Komedie

U pana marsa bez zmian (2017)

plakat produkcji filmowej u pana marsa bez zmian

Informacje

  • Des nouvelles de la planète Mars

  • reżyseria: Dominik Moll
  • scenariusz: Dominik Moll
  • gatunek: Komedia
  • premiera: 5 maja 2017

ogladaj-online

Opis filmu

Dominik Moll jest twórcą filmowym, który lubi odkrywać nowe terytoria. Po mniej lub bardziej irracjonalnych thrillerach psychologicznych (,,Harry, Twój prawdziwy przyjaciel”, ,,Leming”) i mrocznym filmie epoki XVIIw. (,,Mnich”), zdecydował się podjąć wyzwanie stworzenia komedii – ,,U pana Marsa bez zmian”, która została zaprezentowana podczas 66. Berlińskiego Festiwalu Filmowego. Jest to przejście w dość nieoczekiwany jak dla tego reżysera gatunek filmowy. Wydawać by się mogło, że Moll woli wzbudzać strach wśród publiczności, niż powodować wybuchy śmiechu. Przedsięwzięcie to zakończyło się jednak sukcesem. Dominik Moll rozwija fabułę, która jest zabawna (scenariusz został napisany przez Gillesa Marchanda) i kręci się wokół klasycznego tematu „poważnego” mężczyzny, popchniętego przez chaotyczną postać w serię wydarzeń, które mają efekt kuli śnieżnej i w końcu głęboko go zmieniają.

„Po prostu czuję się trochę oderwany od rzeczywistości” – przyznaje Philippe Mars (Francois Damiens), pełen dobrych intencji czterdziestokilkuletni informatyk. Jest także rozwiedzionym ojcem dwójki nastolatków, z którymi ich matka – dziennikarka, zostawia go wyjeżdżając w delegację do Brukseli. Z żadnym z dzieci nie da się dogadać. Syn przeszedł na wegetarianizm i wyznaje zasadę ,,dopóki będziemy jeść zwierzęta, będą wojny”.

Zaczyna również interesować się interakcją pomiędzy płciami, zwłaszcza jeśli chodzi o pewną koleżankę ze szkoły. Córka obsesyjnie się uczy, myśli o przyszłości oraz pieniądzach. Traktuje ojca z pogardą, na każdym kroku powtarzając mu, że żyje w ubiegłym wieku bądź na innej planecie. W pracy wcale nie jest lepiej. Philippe zmuszony jest dzielić swoją przestrzeń z nowym, niesamowicie nerwowym kolegą, Jérôme (Vincent Macaigne) , który w akcie szału rozbija tasakiem pół biura, w tym przypadkowo rani Philippe’a (tasak na mięso leci i odrywa mu ucho).

Sytuacja się pogarsza, gdy Filip z dobroci serca, przyjmuje na noc Jérôme’a, który ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Nie jest to jednak jedyny nowy lokator w domu. Wkrótce w mieszkaniu pojawia się mnóstwo żab, które syn Grégoire uratował przed sekcją oraz zupełnie niezrównoważona kobieta ze szpitala psychiatrycznego (Veerle Baetens), w której zakochał się Jérôme. W domu zjawia się także nieproszony pies i działacze na rzecz praw zwierząt, obmyślający atak na zakład przetwórstwa drobiu, wraz z kompletem materiałów wybuchowych. Krótko mówiąc, chaos i pandemonium obejmują rodzinę Marsów na planecie Ziemia a rodzina nie do końca sobie z tym wszystkim radzi.

Dominik Moll, bawiąc się wariacjami komedii na temat problemów komunikacyjnych (jak w scenie, gdzie ojciec rozpaczliwie stara się zainteresować swoje dzieci filmem braci Marksów), przedstawia nam komedię szanującą specyfikę gatunku. Mistrzowsko miesza w swym dziele dozę czarnego humoru, kina familijnego oraz dreszczyk ekologicznego thrillera. Wszystko to podszyte nutą typowego, francuskiego humoru.

Jednak w pewnym momencie coś zwalnia. Narracja traci na dynamice, natomiast bohaterowie zdają się gubić cele i motywacje. Komizmu i humoru również jest coraz mniej. W filmie wyraźnie zostaje zarysowana granica dwóch części, gdzie na początku wątki mnożą się, bawiąc nas na każdym kroku, a następnie ich brak jest dla nas wyraźnie zauważalny. Zakończenie jest niestety mizerne w porównaniu z dynamicznym początkiem filmu. Pomimo tego film jest oryginalny i lekki, przez co warty przynajmniej jednorazowego zobaczenia.

Nasza ocena dla filmu

7/10