Dramat

Sicario (2015)

plakat filmu sicario online

Informacje

  • reżyseria: Denis Villeneuve
  • scenariusz: Taylor Sheridan
  • gatunek: Dramat
  • premiera: 25 września 2015

ogladaj-online

,,Sicario” jest solidnie zrealizowanym filmem gatunkowym, w którym poruszanych jest wiele problemów. Znajdziemy tu osobiste dramaty, jak również spory na poziomie państwowym, czy wręcz nawet globalnym. Ponadto, możemy ujrzeć dwie strony konfliktu, a to skutkuje poznaniem przez nas jego złożoności oraz skali, bardzo przerażającej.

Film rozpoczyna się od sceny, w której FBI organizuje nalot na kryjówkę szajki narkotykowej.

Tam po raz pierwszy mamy styczność naszą główną bohaterką, agentką Kate Macer (w tej roli Emily Blunt), która już w pierwszych chwilach, na naszych oczach, pozbywa się napastnika. Wraz z kolejnymi scenami, atmosfera robi się coraz bardziej napięta. Policja natrafia na okropnie okaleczone zwłoki, które przyprawiają nas o mdłości. Kolejna sekwencja, niespodziewana eksplozja krzyżuje plany funkcjonariuszy, a Macer, która dowodzi akcją, traci dwójkę swoich ludzi. Już sam początek filmu mówi nam, że Kate jest niesamowicie zaangażowana sprawę i ma bardzo silne poczucie sprawiedliwości. Szefostwo przedstawia jej propozycję dołączenia do tajemniczej, specjalnej jednostki zwalczającej handel narkotykami, którą agentka przyjmuje, motywowana chęcią ukarania odpowiedzialnych za ostatnią masakrę.

Reżyser, Denis Villeneuve, ukazuje nam świat, w którym nikomu nie można ufać, każdy jest potencjalnym podejrzanym, a atmosfera jest tak gęsta, że ciężko jest stwierdzić, czy już jest bezpiecznie. Istny rollercoaster. Świetne zdjęcia Rogera Deakinsa i muzyka Jóhanna Jóhannssona tworzą spójną całość, którą oglądamy z zapartym tchem. Ciekawym zabiegiem filmowców, oprócz wspomnianych, dobrych ujęć są plany, które potęgują niepokój. Niby widzimy więcej, kiedy tak naprawdę nie dostrzegamy niczego. Nasz oko nie sięga do ulicznych zakamarków, nie mamy możliwości zajrzenia do mieszkań czy kryjówek, w których tak wiele się dzieje. Tym, co wyróżnia ścieżkę dźwiękową tej produkcji, jest jej minimalizm. Głównym jej motywem jest cisza. Transowe brzmienia pojawiają się rzadko, jednak kiedy już mamy z nimi do czynienia, to w całej okazałości.

Ciekawa, subtelna gra aktorska Emily Blunt również zalicza się do atutów filmu.

Nasza bohaterka, samotna kobieta, która niema wiele do stracenia, zostaje całkowicie pochłonięta przez swój cel. Podporządkowuje całe swoje życie pracy. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się być twardą kobietą, z czasem zaczynamy dostrzegać jej rozczarowania, bóle i wewnętrzne rozterki.

Oprócz Blunt, na uwagę w filmie zasługują jeszcze dwie inne postacie, odgrywane przez Josha Brolina i Benicio del Toro. Pierwszy z nich, typowy amerykański glina z wieloletnim doświadczeniem, z nieodłączną gumą do żucia w ustach, jest człowiekiem, którego nic nie jest w stanie zaskoczyć. Del Toro wciela się natomiast w charyzmatycznego, tajemniczego współpracownika organizacji, jednak jego motywy nie są nam do końca znane.

Villeneuve porusza w swojej produkcji niejeden problem, przedstawia dramat na kilku płaszczyznach.

Poznajemy nie tylko rozterki moralne agentów służb specjalnych, ich niekonwencjonalne metody pracy ale również posępną codzienność ludzi zamieszkujących Meksyk. Na pierwszy rzut oka ich przedstawienie w filmie jest bardzo stereotypowe i jednocześnie krzywdzące. Widzimy zgraję zawziętych handlarzy narkotyków, wytatuowanych, łysych. Z czasem zaczynamy jednak poznawać powody i pobudki, które zmuszają ich do popełniania czynów karalnych. Przyczyny te są bardzo często, jak się okazuje, bardzo proste – rodzina, jej utrzymanie i zapewnienie bezpieczeństwa.
,,Sicario” nie jest wyjątkową i unikatową historią, ale to, jak została przedstawiona, już tak. Dostajemy na talerzu dwie godziny dobrego, mrocznego dreszczowca, który zabiera nas do innego świata. Świata, który rządzi się swoimi prawami. Zdecydowanie warte zobaczenia.