Blog

Pocahontas: 5 Różnic między filmem a historią prawdziwą

Disneyowski film animowany „Pocahontas” opiera się na prawdziwej postaci historycznej. W filmie wiele zdarzeń naprawdę się wydarzyło w prawdziwym życiu, le nie wszystko jest dokładne…

„Pocahantas” jest jedną z wielu disneyowskich księżniczek, ale wielu widzów nie zdaje sobie sprawy, że była naprawdę żywą osobą. Żyła we wczesnych latach 1600-tych i części filmu jest oparta na faktach z jej życia, podczas gdy inne sceny są zupełną fikcją.

Dziś pokażemy Wam jakie są różnice między bajkową a rzeczywistą wersją Pocahontas. Disney oczywiście musiał dokonać pewnych zmian w oryginalnej historii, aby dopasować ją do swoich widzów, ale niektóre rzeczy być może poszły trochę za daleko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niektórych z historycznych niespójności w tej niesamowitej bajce!

5. Powitanie w Jamestown

Film przedstawia Pocahantas i jej ludzi jako niemile widzianych w Jamestown ze względu na ich barbarzyński charakter, ale tak nie było. Pocahontas często odwiedzała osadę i była wśród nich znana, ponieważ przynosiła im dary (między innymi żywność), które pomagały im osiedlić się na nowej ziemi.Pocahontas odgrywała bardziej dyplomatyczną rolę, ponieważ była orędowniczką pokoju między tymi dwoma grupami ludzi.

4. Wiek Pocahontas

Choć kobiet nie pyta się o wiek to w tym przypadku jest on dużym przekłamaniem widocznym gołym okiem. Disney pokazał silne uczucie jakie łączyło Pocahontas i Johna Smitha, ale ich wiek był nieco inny, gdy się poznali po raz pierwszy. John Smith miał około 27 lat podczas gdy Pocahantas miał tylko 10 lub 11 lat. To byłoby sprzeczne z ich romantycznym motywem, ponieważ byłaby o wiele za młoda, by być zakochaną w człowieku tak „starym” jak Smith. W końcu wyszła za mąż za Anglika (również Johna), ale to nie był Smith, ponieważ postrzegała go bardziej jako postać ojca.

3. Natychmiastowe spotkanie

Film pokazuje pierwsze spotkanie Pocahontas i Johna Smitha zaraz po tym, jak osadnicy dotarli do brzegu, ale tak naprawdę zdarzyło się to nawet miesiąc po dotarciu do Nowego Lądu. Ponadto zostało błędnie przedstawione, ponieważ film pokazał ich spotkanie przy wodospadzie, podczas gdy historia mówi, że uratowała go od śmierci po tym, jak został schwytany i przywieziony do jej wioski.

Taka scena została wykorzystana w filmie, jednak w złym momencie jeśli chodzi o chronologię.

2. Małżeństwo z Kocoumem

Pocahantas cały czas trwania filmu ucieka przed małżeństwem z Kocoumem, ale historia mówi co innego! W rzeczywistości zawarli związek małżeński. Wielu wierzy, że nawet go kochała, bo nie był wodzem, a jako córka wodza wielu oczekiwałoby od niej, że wybierze kogoś o wyższym statusie. Nie jest też jasne czy był on członkiem plemienia Powhatan, czy też należał do plemienia Patawomeck. Nie jest do końca jasne co stało się z dzielnym indiańskim wojownikiem, wiemy jednak, że Pocahontas ponownie wyszła za mąż za Anglika Johna Rolfa

1. John Smith nie zawsze był miły

John Smith jest często przedstawiany jako człowiek o dobrym sercu, był oparciem dla towarzyszy, kochał zwierzęta. Dlatego też Pocahontas darzyła go uczuciem i estymą. Być może na początku było to prawdą, ale w miarę jak osadnicy stawali się głodni, stawali się również agresywni.

Dyplomacja, którą którą  zajmował się Smith, przerodziła się w grabież i palenie wiosek, co tylko zwiększyło napięcie między osadnikami a ludem Powhatanu.

Pocahontas jest wspaniałą bajką z piękną linią muzyczną, jednak historia, która była inspirowana nie jest tak cukierkowa jak film Disneya.