kadr z filmu xmen 2016 online

xmen apokalipsa

Informacje

  • reżyseria: Bryan Singer
  • scenariusz: Simon Kinberg
  • gatunek: Akcja
  • premiera: 20 maja 2016

ogladaj-online

Zauważyliście, że komiksowym świecie, tak samo jak w naszym, realnym, często jest tak, że pewnym osobom jesteśmy gotowi pomóc za wszelką cenę, wyciągamy do nich pomocną dłoń, natomiast innym, będziemy rzucać kłody pod nogi, byle się tylko nie podnieśli?

Świadectwa takiego zachowania znajdziemy wszędzie, Internet, polityka, a nawet historia.

Dla ważnych dla nas osób, rodziny, przyjaciół, jesteśmy w stanie poświęcić wszystko, nawet jeśli będzie to oznaczało krzywdę niewinnych. Tylko czy warto? Może na to pytanie znajdziemy odpowiedź reżyserowanym przez Bryana Singera ,,X-Men: Apocalypse”.
Akcja filmu odbywa się dokładnie 10 lat po zdarzeniach z ,,X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” i 21 lat po ,,X-Men: Pierwsza klasa”. Widzimy profesora Charlesa Xaviera (w tej roli James McAvoy), który zdaje się być pogodzony z przykuciem do wózka, i jest dyrektorem dobrze działającej szkoły. Na ekran powraca grana przez Jennifer Lawrence Raven ,,Mystique”, która po zabiciu dr Traska, została okrzyknięta przez społeczeństwo bohaterką, oraz agentka CIA Moira MacTaggert (Rose Byrne), która prowadzi śledztwo dotyczące tajemniczego En SabahNur – Apocalypse (Oscar Isaac), po tym jak trafia na ślady jego wyznawców. Był on pierwszym mutantem na Ziemi, co miało miejsce kilka tysięcy lat temu, jednak nie wiadomo co się z nim stało. Akcja nabiera tempa i kolejni bohaterowie są zmuszeni wyjść z kryjówek.

Wraz z biegiem akcji dowiadujemy się, że Apocalypse był pierwszym i zarazem najpotężniejszym mutantem z uniwersum X-Menów, który od zarania dziejów był czczony jako bóg. Po przejęciu mocy innych mutantów stał się nie tylko niepokonany, ale również nieśmiertelny. Po wielu tysiącach lat budzi się do życia i postanawia zapanować nad światem. Zbiera grupę popleczników, wśród których pojawia się Magneto (w tej roli Michael Fassbender), pozbawiony złudzeń i rozczarowany życiem. Wspólnie postanawiają zaprowadzić nowe porządki na świecie, oczyścić rodzaj ludzki, a niepodzielna władza ma od teraz należeć do Apocalypse. Aby pokrzyżować ich plany, do akcji wkracza Raven i Profesor X, wraz z grupą młodych X-Menów.

W filmie pojawia się również ,,polski” wątek.

Jeden z naszych bohaterów, Magneto, przed dołączeniem do tytułowego mutanta, pod zmienionym nazwiskiem mieszka i pracuje w hucie pod Pruszkowem. Tam wiedzie normalne, spokojne życie. Na co dzień używa języka polskiego (co nienajgorzej mu wychodzi, chodź zdecydowanie nie dorównuje dziewczynce grającej jego córkę), choć z żoną i dzieckiem porozumiewa się w języku angielskim. Szybko jednak się stamtąd wynosi aby przedstawić nam Magneto w pełnej krasie. W filmie Erik prezentuje się dużo lepiej niż Apocalypse. W tym wypadku Oscar Isaac chyba nie był strzałem w dziesiątkę, podczas wyboru odpowiedniego do tej roli aktora.

Film z pewnością nie jest wybitny.

Jednak do kompletnych porażek też byśmy go nie zaliczyli. Wprawdzie większość z nas spodziewała się czegoś więcej po Bryanie Singerze, który przy tej, najsłabszej części odświeżonego uniwersum o X-Menach, zwyczajnie w świecie zawiódł swoich fanów. Można było z tego wycisnąć więcej, był to świetny materiał, aby kontynuować ten projekt, najwidoczniej jednak Singera zmęczyły kolejne ekranizacje o mutantach.

Jest to jednak film z morałem, który skłania do zastanowienia się nad dwoistością ludzkiej natury. Każdy z nas ma dwie twarze, nie zawsze zło widać na pierwszy rzut oka. Czasem to właśnie miłość i troska o innych – tych, dla których jesteśmy wzorem cnót i uosobieniem dobroci – pchają nas do czegoś, co ktoś inny odbiera jako zło. Nikt z nas nie jest ideałem, jednak właśnie do niego należy dążyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here