Fantastyczne

Thor: Ragnarok (2017)

cały film online ragnarok

Informacje

  • reżyseria: Taika Waititi
  • scenariusz: Craig Kyle
  • gatunek: Fantastyczny
  • premiera: 25 października 2017

ogladaj-online

Kiedy na ekrany kin wszedł ,,Thor:Ragnarok”, oczy całkiem sporej części świata zwróciły się na Marvel Studio. Tak oto, spod ich skrzydeł wyszedł kolejny film, i jako kolejny okazał się hitem. Pojawiły się same pochlebne opinie, krytycy nie mieli do czego się przyczepić, pieniążki za bilety spływały i spływały.

Znając filmografię Marvela, czego innego można się było spodziewać.

Mając w pamięci dwie poprzednie produkcje dotyczące Boga Gromu, film można ocenić jako naprawdę, bardzo dobry. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że oglądając ,,Ragnaroka”, gdzieś, coś, brzmi znajomo. Taika Waititi po otrzymaniu scenariusza podaje nam na tacy coś intrygującego, a jednocześnie typowego. Mamy tu wciąż prostolinijną bijatykę między superbohaterami, która, na szczęście, chwilami nas zaskakuje.

Autorami scenariusza są Christopher Yost, Craig Kyle i Eric Pearson.

Niby ,,śmietanka”, a jednak podczas oglądania filmu można by się zastanawiać czy to dobre trio, ewentualnie czy podczas tworzenia fabuły filmu wszyscy byli w pełni władni i ,,czyści” umysłowo. Zawrotne tempo, szalone przeskoki, powodują, że momentami zaczynamy się gubić. W scenariuszu jest tyle dziur w historii oraz niedociągnięć logicznych, że niestety, ale dosyć mocno rzucają się w oczy. Są na tyle zauważalne, że nawet mniej wprawne oko jest w stanie je wypatrzeć.

Co się tyczy samej fabuły, mija trochę czasu od wydarzeń przedstawionych w drugiej części, ,,Thor: Mroczny świat”. Tytułowy, główny bohater jest uwięziony przez wrogów jego rodzinnego Asgardu w odległej, części wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, aby wrócić do domu. Pewnego dnia gromowładny zostaje zmuszony do udziału w pojedynkach gladiatorów. Niespodziewanie okazuje się, że ma stanąć do walki ze swoim dawnym sojusznikiem, Hulkiem (w tej roli Mark Ruffalo). Superbohaterowie zwierają szyki nie tylko po to, żeby odzyskać wolność. Muszą też pokonać potężną Helę (Cate Blanchett) – boginię śmierci, która zawładnęła Asgardem. Jeśli im się to nie uda, świat czeka Ragnarok – mityczny zmierzch bogów, którego nie przetrwa żaden gatunek.
Ta część, podobnie jak ,,Strażnicy Galaktyki” nawiązuje atmosferą do kina science-fiction rodem z lat 80tych. Fajne efekty specjalne, ciekawe kostiumy i makijaże, efektowna scenografia, to wszystko zdaje się potwierdzać te powiązania. Ścieżka dźwiękowa to głównie syntezatory, które są kolejnym bohaterem filmu, grającym bardzo istotną rolę podczas całego filmu.

Bardzo dobrze, że w tej ferii kolorów i zawiłości fabuły nie gubią się chociaż protagoniści.

Paradoksalnie, najciekawszymi i zapadającymi w pamięć scenami w tej części przygód Thora, są te kiedy wraz z resztą grupy nie walczą, tylko ucinają sobie pogawędki. Nasza obsada ma właśnie teraz okazję do pokazania swojego kunsztu aktorskiego. Po raz kolejny przekonujemy się, że Chris Hemsworth jest genialnym komikiem, Jeff Goldblum dobrze się bawi, co potrafi przenieść z ekranu na widownię a zachowanie Marka Ruffalo wydaje się być żywcem ściągnięte z postaci przedstawionych na obrazach Woody’ego Allena. Wraz z upływem kolejnych minut coraz wyraźniej zaczyna nam się rysować refleksja, dotycząca skutków fanatycznej potrzeby poklasku i uznania. Ma też jedno ważne przesłanie. Ukazuje nam, że szacunek otoczenia uzyskamy tylko, jeśli zbierzemy w sobie odwagę, aby poświęcić się dla innych.

Produkcja Marvel Cinematic Univers z 2017 roku zapewnia nam rozrywkę i humor, wprowadza nas w dobry nastrój, spełniając tym samym swoje pierwsze, podstawowe zadanie. Kiedy zaczynamy śledzić historię Thora, śmieszą nas żarty, którymi przerzucają się nasi ulubieni bohaterowie, a my świetnie się bawiąc tracimy poczucie czasu. Mamy też wrażenie, że z każdym kolejnym filmem, dostajemy coraz więcej gagów, w których możemy doszukiwać się mrugnięć okiem do tych widzów, którzy już coś wiedzą o minionych losach bohaterów. Czy można chcieć czegoś więcej od dobrej rozrywki, którą niesie nam ta produkcja?