Zabójcy bażantów (2014)

cały film z lektorem

Informacje

  • reżyseria: Mikkel Nørgaard
  • scenariusz: Nikolaj Arcel
  • gatunek: Thriller
  • premiera: 24 kwietnia 2015 (Polska)

ogladaj-online

Jeśli chcesz obejrzeć film w wersji online w sprawdzonym, pozbawionym wirusów polskim serwisie, kliknij w jeden z powyższych linków.

Opis filmu

„Zabójcy bażantów” to niepokojący thriller z motywem podwójnego zabójstwa rodzeństwa (bliźniaków). Sprawa zostaje wznowiona przez kopenhaską sekcję śledczą po tym, jak ojciec dzieci popełnił samobójstwo. Jest to druga adaptacja powieści Jussi Adler-Olsen z serii Q poprzednia z 2013 roku to „Kobieta w klatce”. Cała ekipa filmowa, reżyser Mikkel Nørgaard oraz aktorzy Nikolaj Lie Kaas oraz Fares Fares, wracają do na ekran kolejny raz. Obraz ten to podobnie jak poprzednia część, mroczna pozycja z typową skandynawską tajemnicą kryminalną w stylu noir, która łączy przeszłość z teraźniejszością, odkrywając, co naprawdę wydarzyło się w latach 90tych w jednej z najlepszych w kraju szkół z internatem.

Silny i drażliwy Carl Mørck (Kaas) oraz jego kolega, Asad z Syrii (Fares Fares, który za swój występ otrzymał „duńskiego Oscara”), nadal starają uciekają z mokrej i bezprzyszłościowej piwnicy z kopenhaskiego komisariatu gdzie znajduje się ich sekcja. Koledzy z wyższych organów ścigania nazywają ich „Arabami i alkoholikami”, chociaż ich męska samotność jest przynajmniej w pewnym stopniu złagodzona przez przybycie nowej, rudowłosej sekretarz Rose (Johanne Louise Schmidt), która okazuje się być mniej delikatnym kwiatem, niż mogłoby sugerować jej nazwisko.

Trio zaczyna badać sprawę rzekomo rozwiązaną 20 lat wcześniej po tym, jak były policjant odebrał sobie życie, w związku z pytaniem Mørcka o sprawę, która wiązała się z zabiciem dwójki nastolatków w połowie lat 90-tych. Miejscowy ćpun, którego rodzice byli bezrobotni, przyznał się w tym czasie, a następnie w jakiś sposób zmuszono go do wynajęcia najlepszego duńskiego prawnika Benta Kruma (Hansa Henrika Clemensena) który składa apelacje w jego sprawie i w końcu spędza tylko trzy lata w więzieniu, co przekonuje Mørcka, że coś jest nie w porządku z tą sprawą. Jedynym tropem trójki śledczych jest wezwanie, które zostało wysłane przez dziewczynę Kimmie (Sarah-Sofie Boussnina), która prawdopodobnie uczęszczała do niesławnej szkoły z internatem w pobliżu miejsca, gdzie zamordowano bliźniaków, choć nie była od dawna widziana, nawet przez bliskich krewnych.

Adaptację ponownie została napisana całkiem wiernie w stosunku do oryginału przez Nikolaja Arcela, który zatrudnił współscenarzystę szwedzkich filmów z serii Milennium, Rasmusa Heisterberga. Podobnie jak „Kobieta w klatce”, film śledzi chronologiczne wydarzenia policyjnego śledztwa, a częste cofnięcia akcji do przeszłych wydarzeń wyjaśniają, co tak naprawdę się stało.

Film ten to zgrabne połączenie kina pełnego przemocy i skandynawskiej szkoły z internatem. Fabuła ta natychmiast przywodzi na myśl „Zło” nominowane do szwedzkiego Oscara z 2004 roku, choć w odróżnieniu od tej produkcji, czy też poprzedniego filmu wydziału Q w reżyserii Nørgaarda, w tym wypadku techniczne aspekty filmu odznaczają się obfitym nasłonecznieniem i ciepłą kolorystyką kadrów, co wyraźnie kontrastuje z tym, co widzowie wiedzą, że stanie się z niektórymi postaciami. Oryginalny tytuł filmu, który w języku duńskim to „Fasandræberne”, sugeruje również powtarzający się motyw przewodni, a mianowicie temat polowania. Podobnie jak w „Polowaniu” Thomasa Vinterberga, jest to symbolika, która również mimo że jest dwuznaczna to jej dosłowne znaczenie wydaje się nie wyczerpywać w pełni tego zaskakującego wątku.

Są jednak drobne skazy w dziele, które przynajmniej do czasu rozjaśnienia jego zagmatwanej fabuły, a zarazem trochę przesadzonego zakończenia, jest fachowo nakręcone i zagrane. Kaas ponownie zakotwiczył się w filmie jako twardy gliniarz, który przeważnie najpierw ma w zwyczaju strzelać a następnie dopiero zadawać pytania. Pięknie uwypuklona scena, w której tłumaczy uwięzionej kobiecie (Danica Curcic), dlaczego wykonuje swoją pracę. Oraz kilka krótkich spojrzeń na życie rodzinne Mørcka, a raczej jego brak. Mimo wszystko żyje on z nastoletnim pasierbem Jesperem (Anton Honik), humanizuje trochę postać Mørcka. Reszta obsady zdeycdowanie gra solidnie, lokalne duńskie gwiazdy Pilou Asbaek (Poncjusz Piłat w nadchodzącym remake’u Ben-Hura) i David Dencik robią wrażenie wyraźnie nadają całej produkcji surowego skandynawskiego sznytu który pokochali widzowie na całym świecie. Pozycja godna polecenia dla każdego, nawet osób które dopiero rozpoczynają przygodę z kinem duńskim.

Nasza ocena dla filmu

8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *