Fantastyczne

Pentameron (2015)

pantameron okładka filmu online

Informacje

  • reżyseria: Matteo Garrone
  • scenariusz: Matteo Garrone
  • gatunek: Fantastyczne
  • premiera: 30 października 2015 (Polska), 14 maja 2015 (świat)

Pentameron online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu i recenzja

Pentameron Matteo Garrone jest pod każdym względem baśniowa:  film oparty jest na ludowych mitach zebranych i opublikowanych przez neapolitańskiego poetę i uczonego Giambattistę Basilego w XVI wieku – Garrone pracował nad adaptacją z Edoardo Albinati, Ugo Chiti i Massimo Gaudioso.

Jest chwalebnie obłąkany, wizualnie wspaniały: erotyczny, zabawny i wewnętrznie spójny. Tak naprawdę jest to film, który był głównym punktem w trakcie festiwalu w Cannes. Zanurza cię w całkowicie płynnie wykreowany świat. Ovid jest sparowany z Hansel; Gretel, Piękna, Bestia, Książę, postacie występują w całkowicie zaburzonym porządku. Czasami Garrone zdawał się czerpać inspirację z fabularnej opowieści Michała Anioła Antonioniego Tajemnica Oberwaldu, innym wydawało się, że głęboko wdychał dziwny i niemiły zapach wciąż jeszcze emanujący z niemoralnych Opowieści Waleriana Borowczyka. Ale jest też w tym wszystkim trochę Excalibura Johna Boormana, Monty Pythona i jego Świętego Graala, Kompanii wilków, ilustracji wykreowanych przez Tenniel dla Alicji w Krainie Czarów i… Shrek.

Jest to arcydzieło czarno-komicznego złego smaku i pozytywnego karnawału transgresji. Tajemnicą jest martwa powaga, z jaką wszystko jest traktowane. Mniej więcej każda z postaci ma wyraz surowości, jaką miał Anthony Quayle, grając króla w „Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć” Woody’ego Allena. Ton nadaje na początku John C Reilly, który przygotowuje się do walki ze swoim potworem morskim, wspinając się w pancerzu, który jest bardziej pancerzem nurka głębinowego, niż odzwierciedleniem rynsztunku z epoki rycerstwa…

Nic w poprzednich filmach Garrone’a – Gomora i Rzeczywistość nie przygotowały mnie do tej przygody, choć już te wspomniane filmy były galeriami groteski, które same w sobie trudno uwierzyć. Film Pentameron to prawdziwa gratka dla koneserów dobrych filmów!

Nasza ocena dla filmu

8/10