Horror

Sinister 2 (2015)

sinister 2 2015 online

Informacje

  • reżyseria: Ciaran Foy
  • scenariusz:  C. Robert Cargill
  • gatunek: Horror
  • premiera: 21 sierpnia 2015

ogladaj-online

Zakończenie może sprawić, że film będzie świetny, lub zupełnie go zgubić.

Niespodziewane, pokręcone zakończenie może zamienić cały obraz, jeśli jest dobrze i rozsądnie połączony. Zmusza to publiczność do ciągłego cofania się, aby zobaczyć, jak wszystkie kawałki układanki wchodzą na właściwe miejsce. Z drugiej strony, źle pomyślana, skupiona na niespodziance i zaskakującym zwrocie akcji końcówka, może być obrazą dla publiczności, która siedzi przez większość czasu, zastanawiając się nad zakończeniem, a finalnie nie widzi w nim sensu. Tak jest w przypadku ,,Sinister 2″ z 2015 roku, sequela horroru z 2012 roku, o przerażającym, nadprzyrodzonym zabójcy w masce Slipknot.

Irlandzki reżyser Ciaran Foy przejął kontrolę nad ,,Sinister 2″, a jego poprzednik, Scott Derrickson wraca do pisania scenariusza z C. Robertem Cargillem (autora pierwszej części). Głównym bohaterem jest tu lekko socjopatyczny, były zastępca szeryfa So & So (James Ransone), który, wydaje mi się, powinien jednak pozostać na drugim planie.

Po wielkim wyjaśnieniu sprawy, na samym końcu pierwszej części ,,Sinister”, ,,były zastępca So & So”, opuścił biuro szeryfa (co sugeruje nam już samo nazwanie jego osoby) i zdecydował się badać kolejne morderstwa rodzinne, których scenariusze są podobne do tych z poprzedniego filmu. Oprócz tego, że So & So postanawia działać na własną rękę jako prywatny badacz, ówczesny zastępca został również profesjonalnym podpalaczem, który spala każdy znaleziony przez siebie dom, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nadprzyrodzonego wirusa.

Specyficzną rodziną, na której skupia się nasz badacz, znany wcześniej jako „zastępca”, jest trójka Collinsów, z Courtney Collins na czele (w tej roli, swoją drogą, dosyć słabej, Shannyn Sossamon), która wychowuje synów – bliźniaków, Dylana (Robert Daniel Sloan) i Zacha (Dartanian Sloan). Jeśli to Ci brzmi dokładnie tak, jak potencjalna grupa, którą Bughuul i jego drużyna opętanych małych dzieci mogłaby się zainteresować, nie jesteś w błędzie.

Kiedy agresywny mąż i ojciec Clint (Lea Coco) próbuje połączyć rodzinę (brutalnie, jeśli to konieczne), coraz więcej tajemnic wychodzi na jaw, a fabuła zagęszcza się aż do punktu kulminacyjnego.

Podczas gdy zagęszczenie atmosfery nie jest do końca dobrym pomysłem, zwłaszcza w tak prostym horrorze jak ten, jest kilka bardzo interesujących punktów fabularnych, które obiecują doprowadzić do ekscytującej końcówki. Mimo, że temu filmowi daleko do doskonałości, trudno się naprawdę nudzić oglądając go, bo puzzle zaczynają się w końcu układać. Wciąż jest nadzieja na dobre zakończenie.

Niestety, nasza nadzieja jest płonna.

Foy nie ma takiego talentu inscenizacyjnego jak jego poprzednik z pierwszej części. Stara się budować napięcie, co nawet mu wychodzi, jednak nie jest w stanie go utrzymać. W finale, kiedy w ruch idzie razem sierp i kamera, możemy doszukać się metafory filmu – kino kręcone na pól gwizdka, uśmierconego w mało subtelny sposób.

Jest bardzo cienka granica pomiędzy ambicjami a chciwością. O ile ,,Sinister” był udanym odświeżeniem klasycznego kina grozy, o tyle kontynuację Foya możemy nazwać nieudaną próbą zdyskontowania sukcesu poprzednika. Jak widać, nie każdy fabularny koncept powinien doczekać się kolejnej części. Nie każdy się nadaje.