Dramat

Ojcowie i córki (2015)

plakat filmu z lektorem pl ojcowie i córki

Informacje

  • reżyseria: Gabriele Muccino
  • scenariusz: Brad Desch
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 1 października 2015

ogladaj-online

Opis filmu

Pod koniec filmu „Ojcowie i Córki” ciocia Elizabeth (Diane Kruger) opowiada swojej siostrzenicy Katie (Amanda Seyfried) o niezwykłym życiowym problemie, otóż że „mężczyźni, mogą przetrwać bez miłości, ale nie my, kobiety”.

Jest to dzieło w którym historia będzie przesuwać się między dwoma liniami czasowymi. W pierwszej z nich Jake Davis (Russell Crowe)który jest laureatem nagrody Pulitzera, w wypadku samochodowym traci żonę. Prowadził w momencie gdy mieli kłótnie związaną z jego wieloletnią niewiernością, a ich malutka córka Katie (Kylie Rogers) siedziała spokojnie na tylnym siedzeniu. Po wypadku urazy związane z traumą po stracie żony w połączeniu z depresją wysyłają Jake’a na oddział psychiatryczny. Katie mieszka z ciotką Elizabeth i wujkiem Williamem (Bruce Greenwood) przez siedem miesięcy. Jake wraca do zdrowia i gdy chce odebrać córkę jest informowany przez Elizabeth, że woleliby wraz z mężem zaadoptować Katie. Wątpią w to, czy może on samodzielnie zapewnić jej wszystko czego potrzebuje. Jak można podejrzewać, ich intencje nie są do końca bezinteresowne.

Rozpoczyna się druga linia czasowa i film przechodzi do momentu gdy widzimy już trzydziestoletnią Katie, obecnie doktorantkę psychologii. Pracuje ona obecnie z młodą dziewczyną, Lucy (Quvenzhané Wallis), która nie powiedziała ani słowa od śmierci matki. Katie również do końca nie poradziła sobie ze śmiercią swojej rodzicielki i przejawia wiele autodestrukcyjnych nawyków. Ona również chodzi do specjalisty by przestać upijać się i spotykać z mężczyznami w barach. Mówi swojemu terapeucie że to pomaga jej „poczuć cokolwiek”. Jest początkującym psychologiem i sama ma znaczne problemy ze swoim zdrowiem emocjonalnym, co jest trochę ironiczne. Następnie Katie poznaje Camerona (Aarona Paula), który jest fanem twórczości jej ojca i jak się okazuje, jest kochającym i cierpliwym chłopakiem. Katie boi się zaangażować i próbuje go odepchnąć. Czy mimo traumy miłość wygra?

Pomimo tytułu, który wskazuje że na ekranie pojawią się „Ojcowie i córki” film skupia się tylko i wyłącznie na jednym ojcu i jednej córce. Towarzyszy temu tez tylko jedna idea. Twoje doświadczenia z dzieciństwa pomagają kształtować twoje relacje i zachowania w dorosłym życiu. Nie jest to szczególnie innowacyjny pomysł. Każdy punkt fabuły cechuje się niesamowitą przewidywalnością. Film ten przedstawia jedynie próbę egzorcyzmów demonów z którymi główna bohaterka żyje od dawna. Jedyna zaskakująca rzeczą w filmie jest to, że William i Elżbieta nie są bezdzietni. Większość scen jest niestety wzmacniana za pomocą języka filmowego (jak chociażby montaż czy muzyka) by dokładnie wskazać dla widza to co ma czuć w danej chwili.

Powoli wracamy z powrotem do cytatu ciotki Elizabeth, że mężczyźni nie potrzebują miłości do życia, ale kobiety już tak. „Ojcowie i córki” zdecydowanie sugerują, że nie jest to do końca prawdą. Zarówno Jake jak i Cameron obawiają się i nie chcą prowadzić życia bez miłości. Można by powiedzieć, że Elizabeth jest w błędzie, ale to stwierdzenie po prostu wisi tam cały czas w powietrzu mimo wszystko zachowując w sobie sporą dozę prawdy.

To właśnie głęboko patetyczne wypowiedzi które brzmią jak zwykłe puste frazesy sprawiają że tak naprawdę „Ojcowie i córki” z dramatu co jakiś czas zamieniają się w zwykłą operę mydlaną. Gdyby nie te małe niedociągnięcia to mógłby być bardzo dobry dramat, opartym na wątkach melodramatycznych z historią która mimo, iż nie jest szczególnie oryginalna to wciąga widza. Pod pewnymi względami to właśnie sprawia, że można go oglądać i poczuć pewną świeżość w gatunku. Dodajmy do tego świetnych aktorów którzy całkiem zgrabnie odgrywają swoje role. Jeśli jesteś kobietą to w deszczową noc zaproś swoje przyjaciółki na „Ojców i Córki”, oczywiście butelka wina w dobrym towarzystwie również może znacznie podnieść wrażenia z seansu.

Nasza ocena dla filmu

7,5/10