Dramat

The hurt locker (2008)

plakat filmu hurtlocker online

Informacje

  • reżyseria: Kathryn Bigelow
  • scenariusz: Hossein Amini
  • gatunek: Dramat Wojenny
  • premiera: 4 września 2008 (świat)

ogladaj-online

Opis filmu pod tytułem 'w pułapce wojny'

Wiele filmów zaczyna się od poetyckich cytatów, ale w „The Hurt Locker w Pułapce Wojny” zaprezentowany na początku cytat to coś zupełnie nowego, brak tu górnolotnych cytatów o pokoju: „Wojna jest narkotykiem”. Oczywiście nie dla wszystkich. Większość oddziałów bojowych chce przeżyć i wrócić do domu. Ale bohater filmu, Sgt. William James, który ma szalenie niebezpieczną pracę, traktuje to jak codzienną przyjemność. Pod ostrzałem nieprzyjaciela w Iraku rozbraja bomby.

Nie jest bohaterem akcji, jest specjalistą, jak chirurg, który skupia się na jednej części ciała w kółko, dzień po dniu, aż do momentu, gdy dojdzie do perfekcji. James jest człowiekiem, który rozumie bomby od wewnątrz i ma praktycznie wgląd do umysłów osób podkładających je. Jest to tym bardziej niezwykłe, że w niektórych scenach wydaje się dość pewne, że konstruktor bomby stoi niedaleko by mieć wszystko widoku – na balkonie lub w oknie z widokiem na ulicę, Jest tak samo ciekawy swojej bomby, jak James. Dwóch profesjonalistów, pracujących przeciwko sobie.

Sgt. Jamesa gra Jeremy Renner, który natychmiast wpisuje się na prestiżową listę nominowanych do Oscara. Jego aktorstwo nie opiera się na skomplikowanych przemówieniach, ale na trzewnej projekcji tego, kim jest i co czuje. Nie jest bohaterem w konwencjonalnym znaczeniu tego słowa. Nie troszczy się o medale. Bez wątpienia mógłby recytować patriotyczne powody swojej służby, ale czy to wyjaśnia, dlaczego czasem jest porywczy, czasami lekkomyślny czy stawia się celowo w niebezpieczeństwie? Mężczyzna będący przed nim w tej pracy zginął. James wydaje się jeszcze bardziej przy nim jeszcze bardziej lekkomyślny.

„The Hurt Locker w Pułapce Wojny” to widowiskowy film wojenny Kathryna Bigelowa, mistrza opowieści o osobach, które decydują się żyć w niebezpieczeństwie. Najpierw troszczą się o ludzi, potem o swoje bezpieczeństwo. Nie zostaje tu wiele miejsca na inne rzeczy. Mężczyzną, który wypowiedział słowa „wojna jest narkotykiem” był Chris Hedges, korespondent wojenny „New York Timesa”. Mark Boal, który napisał scenariusz, został osadzony w zespole saperów w Bagdadzie. Napisał również wspaniały scenariusz do „In the Valley of Elah” (2007), z Tommy’m Lee Jonesem który wcielił się w emerytowanego śledczego. Próbował on rozwiązać tajemnicę morderstwa jego syna, który właśnie wrócił z Iraku. Również w oparciu o prawdziwą historię.

Bigelow i Boal wiedzą, co robią. Ten film uosabia to co się dzieje w umyśle mężczyzny na froncie. Po czasie dowiadujemy się dlaczego James musi rozbroić bombę. Powód wydaje się bardzo prozaiczny, bomby trzeba rozbroić i nikt nie robi tego lepiej niż James, wie dokładnie, jak dobry w tym jest. Najważniejszym człowiekiem w życiu głównego bohatera jest Sgt. J.T. Sanborn (Anthony Mackie), szef zespołu wsparcia towarzyszącego Jamesowi. Sanborn i jego żołnierze zapewniają ogień osłaniający, krycie z dachów i kryjówki, które mogą ukryć snajperów i pomóc Jamesowi który porusza się w swojej ciężkiej odzieży ochronnej. Sanborn nieustannie przekazuje komunikaty, które James słyszy w swoim hełmie. To on ma oko na wszystko, to on jest oficerem który wszystkim zarządza, a nie lekkomyślny James który zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywa jego przyjaciel.

Sanborn jest wykwalifikowanym, odpowiedzialnym służbistą. Pracuje przy biurku. Postępuje zgodnie z protokołem. James sam szuka kłopotów. Czasami wydaje się że praktycznie celowo zaprasza problemy do swojego życia, a Sanborn wierzy, że gdy będzie stosować się do procedury, wszyscy będą mieli większe szanse na szczęśliwy powrót do domu. Nie jest on tchórzem i nie ma słabych nerwów. Jest realistą i myśli, że James jest lekkomyślny, przez co naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Oczywiście James zachowuje się czasami roztropnie, nawet w odzieży ochronnej. Odważnie podejmuje ryzyko. Ale w rzeczywistym zadaniu rozbrajania bomby jest tak ostrożny, jak gdyby operował na otwartym sercu. Bigelow nie używa w tym filmie żadnych sztuczek generujących sztucznie napięcie. Chodzi o napięcie zawarte w strasznym niebezpieczeństwie na które naraża się bohater.

Podenerwowanie jest realne. Hitchcock powiedział, że kiedy pod stołem jest bomba i wybucha, to jest akcja. Kiedy wiemy, że bomba jest tam, a ludzie przy stole grają w karty i nie eksploduje, to jest napięcie. „The Hurt Locker w Pułapce Wojny” to świetny, inteligentny film, nakręcony jasno, abyśmy wiedzieli dokładnie kim jest każdy z bohaterów, gdzie jest, co robi i dlaczego. Praca kamerą służy opowieści. Nic więc dziwnego że film przy 9 nominacjach do Oscara zgarną 6 statuetek.

Nasza ocena dla filmu

8-9/10