Kryminalne

Najpierw strzelaj potem zwiedzaj (2008)

plakat filmu najpierw strzelaj potem zwiedzaj

Informacje

  • In Bruges

  • reżyseria: Martin McDonagh
  • scenariusz: Martin McDonagh
  • gatunek: Dramat, Kryminalny
  • premiera: 29 lutego 2008

ogladaj-online

Opis filmu

In Bruges nie jest dla wszystkich. Podobnie jak jego bohaterowie, jest niesforny, wulgarny, ma dziwne poczucie humoru i nie ma pojęcia o dobrym zachowaniu. Ale nawet jeśli te zastrzeżenia wzbudzają apetyt na seans to, jest jeszcze jedna przeszkoda do pokonania: przerażające sformułowanie „Brytyjski film gangsterski”. W Ameryce, film Martina McDonagha zrywający z gatunkiem zrobił zamieszanie, zniechęcając niektórych krytyków wyższego rzędu, którzy wściekli się na jego dziwny i nieodpowiedzialny ton, ale twórcy i obsada znaleźli zaskakującą ilość wsparcia ze strony oddolnych kinomanów, pomimo bardzo ograniczonego rozpowszechnienia.

To dziwny film. Wchodząc w jego fabułę, można zadać sobie różnego rodzaju pytania – czy nie jest to tylko filmowy mariaż Sexy Beast z Pulp Fiction? Czy Brendan Gleeson nie jest trochę powyżej tego rodzaju rzeczy? Z czego i tak słynie Colin Farrell? Jednak, kończąc seans, wszystko, co pozostaje w głowie, to pozytywy. Niektóre recenzje nie zostawiły suchej nitki: „Złe aktorstwo, odmienne i słabo rozwinięte postacie, dziwne i głupie sytuacje, zbyt dużo krwi, absurdalne zakończenie” – szaleją…

Te kolczaste komplementy bez wątpienia bawiłyby pisarza-reżysera McDonagha, a co więcej, brzmią jak coś, co mógłby powiedzieć jeden z jego bohaterów. Po obejrzeniu filmu (i musisz, nawet jeśli nie zgadzasz się z tą bardzo, bardzo pozytywną recenzją), miejmy nadzieję, że będzie to również dla ciebie zabawne, myśląc o osobie, która zebrała się w sobie i opanowała w 100 minut przekleństwa, przemoc i profanum epistemologii – nie mówiąc już karłowatej przemocy klasy A.

Jednym z powodów na „tłumaczenie” tego filmu jest to, że McDonagh’s i jego początki znajdują się w teatrze, co tłumaczy zarówno słabość, jak i mocne strony In Bruges. Jak dobra sztuka sceniczna, film McDonagha eksploruje charakter poprzez dialog i akcję, i choć sprawia to, że jest on nieco statyczny – nawet biorąc pod uwagę jego szalony, rozrzucony we krwi popis scen – W In Bruges jest w stanie wskoczyć pod rozważanie kilka pytań o wadze ciężkiej.

Ten zaskakująco przemyślany film, choć mówi o zabójstwach na zlecenie, kokainie i stręczycielstwie, pozostawia jednak wiele rzeczy do przemyślenia w późniejszym czasie, zwłaszcza tych, które wiążą się z identyfikacją pojęć publiczności. Najpierw strzelaj potem zwiedzaj jest to film, którego hollywoodzkie studio nigdy by nie zrealizowało; jest to film, w którym żadna z postaci nie zasługuje na nasze współczucie.

Ray i Ken przybyli do Brugii i podczas gdy Ken cieszy się majestatem lokalnej architektury, Ray zachowuje się jak małostkowy nastolatek. „Jeśli dorastałbym w gospodarstwie i byłbym opóźniony, Brugia mogłaby mi zaimponować”, zrzędzi. „Ale nie miałem takiego życia, więc tak nie jest”. Choć śmieszny, ten rodzaj dialogów nie jest zupełnie nowy w ogólnej dziedzinie filmów gangsterskich, nie mówiąc już o brytyjskim rodzaju, czy jego rzadkim podrodzaju (patrz: Cyrk Brighton). Kiedy Ray patrzy na brukowany dziedziniec miasta, na którym kręci się ekipa kamery, film znowu zostaje nacechowany tym gatunkiem. Odwracając się od chwilowego, poważnego usposobienia, Ray nagle znów staje się dzieckiem, a jego twarz topnieje z zachwytu. „Oni filmują karły!” Całość filmu opiera się właśnie na takim humorystycznym “przekładańcu”, okraszonym sporą dozą innych zabiegów reżysera.

Nasza ocena dla filmu

7/10