku. Jednak zdecydowanie nie jest.

Dzieło Nolana opowiada nam o upadku ludzkości. Na Ziemi panuje głód, marnieją i obumierają ostatnie plony, a wraz z nimi ludzie. W takiej scenerii poznajemy głównego protagonistę, Coopera (w tej roli Matthew McConaughey), który jest inżynierem oraz pilotem statków kosmicznych. Sytuacja panująca na świecie zmusza go jednak do skupienia się nie na kosmosie a na utrzymaniu plonów. Podczas jednej z burz, w pokoju jego córki piasek układa się w pewien kod. Dzięki niemu Cooper odkrywa ukrytą stację kosmiczną NASA, i biorąc pod uwagę jego zdolności i poprzednie doświadczenia, okazuje się, że tylko on może uratować ludzkość.

,,Interstellar” usilnie stara się być podniosłą i wielką produkcją. Jednak ciągle coś nie wychodzi. Patetyczny ton wręcz wylewa się z ekranu, Mattew McConaughey używa w zasadzie jednej miny, niezmiennie przekonany o swojej misji ratowania Ziemi. Mimika nie zmienia się mu nawet podczas żartów z towarzyszącym mu podczas kosmicznej wyprawy robotem (którego możemy zaliczyć do najciekawszych bohaterów filmu). Budowanie historii jest ciężkie, kiedy atmosfera jest tak dołująca i ponura, a co za tym idzie, nam jako widzom ciężko jest przebrnąć przez trzygodzinny maraton udręki. Wszystko to dopełnia dodatkowo muzyka Hansa Zimmera, która momentami podchodzi pod pogrzebową.

Kreacja aktorów też wypada dosyć słabo.

Obok McConaugheya pojawia się między innymi Anne Hathaway jako córka profesora I Jessika Chastain. Pierwsza z nich towarzyszy Cooperowi w wyprawie i jest przekonana, że to miłość pomoże odnaleźć odpowiednią do skolonizowania przez ludzkość planetę.. Druga przez cały film, bez polotu, szuka rozwiązania problemu ratunku ludzkości. Nie pojawia się żadna rola, która mogłaby uratować postaci. Ani Matt Damon, ani Michael Caine. Nic.

Oczywiście nie jest tak, że ten film to jedno wielkie fiasko. Nie, pozytywy też się znajdą. Robot TARS jest pierwszym z nich. Rewelacyjne zdjęcia kosmosu i planet są zdecydowanie warte uwagi. Nawet historia potrafi nas momentami wciągnąć, jak chociażby dylematy moralne, które pojawiają się w związku z teorią względności Alberta Einsteina.

W ogólnym rozrachunku jednak, uważam, że Nolan mógł postarać się bardziej.

Patrząc na jego dotychczasowe osiągnięcia i fantastyczne wspomnienia, wywołane jego filmami, ,,Interstellar” po prostu zawodzi. Można było zrobić z tego hit, dzieło ponadczasowe i nie chodzi tu tylko o tematykę. Sama jakość filmu broni się bardzo dobrze. Jednak zbyt wiele rzeczy poszło tu nie tak jak powinno. Patos, który jest wszechobecny, a nie zawsze potrzebny. Natłok wprowadzonych do fabuły wątków, niektóre zwyczajnie nielogiczne i głupie, zbędne. Świadomość tego, że próbuje nam się wmówić, że wszystko co się dzieje i nas otacza ma swoje poparcie w nauce. A już kompletną porażką jest zakończenie, które psuje odbiór całego filmu. Jest to wręcz bolesne. Osobiście uważam, że do tej pory jest to chyba najsłabsza produkcja w wykonaniu Nolana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here