Horror

Taśmy watykanu (2015)

plakat filmu taśmy watykanu

Informacje

  • reżyseria: Mark Neveldine
  • scenariusz: Christopher Borrelli, Michael C. Martin
  • gatunek: Horror
  • premiera: 24 lipca 2015 (Polska),  23 lipca 2015 (świat)

Opis filmu online taśmy Watykanu z recenzją

Oryginalny scenariusz z 2009 roku (napisany przez Christophera Borrellego i Michaela C. Martina) miał formę filmu „odnalezionej taśmy”, ale twórcy mądrze wybrali ten trend gatunkowy. Choć film Neveldine’a ma odpowiednio surowąestetykę, pełni przede wszystkim funkcję thrillera na żywo z kilkoma akcentami innych ujęć, wprowadzając sporadyczne fragmenty materiału filmowego z kamer kempingowych, które miały pochodzić z tajnych archiwów wideo Kościoła („taśmy watykańskie” w tytule). Jak dowiadujemy się z montażu egzorcyzmu, który otwiera obraz, wysokiej rangi urzędnicy religijni wyrobili sobie nawyk badania tego rodzaju działalności paranormalnej w ciągu ostatnich 2000 lat, szukając przypadków, które mogłyby definitywnie udowodnić, że czasy ostateczne zbliżają się do nas w szybkim tempie.

To nasza okazja, by spotkać Angelę Holmes (Olivia Taylor Dudley), atrakcyjną, dobrze przystosowaną mieszkankę Los Angeles, która właśnie skończyła 27 lat, kiedy w niewytłumaczalny sposób jej życie zaczyna się rozpadać, dziwiąc jej chłopaka, Pete’a (John Patrick Amedori) i jej zgorzkniałego, głęboko religijnego ojca, Rogera (Dougray Scott). Dziwaczne rany, tajemnicze ataki kruków i niezbyt przypadkowy wypadek samochodowy – wszystko to sprawia, że Angela ląduje w szpitalu, gdzie pozostaje przez 40 dni (istotna biblijna liczba).

To, co sprawia, że ta demoniczna obecność mająca wpływ na jej życie jest szczególnie toksyczna, to nie tylko jej nagłe, wiedzione tajemniczym motywem trzymanie się umysłu i ciała Angeli (nikt nie igra tu z tabliczką Ouija), ale także siła psychiczna, jaką wywiera na tych, którzy próbują ją leczyć i/lub zadawać jej pytania, chcąc zniszczyć ich w sposób ohydny i barokowy.

Nasza ocena dla filmu

6-7/10

5 komentarzy

Comments are closed.