niesamowity film nerve online

plakat filmu nerve pl 2016

Informacje

  • reżyseria: Henry Joost
  • scenariusz: Quentin Tarantino
  • gatunek: Thriller
  • premiera: 2 września 2016

ogladaj-online

,,Nerve”, film, który mógłby nauczyć czegoś użytkowników takich gier jak Pokemon Go.
Najciekawszy człowiek świata żyje sam dla siebie, sam dla siebie jest światem, który go interesuje i nakręca. Większość z nas jest jednak bardziej prozaiczna. Wolimy karmić się życiem innych, oglądamy telewizję, a w niej różnego rodzaju reality show, kibicujemy tym, którymi sami chcielibyśmy być, którzy nam imponują.

Dostajemy dalekie podróże i emocje z drugiej ręki.

,,Nerve” to gładka, chwilami wywołująca dreszczyk emocji ekranizacja oparta na powieści dla nastolatków napisanej przez Jeanne Ryan. Młodociani śmiałkowie, którzy decydują się uczestniczyć w Nerve, są podżegani przez ,,obserwatorów”, którzy w zaciszu własnego domu obserwują wyczyny ,,graczy”, do wykonywania coraz bardziej przerażających zadań. Osadzona w Nowym Jorku akcja filmu wydaje się mieć miejsce w niedalekiej przyszłości, jednak intencją filmu jest to, aby odbywała się w dzisiejszych czasach. Pamiętacie, kiedy dzieci grały w cykora na wiejskich drogach po których jeździły traktory?

Teraz zabawy wyglądają trochę inaczej.

Venus (Vee) Delmonico (w tej roli Emma Roberts) jest zwykłą dziewczyną, kończącą liceum. Jest spokojną, wrażliwą osobą, trochę nieśmiałą, która uwielbia fotografię i chce pójść do szkoły artystycznej w Kalifornii, jednak jej samotna matka – cudowna Juliette Lewis – nie może sobie pozwolić chociażby na bilet.

Vee zaczyna odczuwać, że czegoś jej brakuje. W końcu uświadamia sobie, że jest to odrobina szaleństwa i luzu. Decyduje się coś zrobić w tym kierunku i postanawia wziąć udział w pewnej grze, której akcja rozgrywa się na oczach całego internetu.

Gra nazywa się Nerve i jest to nic innego jak ,,prawda czy wyzwanie”, z tym, że pominięto w niej część ,,prawdy”, która w dzisiejszych czasach nie jest nic warta. Wszystkiego można przecież dowiedzieć się z mediów społecznościowych… Uczestnicy popełniają kolejne, coraz poważniejsze wykroczenia, a ich filmy dokumentujące wykonane wyzwania, z czasem zaczynają przypominać ,,Igrzyska Śmierci”.

,,Nerve” jest dziełem Henry’ego Joosta i Ariela Schulmana, zespołu reżyserskiego odpowiedzialnego za ,,Catfish’a”, będącego filmem dokumentalnym z 2010 roku o emocjonalnym życiu w sieci. W przypadku ,,Nerve”, możemy dostrzec to, jak życie online naraża ludzi na manipulację.

Vee, chcąc wyjść z cienia swojej przyjaciółki Sydney i uwolnić się w spod skrzydeł opiekuńczej matki, postanawia porzucić rolę ,,obserwatora” i wejść w buty ,,gracza”. Jej pierwszym zadaniem jest pocałowanie nieznajomego w miejscu publicznym. Vee podejmuje się wyzwania i realizuje je z dużo większym entuzjazmem, niż ktokolwiek mógł się tego spodziewać.

Obdarowanym przez naszą bohaterkę pocałunkiem jest Ian, grany z rozmachem przez Dave’a Franco (który jest prawdopodobnie trochę za stary, żeby wplątywać go w przygody licealistów, ale cóż). Ian czyta akurat powieść Virginii Woolf “Do latarni morskiej”, która to nie przypadkowo jest ulubioną książką Vee.

Internet o tym wie, związek został zainicjowany.

Od tej chwili, wszystko staje się coraz bardziej szalone, ponieważ Vee, Ian i inni gracze Nerve przechodzą od zwariowanych wyczynów do znacznie ryzykowniejszych wyzwań, a wraz z nimi wprost proporcjonalnie rośnie motywacja finansowa uczestników. Publiczność online ogląda z niemałą radością ich zmagania, kiedy para biega po mieście bez ubrań lub jeździ motocyklem z zawiązanymi oczami.

Nerve jest z pewnością interesującą propozycją dreszczowca dla nastolatków. Jednak niesie nam również pewne przesłanie – że jesteśmy więźniami internetu oraz, że odwaga, z którą wypowiadamy się w sieci jest sztuczna i możliwa jedynie dzięki anonimowości, którą zapewnia nam wirtualny świat. Może też być ważną lekcją dla rodziców. A czy Ty wiesz, co Twoje dziecko robi w sieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here