Blog

Pocahontas: 5 podobieństw między filmem a historią prawdziwą

„Pocahontas” ma fanów na całym świecie. Disneyowski film animowany jest piękną historią o sile, miłości i dobroci. Jednak czy tak było naprawdę? Historia pokazana w bajce jest inspirowana historią prawdziwą. Disney oczywiście musiał pewne rzeczy zmienić czy pominąć, aby dostosować

5. Schwytanie Johna Smitha

John Smith został ujęty w filmie przez plemię Powhatan, nawet jeśli nie było to z tych samych powodów, co w rzeczywistości. Dobrze pamiętamy co stało się po uwięzieniu Anglika: moment gdy Pocahantas rzuciła się na Smitha, próbując ocalić mu życie, gdy miał zostać ugodzony na śmierć. Te fragment również jest prawdziwy!

4.  John Ratcliffe prowadził Kolonię Jamestown

John Ratcliffe był zarządcą kolonii, gdy po raz pierwszy spotkali się Pocahantas i John Smith, ale to nie on był tym czarnym charakterem, za którego film go uznał. Osadnicy byli opętani gorączką złota, bo taka była ich misja i takie czasy. Pod koniec 1609 r. John Ratcliffe udał się do wodza Powhatanu, aby błagać go o jedzenie dla siebie i swoich ludzi. Niestety w końcu większość jego osadników zginęła. Istnieją historyczne przesłanki mówiące o tym, że on sam był torturowany i w końcu stracony. Film disneya potrzebował jednak typowego czarnego, ale historia opisuje go jako zdesperowanego i głodującego człowieka szukającego jałmużny.

3. Więzi rodzinne

Wódz Powhatan jest ojcem Pocahantas w filmie, ale w książkach historycznych jest bardziej znany jako Wahunsenacawh. Prawdziwe jest również to, że Pocahontas wychowywała się bez matki. Można założyć że zmarła podczas porodu lub na skutek komplikacji poporodowych.

2. Misją kolonisty było znalezienie złota

Osadnicy wylądowali w Jamestown w 1607 roku z misją znalezienia złota, które uczyniłoby Anglię bogatą. Niestety, w tej osadzie nigdy tego cennego metalu nie odnaleziono, co również przedstawiono w filmie, ale osadnicy odkryli tytoń. To był produkt, który sprawił, że osada rosła i rozwijała się.

1. Pocahantas była ulubionym dzieckiem wodza Powhatana.

W filmie nie wspomina się o rodzeństwie Pocahantas, ale pokazuje silną więź i miłość, jaką wódz Powhatan obdarzał swoją córkę. Często patrzy na nią życzliwymi oczami i stara się dać jej to, czego latorośl zechce, oczywiście w granicach rozsądku. Samo imię „Pocahontas” znaczy ulubiona córka lub ukochane dziecko.

Disney nie raz czerpał inspirację do swoich produkcji z historii. Często wprowadzał zmiany tak aby dostosować film do odbiorców. Jednak bez wątpienia można odnaleźć też elementy niezmienione!