Animowane

Niedoparki (2017)

niedoparki bajka do obejrzenia z 2016 roku

Informacje

  • reżyseria: Galina Miklínová
  • scenariusz: Galina Miklínová
  • gatunek: Animowany
  • premiera: 20 października 2016

ogladaj-online

Opis bajki

Na podstawie bestsellerowej książki czeskiego pisarza Pawła Sruta ,,Niedoparki” (Lichožrouti), ilustratorka i reżyserka filmowa Galina Miklínová, tworzy animację fabularną, w której ożywia małych, niewidzialnych złodziei skarpetek – tych odpowiedzialnych za brak jednej z pary.

Stworzony wspólnie przez Sruta i Miklínovą film jest mieszanką animowanej komputerowo w technice 3D dickenowskiej przygody oraz tęsknoty za domem, w której kilku bohaterów na przemian opowiada nam historię. Błękitnooki, ciekawski Hihlik (któremu w oryginalnej wersji głosu użycza Krystof Hádek) mieszka we współczesnej Pradze z chorym dziadkiem Lamorem (Stanisławem Zindulką). Po jego śmierci przystępuje do gangu, gdzie szybko staje się złodziejem skarpetek. Szubrawcy przestrzegają jednak twardej, niepisanej zasady szefa bandy i ,,dzielą się” z ludźmi tylko jedną skarpetką. Niektórym z podwładnych bossa nie podoba się to ograniczenie i dochodzi do rozłamu. Powstaje konkurencyjny gang, gdzie jedyna obowiązująca reguła dotyczy prawa silniejszego.

Głównym ludzkim przeciwnikiem, często pojawiającym się na ekranie, jest profesor René Kaderábek (Josef Somr), postać nie grzesząca inteligencją, próbująca złapać Niedoparki w którąś ze swoich pułapek, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że część z nich mieszka na jego własnym strychu.

,,Niedoparki” to bajka różniąca się od innych animowanych produkcji. Tu, destrukcyjna i często patologiczna rzeczywistość świata złodziejaszków, żyjących w cieniu ludzi, przedstawiana jest bez zbędnego koloryzowania. Jednak sposób wykreowania postaci oraz ich fizyczne aspekty sprawiają, że film jest przyjazny dla rodziny i może być też dosyć istotną i prawdziwą lekcją życia.

Niedoparki skupiają się na rywalizacji gangów zamiast na relacjach niedoparek – ludzkość. Ludzie w tym filmie nie mają znaczenia, są albo niezgrabni, obojętni, albo zbyt łatwowierni. Jest to dosyć odważna decyzja. Nasze społeczeństwo nie jest bez przerwy przedrzeźniane, jednak produkcja przesiąknięta jest symboliką oraz odwołaniami w postaci, np. zimnej, bezuczuciowej wody, które czekają na to, aż sami je odczytamy. Większość postaci wydaje się pochodzić z różnych szkiców wielu twórców z pomysłem na nie, jednak rzadko zatrzymują się one podczas akcji, aby opowiedzieć nam swoją własną historię.

Hihlik jest tu wyraźnie praskim bohaterem Olivera Twista, ale jest mniej naiwny niż bohater literacki. Historia Szefa dotycząca kolekcjonowania skarpetek jest interesująca sama w sobie, również bezlitosny przywódca wrogiego gangu ma swoją przeszłość. Wydaje się, że to przez wzgląd na publiczność i potencjalnego widza stworzono tu główną (zamiast kilku mniejszych) sekwencję dramaturgiczną – albo pomiędzy ludźmi a niedoparkami, albo pomiędzy różnymi członkami animowanego gangu złodziei skarpetek.

Z przyjemnie zróżnicowaną, rzucającą się w oczy paletą kolorów, niezapomnianym designem postaci i potrzebą utrzymywania kontaktów rodzinnych, która to pojawia się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu – społeczności gangu, ,,Niedoparki” są przyjaznym, choć narracyjnie niejednostajnym, wejściem do europejskiej niszy animacji fabularnej. Są też zwyczajnie przyjemną i uroczą bajeczką. Technika zastosowana przez twórców, wygląd zjadaczy skarpetek i ich ekspresyjna mimika bawią nie tylko dziecięcą widownię. Tych stworków po prostu nie da się nie polubić.

Nasza ocena dla bajki

8/10